Kazimiera Mika spoczęła na wojskowym cmentarzu na warszawskich Powązkach.
Zbrodnię popełniono 13 września 1939 r., Kazimiera Mika miała wówczas 13 lat, jej siostra, Anna, 14. Gdy poszła zbierać ziemniaki, zastrzelił ją z broni pokładowej pilot Luftwaffe.
– Wczoraj widziałem cztery kobiety zbierające ziemniaki na otwartym polu pod Warszawą. Pięćdziesiąt jardów od nich leżały ciała dwóch innych kobiet zastrzelonych z karabinów maszynowych samolotów niemieckich, atakujących z niskiego pułapu Gdy rozmawiałem z kobietami, które pozostały przy życiu, wybiegła z histerycznym płaczem dziewczynka w wieku około 10 lat i uklękła przy zwłokach zabitej siostry. Właśnie dowiedziała się o jej śmierci. Krzyczała: o moja siostro! Dlaczego tak się zmieniłaś? Dlaczego już nie jesteś taka ładna? – mówił Bryan na antenie Polskiego Radia apelując do prezydenta USA o pomoc dla walczącej Polski.
Po latach wspominał ten dzień jako najtragiczniejszy w trakcie pobytu w oblężonej Warszawie.
🏴 28 sierpnia 2020 roku zmarła Kazimiera Mika – bohaterka zdjęcia, które obiegło cały świat, stając się symbolem...
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej Wtorek, 8 września 2020
Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Julien Bryan wykorzystał materiały zebrane w Warszawie do pokazania światu zbrodni dokonanych przez niemieckich żołnierzy. Jeszcze jesienią 1939 roku opublikował reportaż fotograficzny w czasopiśmie „Life”, film dokumentalny „Siege” (ang. oblężenie).
PR24/dad