Doktor Ewa Klekot, antropolożka i wykładowczyni akademicka, kuratorka ekspozycji w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy podkreślała, że w koncepcji wystawy ważne było połączenie refleksji nad zawodową obecnością kobiet w etnologii z momentem, kiedy i dyscyplina się profesjonalizuje jako taka i przede wszystkim kobiety wchodzą na rynek pracy, a to się stało pod koniec XIX wieku. W Polsce kobiety współtworzyły tę dyscyplinę od początku, jeszcze w jej amatorskich czasach, gromadziły różne zbiory, pisały artykuły, jednak w tej dziedzinie kształciły się na zagranicznych uczelniach, w Polsce mogły to zrobić dopiero po I wojnie światowej.
Na wystawie zaprezentowano badaczki mieszkające i pracujące poza granicami kraju, jak i te, które wniosły wkład w rozwój instytucjonalnej etnologii w całej Polsce, a także te, których życie obejmuje oba te etapy.
To zarówno wykładowczynie wyższych uczelni i organizatorki życia akademickiego, jak i pracowniczki i kierowniczki muzeów, redaktorki wielotomowych wydawnictw naukowych i autorki znaczących publikacji. Wśród nich zobaczymy: Marię Czaplicką, badaczkę, która odbyła naukową wyprawę na Syberię, Krystynę Krahelską, etnografkę, która pozowała do słynnego pomnika Warszawskiej Syreny, Cezarię Baudouin de Courtenay-Jędrzejewiczową, pierwszą kobietę, która uzyskała habilitację na Uniwersytecie Warszawskim czy Janinę Tuwanównę, kustoszkę Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która była też żołnierką AK w stopniu kapitana. Łącznie poznamy 20 wyjątkowych kobiet.
Drugą kuratorką wystawy jest Marta Skwirowska, antropolożka, doktorantka w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN.
Wystawa „Etnografki, antropolożki, profesorki” czynna będzie do 29.10.2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Zachęcamy do odwiedzenia ekspozycji, a także wysłuchania rozmowy o niej, którą z dr Ewą Klekot przeprowadziła Maria Wieczorkiewicz.