Redakcja Polska

Tarcza Antykryzysowa. Wsparcie dla przedsiębiorców i pracowników warte 212 mld złotych

20.03.2020 12:31
Rząd przygotował ustawę o "Tarczy antykryzysowej". Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to około 212 miliardów złotych. Jest to prawie 10 procent PKB.
Audio
  • W magazynie m.in. o walce w koronawirusem w Polsce, ustawie wspierającej przedsiębiorców, Polskich Produktach Przyszłości i wsparciu w nauce języka polskiego cudzoziemców [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o walce z epidemią koronawirusa w Polsce. W związku z rosnącą liczbą osób zarażonych wirusem SARS CoV-2, kolejne działania omawiał polski rząd. Spotkanie ministrów odbyło się w ramach zespołu zarządzania kryzysowego. W obradach uczestniczył także prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że powstał projekt pomocy dla osób poszkodowanych w związku z pandemią koronawirusa. Po konsultacji na Radzie Gabinetowej program nazwano: "Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2". Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że szacunkowa wartość pakietu antykryzysowego to około 212 miliardów złotych. Jest to prawie 10 procent PKB. Pakiet obejmie pięć części: bezpieczeństwo pracowników, finansowanie przedsiębiorstw, ochrona zdrowia, wzmocnienie systemu finansowego i program inwestycji publicznych.

W rozmowie z Tomaszem Jaroszkiem, dziennikarzem ekonomiczny, zastanawiamy się jakie będą konsekwencje pandemii koronawirusa dla światowej gospodarki.

W audycji opowiadamy także o Polskich Produktach Przyszłości 2020. W konkursie zorganizowanym po raz 22. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zostały projekty z obszaru medycyny, chemii, elektroniki czy biotechnologii. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że laureaci Konkursu, zmieniają otaczającą nas rzeczywistość i z sukcesem zdobywają światowe rynki. "Nagrodzone produkty i technologie są wizytówką możliwości polskiej nauki i wielkiego potencjału naszej przedsiębiorczości" - dodał.

W naszym kraju mamy wiele firm z ponad stuletnią tradycją. Wystarczy tu przywołać tak znane przykłady jak: Kopalnia Soli w Wieliczce, Tyskie Browary, Fabryki Porcelany w Ćmielowie i Chodzieży, czy Fabrykę Wedla w Warszawie. Gość Polskiego Radia dla Zagranicy, dr Tomasz Olejniczak, badacz najstarszych polskich przedsiębiorstw z Katedry Zarządzania Akademii Leona Koźmińskiego, szacuje, że firm z ubiegłych stuleci jest w naszym kraju około czterystu. Ich historię przypomina Maria Wieczorkiewicz.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o tradycji uczenia języka polskiego cudzoziemców.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.