W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o trudnej sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie.
Od soboty w Polsce, z powodu rozszerzenia się epidemii, trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Obostrzenie nie obejmuje np. lasów i plaż. Cała Polska znajduje się w żółtej strefie z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które będą czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami.
W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli.
NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich będą realizowały na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trzy działania wspierające Białorusinów: „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.
„Dziś przedstawiciele akademickiego środowiska na Białorusi, którzy walczą o demokratyczne rządy w swoim kraju, narażeni są na represje. Naszym obowiązkiem jest wyciągnięcie solidarnej dłoni pomocy w ich kierunku. Podkreślamy tym, że należymy do tego samego akademickiego świata wartości, w którym szanowna jest wolność, praworządność i demokracja” – podkreślił wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz.
W ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.
„Studenci i naukowcy bez względu na miejsce zamieszkania powinni mieć swobodny dostęp do edukacji, prowadzenia badań naukowych oraz decydowania o swojej przyszłości” – powiedziała dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz.
Dr Grażyna Żebrowska przypomniała, że to kolejne działania, które NAWA podejmuje w geście solidarności z Białorusią. Jeszcze w sierpniu agencja zaoferowała 100 osobom zaoferowaliśmy bezpłatne miejsca w ramach programu „Letnie kursy języka i kultury polskiej”.
Naszym gościem jest Urszula Dudziak, znana wokalistka jazzowa, zasłużenie nazywana damą jazzu. Nagrywała i występowała ze światowymi gwiazdami tego gatunku muzyki. Przez kilka dni przebywała ostatnio w Warszawie przy okazji premiery filmu z jej udziałem. Klaudiusz Madeja skorzystał z okazji, aby poprosić naszą gwiazdę o krótką rozmowę.
W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Jolantą Grochalą, która wraz z rodziną, powróciła do kraju z emigracji w Wielkiej Brytanii.
W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o języku jakim posługują się Polacy za granicą.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.