Zdaniem internautów, do których należała ostateczna decyzja, są to: wystawa "Miasto-Moda-Maszyna" Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich” Gminy Miasta Rzeszów oraz otwarcie Centrum Szyfrów Enigma przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa. Uroczysta gala, podczas której przyznano statuetki laureatom, odbyła się w Warszawie. Konkurs zorganizowało Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.
Jak powiedział dyrektor muzeum Robert Kostro, plebiscyt honoruje projekty związane z edukacją historyczną, takie jak wystawy, programy edukacyjne i rozmaite pomysły działalności w internecie.„Zależy nam na tym, żeby przypominać, co ważnego wydarzyło się w ubiegłym roku, pokazywać wspaniałych ludzi stojących za tymi projektami, to kuratorzy, działacze, animatorzy kultury. Zależy nam tez na tym, żeby promować dobre praktyki: żeby uczyć się od najlepszych i pokazywać, w jaki sposób można w nowoczesny sposób docierać do ludzi z wiedzą historyczną” - powiedział Robert Kostro.
Dyrektor Muzeum Historii Polski wyjaśnił, że konkurs przebiegał dwuetapowo. W I etapie osoby prywatne i instytucje mogły zgłosić maksymalnie trzy wydarzenia, po jednym z każdej kategorii. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybrało po pięć projektów w każdej z kategorii „Wystawa”, „Wydarzenie” oraz „Edukacja”.
Ostateczną decyzję o zwycięstwie w II etapie podjęli internauci w ogólnodostępnym głosowaniu. „Także to jest chyba najbardziej demokratyczny konkurs, na końcu mamy te głosy, które uda się zebrać spośród najszerszej publiczności” - dodał.
W kategorii „wystawa” nagrodę przyznano Centralnemu Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za wystawę „Miasto-Moda-Maszyna”.
W kategorii „wydarzenie” uhonorowano Poznańskie Centrum Dziedzictwa za otwarcie Centrum Szyfrów Enigma z pierwszą w Polsce i na świecie multimedialną ekspozycją poświęconą historii złamania szyfrów Enigmy przez polskich matematyków.
Statuetkę w kategorii „edukacja” odebrała Gmina Miasto Rzeszów za projekt „Baśniowe pogranicze. W krainie legend polskich i słowackich”, którego celem jest przypomnienie dziedzictwa kulturalnego tego regionu.
Nagroda specjalna trafiła natomiast do Związku Polaków w Kazachstanie za film „Artefakty z szafy. Historia moich przodków zaklęta w przedmioty”. Film zrealizowano w 85. rocznicę deportacji polskich rodzin do Kazachstanu. Dokumentuje on ważne dla nich przedmioty codziennego użytku.
Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.
IAR/PP