Karol Nawrocki wyjaśniał, że Biuro Nowych Technologii jest odpowiedzią na rosnącą rolę mediów elektronicznych w procesie edukacji młodego pokolenia. - Biuro Nowych Technologii będzie odpowiadać za multimedialny, nowoczesny przekaz edukacyjny. Historia musi odczytywać znaki czasu, znakiem czasu XXI wieku jest fakt, iż historia i edukacja historyczna muszą znaleźć technologiczną, nowoczesną ścieżkę w dialogu z młodym pokoleniem - tłumaczył prezes IPN.
Dyrektorem Biura Nowych Technologii IPN została Magdalena Hajduk, która tłumaczyła, że celem Biura będzie udostępnienie całej oferty edukacyjnej Instytutu w najnowocześniejszy sposób między inny za pośrednictwem: "technologii rozszerzonej rzeczywistości, czy produktach bazujących na sztucznej inteligencji". Magdalena Hajduk wyjaśniała, że wszystkie projekty edukacyjne Instytutu, będą dostępne z poziomu smartfona, okularów VR oraz z komputera, "tak, żeby umożliwić do nich dostęp wszystkim grupom odbiorców na całym świecie".
W drugiej części konferencji dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz zainaugurował projekt multimedialny "Bohaterowie Niepodległej". Ma on przybliżać sylwetki mało znanych bohaterów polskich dróg do wolności w trzech okresach historycznych. Pierwszy obejmuje walkę o niepodległość, odzyskanie niepodległości i wojnę polsko-bolszewicką. Drugi okres to II wojna światowa, a trzeci - lata powojenne i działalność opozycji antykomunistycznej. - Te wszystkie postacie budzą emocje i to są bohaterowie na miarę wielkich produkcji filmowych, staraliśmy się przedstawić ich we współczesny nowoczesny sposób, tak żeby młody odbiorca przyjął te postacie jako własne, żeby je zrozumiał 1 - tłumaczył dyrektor Hlebowicz.
W ramach projektu "Bohaterowie Niepodległej" powstanie kilkaset filmów animowanych, swoją estetyką nawiązujących do gier komputerowych, które będzie można oglądać na kanale Youtube IPN. Pierwszy odcinek jest już dostępny i prezentuje postać Bogusława Szul-Skjöldkrona - żołnierza-poety.
Był on skautem i legionistą, w 1918 roku został szefa szefem sztabu wojsk polskich w północnej Rosji. Później był oficerem Armii Polskiej we Francji i 52. Pułku Strzelców Kresowych. Zginął w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Za udział w walkach otrzymał Order Virtuti Militari.
PAP/dad