Redakcja Polska

Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą ma nową siedzibę

13.10.2020 14:37
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" prowadzi teraz działalność w zabytkowej willi Stanisława Kirkora na Mokotowie.
Audio
  • Nowa siedziba "Poloniki" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister Piotr Gliński podczas otwarcia nowej siedziby Poloniki
Minister Piotr Gliński podczas otwarcia nowej siedziby "Poloniki" Foto: materiały prasowe/MKiDN

Willa powstała w latach 30-tych ubiegłego wieku według projektu Juliusza Nagórskiego a jej pierwszym właścicielem był przedwojenny ekonomista, pisarz i historyk Stanisław Kirkor. Teraz w odremontowanym budynku – nowej siedzibie Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – organizowane będą różnorodne wydarzenia, warsztaty i spotkania. Ma to być miejsce, które skupia wszystkie osoby związane z polskim dziedzictwem kulturowym za granicą.

Powstały w grudniu 2017 roku Instytut „Polonika” prowadzi działania w zakresie badań, ochrony i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Willę Kirkora udało się zakupić dzięki funduszom resortu kultury jeszcze w 2017 roku, tuż po powołaniu Instytutu.

Jak podkreślił podczas otwarcia nowej siedziby „Poloniki” wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński, dzięki instytutowi polskie dziedzictwo kulturowe za granicą może być objęte lepszą opieką. Opieka nad polskim dziedzictwem na całym świecie jest zadaniem i powinnością polskiego państwa – dodał minister.

Willę zaprojektował przedwojenny architekt Juliusz Nagórski znany nie tylko z miejskich rezydencji lecz także z zaprojektowania kilku warszawskich kamienic, biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ul. Okólnik, budynku Oficerskiego Yacht Clubu w Augustowie oraz dworu Rzewuskich w Bratoszewicach.

Właściciel willi Stanisław Kirkor z żoną Ireną mieszkał przy ulicy Madalińskiego do roku 1939. Po wojnie Kirkorowie nie wrócili z emigracji i pozostali w Wielkiej Brytanii. Po wielu latach dom odzyskali spadkobiercy, którzy podjęli decyzję o jego sprzedaży. Prace związane z remontem i adaptacją budynku zakończyły się na początku tego roku. Wykonano je z dbałością o nieliczne zachowane detale i w zgodzie z duchem gmachów zaprojektowanych przez Juliusza Nagórskiego.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: KULTURA