W magazynie "Widziane z Polski" podsumowujemy krajowe wydarzenia polityczne minionego roku.
Mówimy także o kontrowersyjnych, niezgodnych z prawdą historyczną wypowiedziach prezydenta Rosji - Władimira Putina.
Premier Mateusz Morawiecki skrytykował słowa prezydenta Rosji, który oskarżał Polskę o współodpowiedzialność za wybuch drugiej wojny światowej. Polski premier napisał, że "prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie". Depesze cytujące oświadczenie polskiego premiera zamieściły w swoich serwisach największe światowe agencje, w tym Associated Press, AFP oraz Reuter. Informację tę cytowały za agencjami największe media w USA, m.in. The Washington Post, The New York Times, CNN i ABC. Depeszę przedrukowały także media w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Czechach, Holandii i Szwecji.
- Wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina mogą paradoksalnie sprawić, że w Europie Zachodniej wzrośnie świadomość tego, czym była druga wojna światowa i że Polska była ofiarą hitlerowskich Niemiec, ale też Rosji sowieckiej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
- Drogi prezydencie Putinie - Hitler i Stalin zmówili się, by rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu - podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Informacje na ten temat zebrała Katarzyna Semaan.
W Polsce od Nowego Roku przybyło kilka nowych miast. Taki status otrzymało kilka miejscowości będących dotychczas wsiami. Specjalny akt w tym zakresie wydało ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Relację na ten temat przygotował Michał Fedusio.
Przyglądamy się również raportowi na temat rynku dóbr luksusowych w Polsce. Jest on swoistym wyznacznikiem zamożności i rozwoju naszego społeczeństwa. Firma KPMG co roku przygotowuje raport o rynku dóbr luksusowych w Polsce. Jest on swoistym wyznacznikiem zamożności i rozwoju naszego społeczeństwa. Aktualnie 32 tysiące Polaków zarabia rocznie powyżej milion złotych. Takich osób przybyło od 2018 roku aż 38 procent. Klaudiusz Madeja rozmawia ze współautorem raportu Tomaszem Wiśniewskim.
W Polsce wiele osób marzyło o śniegu na Święta i Nowy Rok, ale w Libanie na Bliskim Wschodzie śnieg oznacza kłopoty i cierpienie. Dla tysięcy syryjskich uchodźców w tym kraju rozpoczyna się właśnie najgorszy czas w roku. Zima oznacza nie tylko przejmujący chłód, ale także choroby, a dla niektórych nawet śmierć.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od prawie ośmiu lat pomaga Syryjczykom w Libanie, rozpoczęło kolejną zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Część pieniędzy przeznaczył polski rząd, ale zbiórka trwa, bo potrzeby są ogromne. Szczegóły zbiórki prowadzonej przez Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej na rzecz syryjskich uchodźców można znaleźć na stronie internetowej organizacji. Informacje przygotował Wojciech Cegielski.
Powstaje książka o granicy II Rzeczypospolitej. Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, reporter kończy pracę nad zbiorem reportaży, poświęconych miejscowościom i ludziom związanych z granicą przedwojennej Polski.
Więcej na ten temat Wojciech Jankowski.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Bernardem Frugą, który powrócił z emigracji w Szwajcarii.
W naszym programie również audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiać będziemy m.in. o frazeologizmach w języku polskim.
Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.