Redakcja Polska

Znamy laureatów tegorocznego plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"

20.07.2020 14:04
Muzeum Historii Polski ogłosiło laureatów 13. plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Z powodu pandemii ogłoszenie wyników odbyło się w internecie, bez udziału twórców wydarzeń.
Audio
  • Wydarzenie Historyczne Roku - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Statuetka laureata plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku
Statuetka laureata plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku"MHP/mat. prasowe

Ideą plebiscytu organizowanego przez Muzeum Historii Polski jest wyróżnienie inicjatyw związanych z promowaniem polskiej historii w minionym roku.

W kategorii "Wydarzenie" w głosowaniu internautów zwyciężyły "Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego" zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W kategorii "Wystawa" najwięcej głosów internautów zdobyła ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz" przygotowana przez Instytut Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Wystawa została przygotowana w języku niemieckim i angielskim, i ukazuje również działania komunistycznych władz, które za wszelką cenę próbowały zatrzeć pamięć o bohaterstwie Witolda Pileckiego.

W kategorii "Edukacja i multimedia" internauci uznali za najciekawszą stronę internetową "Powstańcy Śląscy" stworzoną przez Archiwum Państwowe w Opolu i Archiwum Państwowe w Katowicach.

Ideą plebiscytu jest wyróżnienie różnorakich inicjatyw związanych z promowaniem polskiej historii i uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Z powodu pandemii uroczystość nie mogła się odbyć zgodnie z tradycją w czerwcu z udziałem twórców i organizatorów wydarzeń. W tym roku przekazanie statuetek twórcom nagrodzonych projektów nastąpi prawdopodobnie we wrześniu.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro podkreśla, że poziom wszystkich zakwalifikowanych do finału projektów był bardzo wysoki. Jego zdaniem, jest on co roku coraz wyższy, i to zarówno jeśli chodzi o projekty przygotowane przez duże, znane i cenione placówki, jak między innymi: muzea narodowe, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek w Malborku czy Instytut Pileckiego, jak i lokalne instytucje, jak na przykład: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach czy Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

W tym roku zostało zgłoszonych blisko dwieście projektów z Polski i zagranicy, m.in. z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Jury przewodniczył prof. Andrzej Szczerski, który podczas ogłaszania zwycięzców mówił o znaczeniu konkursu na Wydarzenie Historyczne Roku. - To wyzwanie chwili, gdy zdajemy sobie sprawę, że historia jest narzędziem kształtowania tożsamości na skalę międzynarodową – wyjaśniał prof. Szczerski.

Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Jednym z patronów medialnych plebiscytu jest Polskie Radio.

IAR/PAP/ep