Redakcja Polska

Lublin zaprasza na festiwal "Bliski Wschód": sztuka, wolność i refleksja nad Białorusią

01.12.2024 15:32
Już 9 grudnia w Lublinie rozpocznie się trzecia edycja festiwalu "Bliski Wschód", wyjątkowego wydarzenia poświęconego białoruskiej sztuce i kulturze. Spektakle teatralne, taneczne, performanse oraz dyskusje i warsztaty staną się przestrzenią spotkań z twórcami, których życie i praca oscylują między wolnością a wyzwaniami emigracji. Festiwal potrwa do 15 grudnia i odbędzie się w lubelskim Centrum Kultury.
Oficjalny plakat organizatora
Oficjalny plakat organizatoraFot.: Materiały promocyjne organizatora

"Bliski Wschód" to nie tylko artystyczna uczta, ale także manifest wsparcia dla niezależnych twórców z Białorusi. Wielu z nich zmuszonych było opuścić swój kraj, by móc swobodnie tworzyć i działać. Paweł Passini, dyrektor festiwalu, podkreśla, że wydarzenie ma być bezpiecznym miejscem dla artystów, z których część występuje pod pseudonimami, chroniąc siebie i swoje rodziny przed represjami.

Tegoroczna edycja koncentruje się na tańcu, performansach i teatrze, dotykając takich tematów jak wolność, wyobcowanie, emigracja czy walka dobra ze złem. Jednym z ważnych punktów festiwalu będzie Laboratorium artystyczne, które zgromadzi literatów, reżyserów, aktorów, muzyków i choreografów. Efektem warsztatów będzie widowisko prezentowane na zakończenie festiwalu.

"Strategiczny Las": metafora i inspiracja

Hasło tegorocznego festiwalu – "Strategiczny Las" – nawiązuje do powieści białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza "Psy Europy". Jak wyjaśnia kuratorka festiwalu, Irina Lappo, metafora lasu symbolizuje przestrzeń ucieczki, bliską doświadczeniom wielu Białorusinów. Dziś "strategiczny las" rozciąga się na całą Europę, będąc miejscem, z którego emigranci mogą tworzyć, ale i zmagać się z dylematami związanymi z tożsamością oraz zachowaniem narodowej autentyczności w sztuce.

Konferencja naukowa otwierająca festiwal – "Teatr na obczyźnie: od alienacji do akceptacji" – zgłębi te trudności, zadając pytanie, jak twórcy mogą odnaleźć równowagę między zachowaniem własnej tożsamości a integracją z nową rzeczywistością.

Eksperymenty, emocje i niezwykłe wydarzenia

W programie festiwalu znajdzie się wiele wydarzeń, które pobudzą wyobraźnię i emocje: Koncert "WTBSK" (13 grudnia): unikalne połączenie muzyki elektronicznej, przejmujących tekstów i eksperymentów świetlnych autorstwa Swiety Bień i Siarhieja Nawickiego. To artystyczna podróż pełna krzyków, szeptów, techno i dźwięków nocnego metra. Pokazy filmów krótkometrażowych: dokumenty i animacje z ostatnich lat, które odzwierciedlają codzienność artystów w opresyjnej rzeczywistości. Performanse taneczne i spektakle teatralne: realizacje białoruskich twórców, ukazujące ich artystyczne zmagania z emigracją i opresją.

Festiwal z przesłaniem

"Bliski Wschód" to wydarzenie symboliczne, nawiązujące do wspólnych doświadczeń Polski i Białorusi – narodów, które walczyły o wolność spod "ciężkiego rosyjskiego buta". Festiwal odbywa się w rocznicowym okresie wybuchu stanu wojennego w Polsce, podkreślając uniwersalne wartości solidarności i wsparcia.

Wszystkie wydarzenia festiwalu są bezpłatne. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Lublina i nie tylko do udziału w tym wyjątkowym święcie sztuki i refleksji. To okazja, by lepiej zrozumieć, jak sztuka staje się głosem wolności i narzędziem zmiany.


PAP/CSK Lublin/dad

CERN kończy współpracę instytucjonalną z Rosją i Białorusią

30.11.2024 13:00
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) z siedzibą w Genewie w sobotę kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - podał portal swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

Wiceszefowa MEN o Polonii: chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego

30.11.2024 15:30
Chcemy, żeby dzieci uczyły się języka polskiego. W ten sposób utrzymują polską tożsamość - powiedziała wiceministra edukacji Joanna Mucha. Zapowiedziała akcję informacyjną skierowaną do Polonii, która ma namawiać rodziców, by zapisywali dzieci do szkół, w których mogą nauczyć się tego języka.

Komentarze z Polski: akcja charytatywna "Święta bez taty" i Dzień Edukacji Polonijnej w Edynburgu

30.11.2024 22:00
Dziś w programie o umowie o wolnym handlu między Unią Europejską z grupą państw Ameryki Południowej Mercosur, o akcji "Święta bez taty" na rzecz dzieci i rodzin ukraińskich żołnierzy i ochotników, którzy zginęli, zostali ranni lub wciąż walczą w obronie ojczyzny, dziś też o gali w Edynburgu z okazji Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej, w której wzięli udział  nauczyciele polonijni z całej Szkocji. A zaczynamy od magazynu "Mija tydzień". Zapraszamy do słuchania!

Polacy w Szwajcarii promują edukację w języku polskim

01.12.2024 11:41
Z fascynacji językiem polskim, naszą historią i kulturą, ale także z chęci integracji Polonii w Szwajcarii, zrodził się pomysł powołania do życia Polsko-Szwajcarskiego Instytutu Kultury i Edukacji, mówiła Polskiemu Radiu dla Zagranicy Gosia Kubat, inicjatorka powstania organizacji, Polka mieszkająca w Szwajcarii.