W specjalnym wydaniu magazynu "Widziane z Polski" mówimy, że 30 lat temu, 22 grudnia 1990 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni prezydent Rzeczypospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, wybranemu w pierwszych po wojnie wyborach powszechnych. (Ryszard Kaczorowski zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.)
Przekazane wówczas insygnia najwyższego urzędu w Polsce to: tłoki pieczętne prezydenta Rzeczypospolitej, Chorągiew Rzeczypospolitej oraz dokumenty państwowe, w tym oryginał Konstytucji z 23 kwietnia 1935 roku, która była prawną podstawą kontynuowania działalności władz Polski na uchodźstwie.
Rząd na uchodźstwie, działający w latach 1939-1990, był symbolem, że Polacy nie zgadzają się na powojenny porządek w Europie Wschodniej. Na przestrzeni lat gabinet miał 16 premierów i współpracował z 6 prezydentami. Ostatnim z nich był Ryszard Kaczorowski, który objął urząd w lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata.
Uroczystość w 1990 roku miała głęboki wymiar symboliczny, oznaczała bowiem zerwanie z narzuconym Polsce systemem demokracji ludowej a jednocześnie podkreślała ciągłość władzy prezydenckiej w naszym kraju. Prezydent Ryszard Kaczorowski powiedział wówczas znamienne słowa: "Przez długie lata od tragicznego roku 1939 insygnia te były zarówno naszym atutem prawnym, jak i symbolem wiary w odbudowę umęczonego kraju".
Zapraszamy także na spotkanie z Redbadem Klynstra - Komarnickim, odnoszącym sukcesy w Polsce, aktorem, reżyserem, prezenterem telewizyjnym i dziennikarzem pochodzenia holendersko-fryzyjskiego.
Urodził się w Amsterdamie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie na Wydziale Aktorskim, który ukończył w 1994 roku. W tym samym roku zadebiutował w spektaklu telewizyjnym "Biała Zapaść", będącym adaptacją sztuki Horacio Quiroga.
Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1996 roku u Krzysztofa Krauzego "Gry uliczne", w którym wcielił się w postać głównego bohatera - młodego dziennikarza poszukującego sprawców zabójstwa Stanisława Pyjasa. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym rolom drugoplanowym w serialach takich jak: "PitBull", czy też "Na dobre i na złe", w którym wcielił się postać doktora Ruuda Van Der Graafa, anestezjologa.
Był związany z Warszawskim Teatrem Rozmaitości. Od 2008 roku występuje na deskach Teatru Nowego w Warszawie.
Na opowieść o zwyczajach bożonarodzeniowych na Kresach, o świątecznej atmosferze przy stole, na którym koniecznie musiała pojawić się kutia, o specjalnym „opłatkowym” talerzyku oraz o niezwykłym klimacie Świąt Bożego Narodzenia opowiada Tomasz Kuba Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią.
Naszym gościem jest także Atanas Valkov, uznany kompozytor, producent muzyczny i pianista. Artysta 31 grudnia planuje eksperymentalny koncert "the end" na szczęśliwe zakończenie roku. Jest to kontynuacja koncertów "Live from the Forest", które rozpoczęły się w czerwcu.
W cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" odwiedzamy Zamek w Podhorcach, nazywany niegdyś "Wersalem Podola". To jedna z najpiękniejszych rezydencji na Ukrainie i dawnych Kresach Rzeczypospolitej. Patrząc na współczesne zdjęcie budowli, widzimy jednak już tylko znikome ślady jej wspaniałej przeszłości. W 2008 roku Podhorce wpisano na listę World Monuments Watch jako jeden z najcenniejszych zabytków na świecie zagrożonych zniszczeniem.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.