Redakcja Polska

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – Kapelan "Solidarności" i Symbol Oporu

19.10.2024 12:26
19 października 1984 roku, funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę – duszpasterza ludzi pracy i "Solidarności". Ta brutalna zbrodnia wstrząsnęła całą Polską, stając się jednym z najważniejszych i najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii oporu przeciwko komunistycznemu reżimowi. Ksiądz Popiełuszko nie był jedynie duchownym, ale także symbolem walki o wolność, godność człowieka oraz moralną odnowę narodu.
Wystawa Prawda i Wolność w 40. rocznicę zamordowania ks. Popiełuszki
Wystawa "Prawda i Wolność" w 40. rocznicę zamordowania ks. PopiełuszkiFoto: Fot.: Archiwum IPN

Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku w małej wsi Okopy na Białostocczyźnie, w rodzinie głęboko katolickiej. Już od najmłodszych lat jego życie było silnie zakorzenione w wierze, co ukształtowało go jako człowieka i wpłynęło na decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego. W latach 1965-1972 kształcił się w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jego edukację przerwała jednak służba wojskowa w specjalnej jednostce kleryckiej, gdzie był prześladowany przez władze za swoją wiarę i przynależność do Kościoła.


Posłuchaj
00:57 13267251_1.mp3 Warszawa i wiele innych miast upamiętnia 40. rocznicę śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 37-letni kapelan Solidarności został zamordowany przez bezpiekę 19 października 1984 roku. Materiał Małgorzaty Kaczmarek (IAR)

 

Kapelan "Solidarności" i Symbol Walki o Wolność

Najważniejszym okresem działalności ks. Popiełuszki były lata 80., kiedy to objął funkcję kapelana "Solidarności". Był szczególnie związany z warszawskimi hutnikami z Huty "Warszawa", których wspierał duchowo od czasu strajków w sierpniu 1980 roku. To wtedy ks. Jerzy odprawił swoją pierwszą Mszę Świętą na terenie huty, która stała się dla wielu robotników symbolem odnowy duchowej i nadziei na lepszą przyszłość. Odtąd Popiełuszko regularnie odprawiał Msze za Ojczyznę, które przyciągały tysiące wiernych i stały się wyrazem oporu wobec reżimu.

Ksiądz Popiełuszko, mimo ciągłych szykan i inwigilacji ze strony Służby Bezpieczeństwa, niestrudzenie działał na rzecz internowanych, prześladowanych i ich rodzin. Organizował pomoc materialną, wspierał więźniów politycznych i nagrywał rozprawy sądowe, które później emitowano na falach Radia Wolna Europa. Jednak to jego kazania, w których nawoływał do "zwyciężania zła dobrem", stały się siłą jednoczącą ludzi w walce z systemem komunistycznym.


Posłuchaj
00:16 13267488_1.mp3 Przyjaciel błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki ksiądz kanonik Czesław Banaszkiewicz z Żoliborza wspomina męczennika jako człowieka do końca oddanego Bogu i Ojczyźnie (IAR)

 

Spotkania z Opozycjonistami i Lechem Wałęsą

Jednym z istotnych aspektów działalności ks. Jerzego była jego bliska współpraca z opozycjonistami, którzy regularnie spotykali się w jego mieszkaniu na Żoliborzu. Do jego domu przychodzili przedstawiciele różnych środowisk: robotnicy, inteligencja, artyści, a także działacze "Solidarności". Ksiądz Popiełuszko nie tylko wspierał ich duchowo, ale również pomagał w organizowaniu spotkań, dyskusji i działań mających na celu walkę o wolność i prawa człowieka.

Jednym z najważniejszych kontaktów ks. Jerzego był Lech Wałęsa, lider "Solidarności". Popiełuszko towarzyszył hutnikom w podróżach do Gdańska, gdzie spotykali się z Wałęsą, a także w innych ważnych wydarzeniach związanych z ruchem. Ksiądz brał udział w prywatnych uroczystościach, takich jak śluby, chrzty czy pogrzeby, które cementowały więzi między członkami opozycji. Współpraca z Wałęsą i innymi działaczami "Solidarności" uczyniła ks. Jerzego jednym z kluczowych symboli oporu przeciwko komunizmowi.

Tragiczna Śmierć

Rosnąca popularność ks. Popiełuszki oraz jego zdecydowana postawa wobec władzy komunistycznej wywoływała wściekłość wśród władz PRL. Mimo wielokrotnych prób zastraszenia, a także fizycznych ataków, ksiądz Jerzy nie zrezygnował z walki o prawdę i wolność. Jego morderstwo 19 października 1984 roku było aktem brutalnej zemsty, mającej na celu uciszenie jednego z najważniejszych głosów polskiego oporu.

Jednak śmierć Popiełuszki nie złamała ducha narodu – wręcz przeciwnie, zjednoczyła społeczeństwo w walce przeciwko reżimowi.


Posłuchaj
00:31 13267475_1.mp3 Były kierownik Działu Zarządzania i Obsługi Prawnej w Hucie Warszawa Andrzej Święcicki wspominał dzień pogrzebu księdza Jerzego (IAR)

Posłuchaj
00:23 13267256_1.mp3 "Niech wielka moralna wymowa tej śmierci nie zostanie niczym zakłócona, ani przesłoniona" - mówił 31 października 1984 roku Jan Paweł II. W przemówieniu do Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie odniósł się do tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki (IAR)

 

Dziedzictwo Księdza Jerzego

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie do dziś jego grób jest miejscem pielgrzymek milionów wiernych z całego świata. W 2010 roku został beatyfikowany jako męczennik za wiarę, a jego postać na stałe wpisała się w historię Polski jako symbol odwagi, moralnej siły i niezłomności w walce o wolność.


PAP/IAR/dad