Redakcja Polska

"Correspondance des arts" – wieczór z pieśniami Fryderyka Chopina w Wiedniu

29.10.2020 14:03
Z okazji przypadającej w tym roku 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Instytut Polski w Wiedniu zorganizował uroczysty koncert pieśni autorstwa wybitnego kompozytora. - Fryderyk Chopin to jedna z najwybitniejszych postaci historii muzyki. Geniusz obdarzony niespotykanym talentem, a przy tym wielki polski patriota, który nigdy nie zapomniał o swojej umiłowanej ojczyźnie - podkreślił witając gości dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak. 
Źródło:
Źródło:Instytut Polski w Wiedniu

Jak zaznaczył Sobczak "wielkim wyróżnieniem dla polskiej placówki jest móc gościć w Wiedniu tak wspaniałych polskich artystów: Annę Marchwińską oraz Łukasza Koniecznego". – Nasz koncert jest także wyrazem wsparcia, jakie okazujemy artystom oraz ludziom kultury i sztuki w tak trudnym artystycznie dla nich czasie naznaczonym Covid19 – powiedział dyrektor Sobczak.

Fryderyk Chopin znany jest przede wszystkim ze swojej twórczości fortepianowej. Skomponował także około 30 pieśni opartych na ówczesnych romantycznych polskich wierszach, co za jego życia pozostało prawie niezauważone. Jego pieśni artystyczne cechuje wielka różnorodność, zarówno pod względem stylistycznym jak i tematycznym.

W trakcie koncertu publiczność, w tym przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, świata kultury i nauki oraz Polonii, wysłuchała utworów Chopina wzbogaconych o pieśni Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta i Stanisława Moniuszki w doskonałej interpretacji jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych młodego pokolenia Łukasza Koniecznego przy akompaniamencie wybitnej pianistki Anny Marchwińskiej.

Polski bas Łukasz Konieczny urodził się w Łodzi. Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W latach 2011 – 2019 był zaangażowany na stałe w Deutsche Oper am Rhein. Gościnnie występował m.in. w Händelfestspielen Halle, w Mainfrankentheater Würzburg, w Staatsoper Hamburg, w Münchner Opernfestspielen, w Dresdner Semperoper, w Bayerischen Staatsoper oraz w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Anna Marchwińska studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w Stanford University i Juilliard School w klasach tak uznanych pedagogów, jak Bronisława Kawalla, Jerzy Marchwiński, Sam Sanders i Brian Zeger. Jest laureatką wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzycznych. W latach 1997 – 2002 pracowała jako pedagog śpiewu w The Juilliard School Opera Center and Voice Department, związana aktualnie z Teatrem Wielkim - Operą Narodową.


Instytut Polski w Wiedniu