Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, ogłosiła, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, popierany przez Zjednoczoną Prawicę, uzyskał 51,03 proc., a kontrkandydat, popierany przez Koalicję Obywatelską Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wyniki wyborów prezydenckich w kraju i za granicą. Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich podsumowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Do głosowania zgłosiło się 519 tysięcy osób, dodatkowo blisko 4 800 osób głosowało na podstawie zaświadczeń. Duża część zdecydowała się na oddanie głosu korespondencyjnie. Szef resortu dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślał, że w związku z pandemią koronawirusa, przeprowadzenie całego przedsięwzięcia było dużym wyzwaniem, ale zakończyło się sukcesem.
Minister powiedział, że resort rozesłał za granicę 480 tysięcy pakietów wyborczych, z czego wróciło 83 procent. "To bardzo dobry wynik, zaskoczył nas tak dobry odzew Polaków, ale i także sprawność systemu, bo przypomnę podczas wyborów w 2015 roku ten zwrot wynosił 66 procent" - mówił.
Szef dyplomacji podkreślił, że nie jest prawdą, a takie informacje pojawiają się mediach, że MSZ działał celowo i wspierał jednego z kandydatów. "Bo nawet frekwencja wygląda inaczej", tłumaczył. Zwrot kopert był większy w Europie, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwyciężył Andrzej Duda. Szczegóły w relacji Przemysława Pawełka.
W naszej audycji także informacje o wyjściu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia i pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.
Okupowany przez Rosję Krym dotknęła niespotykana od ponad stulecia susza, a ponieważ jedyne zasoby wody pitnej znajdują się na terytorium Ukrainy, Kreml może posunąć się do użycia siły, by po nie sięgnąć. Takie obawy rosną w Kijowie po tym jak na Krymie wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy. O szczegółach w relacji Katarzyna Semaan.
W programie przypomnimy również postać Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, w 20. rocznicę jego śmierci. Jan Karski, człowiek, który próbował zatrzymać Holocaust jako pierwszy przekazał na Zachód relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.
Jan Karski w listopadzie 1942 roku przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w Polsce, a zwłaszcza informacje o eksterminacji Żydów. Zdobył je osobiście, docierając w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wchodząc do warszawskiego getta. W 1943 roku Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi. Jego świadectwo spotkało się jednak z biernością sojuszników.
W 1982 roku Jan Karski otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i honorowe obywatelstwo Izraela. W 1995 został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego.
W audycji mówimy również o przygotowaniach do Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś rozmowy o polskim rynku pracy otwierającym się na powracających z emigracji. Do wysłuchania audycji zaprasza Małgorzata Frydrych.
W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy między innymi o tym jak uczymy naszego języka obcokrajowców. Razem z Małgorzatą Malinowską z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW oraz Almudeną Aldes de Ancą, tłumaczką hiszpańskiego, zapraszamy na tegoroczny wakacyjny kurs języka polskiego.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.