W magazynie "Widziane z Polski" podsumowanie czterech lat prezydentury Andrzeja Dudy. W tych dniach minęła 4 rocznica zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd prezydenta Rzeczpospolitej i objęcia przez niego zwierzchnictwa nad Wojskiem Polskim.
Rozmawiamy także z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, o przewodnictwie naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Minister Jacek Czaputowicz złożył wizytę w Nowym Jorku, podczas której prowadził debatę w ONZ na temat sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych. Podróż za ocean szefa polskiej dyplomacji miała związek z członkostwem naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z szefem polskiej dyplomacji rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.
W magazynie także komentarz do zapowiedzianej na jesień wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa w Polsce.
Podsumowujemy również XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne w Gdyni, które zakończyły się turniejem piłki nożnej im. marszałka Macieja Płażyńskiego oraz wręczeniem medali drużynowych. W klasyfikacji medalowej, nie było mocnych na Polaków z Czech, którzy zdobyli aż 247 medali (89 złotych, 82 srebrnych i 76 brązowych). Drugie miejsce zdobyli Polacy z Białorusi, a trzecie – z Hiszpanii. Polacy z Ukrainy zdobyli 20 medali (1 złoty, 10 srebrnych i 9 brązowych).
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". - Igrzyska są taką imprezą, która przyciąga Polaków żyjących na wszystkich kontynentach. Uczestnicy rywalizowali ze sobą, zdobywali dziesiątki i setki medali, bo jest wiele dyscyplin, wiele kategorii wiekowych. Oprócz tego mieliśmy wiele wieczorów, spotkania integracyjne, rozmowy. To były dobre igrzyska dla sportu, dobre igrzyska dla polskości. Chcę podziękować wolontariuszom i partnerom za przygotowanie tej imprezy na wysokim poziomie – podsumował Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".
W magazynie zapraszamy też do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie czynna jest wyjątkowa, interaktywna wystawa "Odbicie. Jestem jak ty zapewne", poświęcona bohaterom powstańczego zrywu Warszawy. Dzięki specjalnemu urządzeniu, które skanuje twarz zwiedzającego, każdy może sprawdzić, do którego z Powstańców jest najbardziej podobny oraz poznać jego historię. W bazie wystawy znajduje się około 700 twarzy Powstańców Warszawskich, razem z informacjami o ich oddziale oraz dzielnicy, w której walczyli. Większość twarzy znajdujących się na wystawie należy do nierozpoznanych do tej pory Powstańców.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w tych dniach z polonijnym zespołem "Mazury" z Brazylii. Szczegóły spotkania w relacji Michała Fedusio.
W naszym programie również audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Arturowi Rubinsteinowi, światowej sławy pianiście, wirtuozowi fortepianu i genialnemu odtwórcy m.in. muzyki Fryderyka Chopina.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.