Redakcja Polska

Wybory parlamentarne 2019. Jak można głosować za granicą?

04.10.2019 20:00
Niezależnie, czy znajdujemy się za granicą na stałe czy przejazdem, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, musimy zgłosić swoją chęć w polskim konsulacie. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej trzy dni przed wyborami. W tegorocznych wyborach taką datą końcową jest 10 października.
Audio
  • W magazynie m.in. o obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez dywizję generała Stanisława Maczka, zarobkach emigrantów i głosowaniu za granicą [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o wizycie w Belgii prezydenta Andrzeja Dudy. Polska Para Prezydencka uczestniczyła między innymi w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez dywizję generała Stanisława Maczka. Jednym z punktów wizyty było także spotkanie z miejscową Polonią.

W audycji także podsumowujemy Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.

13 października odbędą się wybory parlamentarne. Będziemy w nich wybierać 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W drugą niedzielę października również Polacy za granicą oraz Polonia będą mogli oddać głos w wyborach parlamentarnych. Niezależnie, czy znajdujemy się za granicą na stałe czy przejazdem, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych, musimy zgłosić swoją chęć w polskim konsulacie. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej trzy dni przed wyborami. W tegorocznych wyborach taką datą końcową jest 10 października. O technicznych aspektach głosowania Michał Fedusio rozmawiał z Wojciechem Dąbrówką, rzecznikiem prasowym Krajowego Biura Wyborczego.  

Mówimy również o rekordowych zarobkach polskich emigrantów. Miesięcznie zarabiają 8600 złotych na rękę. Tyle wynosi średnia pensja polskich pracowników w zachodniej Europie. Zestawienie przygotowała firma zajmująca się pośrednictwem pracy.

Przyglądamy się także nowym propozycjom Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu.

W cyklu "Wybitni Polacy II RP" przypominamy postać Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu Enigmy.

Naszym gościem jest dr Joanna Jurgała-Jureczka, historyk literatury, autorka książek poświęconych znanemu artystycznemu rodowi Kossaków. Autorka odkrywa przed czytelnikami wiele nieznanych faktów z życia rodziny, w której byli nie tylko uznani malarze, pisarze, poeci, ale i naukowcy.
Pisząc o Kossakach, ale także o całej minionej epoce, przede wszystkim 20-lecia międzywojennego, Joanna Jurgała-Jureczka udowadnia, że ważne jest spoglądanie wstecz, portretowanie osób, których już nie ma, rozwiązywanie tajemnic. Z pisarką rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.