W magazynie "Widziane z Polski" rozmowa z prezydentem Andrzejem Dudą.
Obecność wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter trwały - tak mówi w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia prezydent Andrzej Duda. W ubiegłym tygodniu, w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o współpracy wojskowej. Na jej podstawie do Polski ma przyjechać kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy. Mają też powstać centra szkolenia, centra logistyczne a także dowództwo dywizyjne. W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska chce też kupić 32 nowoczesne myśliwce F-35.
O polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej rozmawiamy także z Mariuszem Błaszczakiem, ministrem obrony narodowej.
W naszym programie także relacji z uroczystości w Lucernie w Szwajcarii gdzie upamiętniono konsula Konstantego Rokickiego. Uroczystość odbyła się z okazji 120. rocznicy urodzin polskiego dyplomaty w Szwajcarii, który w czasie drugiej wojny światowej ratował Żydów. Hołd Konstantemu Rokickiemu na cmentarzu w Lucernie oddali ocaleni z zagłady, rodzina dyplomaty, wicepremier Jarosław Gowin oraz dyplomaci z Polski, Izraela i Słowacji. Uroczystości w Lucernie obserwowała Katarzyna Ingram.
Pedagodzy z całego świata przyjechali do Torunia na VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych „Wschód, Zachód - Łączy nas Polska”. Rozmawiali m.in. o kształtowaniu tożsamości narodowej i kulturowej na emigracji oraz wsparciu polskiej oświaty. Wszystkie bloki łączyło hasło „Polskość poza granicami Rzeczpospolitej: Rodzina, Szkoła, Kościół”. Z uczestnikami Zjazdu rozmawiała Monika Kaczyńska.
W naszym programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, pisarzowi, publicyście, dramaturgowi, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.