Redakcja Polska

Muzeum Historii Polski wydało książkę o Henryku Gruberze

29.11.2020 10:44
"Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" to najnowsza książka wydana przez Muzeum Historii Polski. Autobiografia jest świadectwem niezwykłych losów autora, i zarazem przynosi ciekawą narrację o odbudowie państwa w której brał czynny udział od pierwszych dni wolności od 1918 roku. Tom obejmuje lata 1892-1942.
Henryk Gruber (w centrum po prawej)
Henryk Gruber (w centrum po prawej) MuzHPtv

Wojciech Stanisławski z Muzeum Historii Polski wyjaśnia, że publikacja jest pasjonującą opowieścią jednego z twórców II Rzeczypospolitej od budowie ważnych sektorów państwa polskiego. "Niesłychanie dynamiczna, biografia współtwórcy II Rzeczypospolitej. To co się udziela, to taki trzeźwy entuzjazm z jakim on i jego rówieśnicy budują od zera państwo, i nie tylko państwo ograniczone do policji, parad i wojska, ale państwo na poziomie właśnie ubezpieczeń i reasekuracji funduszy, funduszy gwarancyjnych".

Wojciech Stanisławski przypomina, że Henryk Gruber jeszcze przed I wojną światową w austro-węgierskich firmach ubezpieczeniowych nabierał wiedzy i doświadczenia. Po 1920 roku swoje doświadczenia z towarzystw ubezpieczeniowych wykorzystał w tworzonym państwie. W październiku 22 roku mianowany został przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dyrektorem Urzędu Nadzoru nad Zakładami Ubezpieczeń. Wtedy - podkreśla Wojciech Stanisławski - rośnie świadomość Henryka Grubera, że musi "od zera zbudować system ubezpieczeń państwowych, emerytalnych, cywilnych i robi to tak doskonale, że zostaje w kwietniu 1928 roku prezesem Pocztowej Kasy Oszczędności, a rok później prezesem rady nadzorczej nowoutworzonego Banku Polska Kasa Opieki". Bank miał centralę w Warszawie, a oddziały w Paryżu, Tel Awiwie i Nowym Jorku oraz był powiązany ze spółką Banco Polaco w Buenos Aires.

Wojciech Stanisławski wyjaśnia, że w książce "Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" autor w ciekawy sposób opisał tworzenie ważnych społecznie instytucji oraz funkcjonowanie elit II Rzeczypospolitej.

W latach 30 -tych Henryk Gruber był członkiem Komitetu Finansowego przy premierze i Komitetu Ekonomicznego Ministrów. Kierował też Polskim Instytutem Współpracy z Zagranicą, do którego zadań należała dbałość o wizerunek Polski.
Po wybuchu wojny udał się na emigrację, od 1940 roku przebywał w Argentynie. Skłócony z polskim rządem, przestał pełnić funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej PKO S.A., zrezygnował też z kierowania argentyńską filią. Później pracował w dużej amerykańskiej firmie ubezpieczeniowej, w której doszedł do stanowiska prezesa na całą Amerykę Łacińską. Zmarł 20 stycznia 1973 roku w Buenos Aires.

Książka "Henryk Gruber. Wspomnienia i uwagi" do kupienia w sklepie internetowym Muzeum Historii Polski.

IAR/PAP/dad