W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o reakcji państw UE na sytuację na Białorusi, po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Kraje bałtyckie nałożyły sankcje na przedstawicieli białoruskich władz, którzy są odpowiedzialni za fałszerstwa wyborcze i brutalne tłumienie protestów. O szczegółach informuje z Wilna Kamil Zalewski.
Dokonujemy także bilansu obchodów 40-lecia zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność". Był to początek przemian ustrojowych w Polsce.
Wydarzenia sprzed 40-tu lat w Polsce były uważnie obserwowane również u najbliższych sąsiadów Polski. Odwaga i siła polskiego ruchu dawały nadzieję na reformy m.in. opozycji w Niemczech Wschodnich. Z drugiej strony przywódcy NRD obawiali się, że iskra z Polski roznieci podobny ruch za Odrą. O najnowszej wystawie pt. “Uczcie się polskiego” przygotowanej przez Komisarza Federalnego ds. Akt Służby Bezpieczeństwa byłej NRD, Joachim Ciecierski rozmawia z Andrzejem Kolińskim z Polskiego Instytutu w Düsseldorfie.
W audycji relacjonujemy również przebieg prac nad szczepionką na koronawirusa, prowadzonych w Stanach Zjednoczonych. USA cały czas zmagają się z epidemią koronawirusa. Liczba infekcji przekroczyła tam 6 milionów a liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 190 tysięcy. Nadzieję na przezwyciężenie epidemii wiąże się ze szczepionką, która według rządu USA może wejść do dystrybucji już 1 listopada. Amerykanie obawiają się jednak, że decyzja o rozpoczęciu szczepień może być podyktowana względami politycznymi. Informacje na ten temat zebrał Marek Wałkuski.
W programie wracamy także do obchodów 100-lecia Bitwy pod Zadwórzem, określanej mianem Polskich Termopili. Na Ukrainie, w Zadwórzu w obwodzie lwowskim, uczczono pamięć bohaterów bitwy. Relację z uroczystości przygotował Eugeniusz Sało.
W cyklu "Kierunek: Polska" spotykamy się z dr Szymonem Drobniakiem z UJ, przebywającym na stażu naukowym w Australii.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.