Redakcja Polska

IPN opublikował nieznaną fotografię "Inki" z lipca 1946 roku

18.10.2020 14:29
Nieznaną fotografię Danuty Siedzikówny "Inki" oraz historię jej odnalezienia opublikował w najnowszym "Biuletynie IPN" historyk Piotr Niwiński. Zdjęcie z lipca 1946 r. przedstawia sanitariuszkę 5. Wileńskiej Brygady AK w tej samej sukience, w której została aresztowana.
Danuta Siedzikówna - Inka
Danuta Siedzikówna - „Inka”Źródło: Twitter Instytut Pamięci Narodowej @ipngovpl

Fotografię Danuty Siedzikówny "Inki" - jak podał PAP wiceprezes IPN Mateusz Szpytma - można obejrzeć także w mediach społecznościowych IPN.

"Pozując do tego zdjęcia sanitariuszka 5. Brygady Wileńskiej wiedziała, że jej rodzina jest bezpieczna – dopiero co spotkała się z siostrą, która przekazała jej dobre wieści. Danusia szykowała się do powrotu do oddziału – zdobyła już potrzebne medykamenty. Kiedy w połowie lipca 1946 roku robiono jej to zdjęcie, nie wiedziała, że lada chwila aresztuje ją ubecja" - głosi komentarz do opublikowanej na Facebooku fotografii.

Krótkie i brutalne śledztwo

Danuta Siedzikówna trafiła w ręce UB 20 lipca 1946 r. Po krótkim i brutalnym śledztwie została skazana na śmierć wraz z Feliksem Selmanowiczem "Zagończykiem". 28 sierpnia 1946 r., na moment przed egzekucją, oboje krzyknęli: "Niech żyje Polska!". "Młode ofiary „władzy ludowej” nie zginęły od razu. Strzałem z pistoletu zabił ich dowódca plutonu egzekucyjnego" - przypomniał we wpisie Instytut.

Fotografię odnalazł dr hab. Piotr Niwiński - historyk i politolog, pracownik Oddziału IPN w Gdańsku i profesor Uniwersytetu Gdańskiego.

"W czerwcu 2020 r. przeglądałem, do pisanej aktualnie książki, akta dotyczące kilku młodych ludzi związanych z wileńską konspiracją. Była to sprawa wytoczona przez Urząd Bezpieczeństwa Reginie Sakowicz, jej bratu Walerianowi i Mieczysławowi Zajewskiemu. Skazano ich na kilkuletnie więzienie, a następnie, praktycznie do końca życia, inwigilowano i prześladowano" - napisał Niwiński w "Biuletynie IPN", prezentując - jak podał - ostatnią fotografię "Inki".

Uśmiechnięta dziewczyna w sukience w kwiatki

"W aktach znajduje się zdjęcie „Inki”. Widzimy w nim uśmiechniętą dziewczynę w ciemnej sukience w jasne kwiatki" - dodał badacz, przedstawiając też hipotezę dotyczącą tego jak ta fotografia trafiła do akt. Danuta Siedzikówna spotkała się bowiem z siostrami Jadwigą i Heleną Mikołajewską, które z kolei uczestniczyły w spotkaniach prześladowanych przez Urząd Bezpieczeństwa osób, w tym m.in. Sakowiczów.

"„Inka” u Mikołajewskich w lipcu 1946 r. znalazła się pierwszy raz. W czasie krótkiej znajomości (aresztowana została tej samej nocy, której się zjawiła) dziewczyny przypadły sobie do gustu. Nie tylko śpiewały partyzanckie piosenki i wymieniały się wieściami z konspiracyjnego świata. Możliwe, że „Inka” przekazała Mikołajewskim swoje zdjęcie. Taki zresztą był wtedy zwyczaj wśród młodzieży, aby obdarowywać się fotografiami, często z dedykacją. Zdjęcie „Inka” musiała zrobić niedługo przed przybyciem do Mikołajewskich, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby przywiozła je ze sobą w czasie podróży z oddziału partyzanckiego do Gdańska. Ponadto znajduje się na nim w sukience, w której najprawdopodobniej została aresztowana i zapewne rozstrzelana. W ciemnej sukience w kwiaty. Wedle wszelkiego prawdopodobieństwa jest to zdjęcie wykonane w pierwszej połowie lipca 1946 r. w Gdańsku" - napisał Niwiński.

Skazana na śmierć

Danuta Siedzikówna "Inka" była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. 20 lipca 1946 r. została aresztowana przez funkcjonariuszy UB i osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie skazana została na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 r.

W 2014 r. zespół IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka podczas prac na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnalazł i ekshumował szczątki młodej kobiety z przestrzeloną czaszką, które - dzięki pracy genetyków z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - zidentyfikowano jako szczątki Danuty Siedzikówny "Inki". 28 sierpnia 2016 r., w 70. rocznicę jej śmierci, na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym odbył się uroczysty państwowy pogrzeb "Inki" oraz innego żołnierza 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej - Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który został rozstrzelany wraz z "Inką" w gdańskim areszcie.


IAR/PAP/dad

Obchody 400. rocznicy śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego

18.10.2020 10:50
W 400. rocznicę śmierci hetmana Stanisława Żółkiewskiego, wybitnego wodza i hetmana wielkiego koronnego, w Żółkwi jego pamięć uczczono podczas szeregu uroczystości. Polski Sejm ogłosił 2020 rok - rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Poczta Polska wprowadza cyfrowe udogodnienia dla klientów

18.10.2020 11:58
Poczta Polska uruchomiła specjalną stronę internetową, dzięki której klienci zyskują łatwy i szybki dostęp do najchętniej wybieranych usług cyfrowych. Pod adresem www.poczta-cyfrowa.pl można od dziś kupić znaczek pocztowy czy wysłać kartę pocztową. Za pośrednictwem strony klienci mogą również wygenerować nalepkę adresową do nadania paczki, a także skorzystać z szeregu usług finansowych, takich jak przekaz pocztowy czy opłacenie mandatu.

Polskie media na Litwie wskazują przyczyny przegranej w wyborach AWPL-ZChR

18.10.2020 13:40
Litewska Główna Komisja Wyborcza (VRK) rozpoczęła w niedzielę rozpatrywanie wniosku Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) o unieważnienie wyniku wyborów parlamentarnych sprzed tygodnia, w których ugrupowanie nie trafiło do parlamentu.