W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o sejmowym expose premiera Mateusza Morawieckiego. Premier przedstawił plan działań Rady Ministrów na najbliższe cztery lata. Podczas expose szef rządu zapowiedział m.in. pomoc dla przedsiębiorców czy realizację programów społecznych obiecywanych w kampanii wyborczej. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech lat jego gabinet będzie kontynuował działania na rzecz powrotu Polaków z zagranicy do kraju. W wygłoszonym w Sejmie expose podkreślił, że równie ważna jak emigranci jest Polonia.
Już po raz 11. odbyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych święto dyplomacji – Dzień Służby Zagranicznej. Podczas dwudniowych obchodów, 15 i 16 listopada, pracownicy MSZ spotkali się z Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej, a mieszkańcy Warszawy mogli poznać pracę MSZ od kulis podczas Dnia Otwartego.
O priorytetach polskiej dyplomacji w przeddzień święta Służby Zagranicznej mówili w Warszawie prezydent Andrzej Duda i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Dziękując blisko pięciu tysiącom pracowników resortu dyplomacji, politycy wzywali do umacniania polskiej pozycji w Unii Europejskiej i budowania bezpieczeństwa w oparciu o sojusz z USA i członkostwo w NATO.
– Chciałbym życzyć Państwu, by czerpali ze swojej pracy satysfakcję i cieszyli się poczuciem, że dobrze służą naszej ojczyźnie – powiedział minister Jacek Czaputowicz, zwracając się do zebranych w Pałacu przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W swoim przemówieniu minister nakreślił także najważniejsze zadania polskiej dyplomacji w najbliższym czasie. Zaliczył do nich m.in. ugruntowanie pozycji Polski w UE i realizację polskiej wizji integracji europejskiej, dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, zaangażowanie w zainicjowany w tym roku Proces Warszawski, aktywność na forach globalnych, a także zwiększenie aktywności w naszym regionie. – Konsekwentnie modernizujemy służbę zagraniczną i przystosowujemy ją do nowych wyzwań – zadeklarował minister Czaputowicz.
W trakcie uroczystości piętnastu zasłużonych pracowników MSZ otrzymało wysokie odznaczenia państwowe.
– To wspaniała chwila w naszym życiu osobistym. Została doceniona służba, której się podjęliśmy – mówił Dyrektor Generalny Służby Zagranicznej Andrzej Papierz, przemawiając w imieniu odznaczonych. – Polska dyplomacja to kwiat polskiej administracji. Wynika to przede wszystkim z kompetencji, które muszą spełniać osoby wstępujące do służby zagranicznej – dodał.
W magazynie także wywiad z Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, która w rozmowie z Polskim Radiem i Telewizją Polvision z Chicago, tłumaczyła m.in. zasady ruchu bezwizowego. Rozmowę przeprowadził Daniel Bociąga.
O polskich ofiarach w czasie II wojny światowej oraz bohaterstwie Polaków mówili uczestnicy międzynarodowej konferencji historycznej „Poland First To Fight”, która odbywa się w Waszyngtonie. Uczestnicy konferencji poruszali takie tematy jak walka Polaków na różnych frontach II wojny światowej, germanizacja polskich dzieci przez nazistowskie Niemcy, pakt Ribbentrop-Mołotow i Zbrodnia Katyńska. Autorem jednej z najciekawszych prezentacji był publicysta "Do Rzeczy" Marcin Makowski, który opowiadał o Polsce i II wojnie światowej w grach komputerowych. Z Marcinem Makowskim rozmawiał nasz korespondent Marek Wałkuski.
Prezydent Andrzej Duda złożył wizytę na Litwie. W Wilnie wziął udział w ceremonii pochówku powstańców styczniowych, których szczątki zostały odnalezione na Górze Zamkowej.
Na temat powstańców styczniowych na Litwie Kamil Zalewski rozmawiał z doktorem habilitowanym nauk politycznych, Jarosławem Wołkonowskim.
W audycji także, w cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypominamy postać Jana Czochralskiego. Jako autor metody tworzenia monokryształów położył podwaliny pod fundamenty współczesnego przemysłu elektronicznego. Naukowiec do dziś jest najczęściej cytowanym Polakiem w światowej literaturze fachowej.
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.