Wojsko, żołnierze, także z WOT, z wojsk operacyjnych, Żandarmerii Wojskowej wykonują swoją służbę w sposób wzorowy, z wielkim zaangażowaniem, odpowiedzialnością i profesjonalizmem – podkreślał Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami Sił Zbrojnych RP zaangażowanymi w walkę z pandemią COVID-19.
– Jestem bardzo dumny z Państwa służby, z tych zadań, które zostały w czasie pandemii wykonane. Ale niestety muszę też powiedzieć, że sytuacja w tej chwili się pogarsza, trzecia fala pandemii koronawirusa jest absolutnie ewidentna – mówił Andrzej Duda. Wskazał, że z tym wielkim zagrożeniem musimy się zmierzyć w taki sposób, by system ochrony zdrowia, także ten, za który odpowiadają Siły Zbrojne wytrzymał „ten straszliwy napór pandemii, a w związku z tym ogromny wzrost liczby osób hospitalizowanych”.
– Wiadomo, że najważniejszym naszym zadaniem jest niedopuszczenie do sytuacji głęboko kryzysowej. Za sytuację głęboko kryzysową, za sytuację, w której tracimy kontrolę nad przebiegiem pandemii, uważam sytuację, w której następuje załamanie się systemu ochrony zdrowia, nie ma miejsc w szpitalach, nie ma gdzie przyjmować chorych, nie ma respiratorów – powiedział. Prezydent mówił też, że prawdopodobnie możemy się spodziewać wprowadzenia na obszarze całego kraju restrykcji. Relację ze spotkania przygotował Michał Fedusio.
W magazynie "Widziane z Polski" mówimy także o wizycie premiera Mateusza Morawieckiego we Francji.
- Wizyta w Paryżu na zaproszenie prezydenta Francji Emmanuela Macrona odbywa się w wyjątkowym momencie dla Unii Europejskiej i dla naszych krajów, to teraz decydują się losy zdrowia Europejczyków i przyszłość naszych krajów, dlatego musimy działać w sposób solidarny - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Politycy rozmawiali o współpracy w obszarze programów szczepionkowych, współpracy z Komisją Europejską, sprawiedliwej transformacji energetycznej, czy wywieraniu nacisku na producentów szczepionek, żeby jak najszybciej wywiązywały się ze swoich zobowiązań wobec naszych krajów. Również o podatku cyfrowym, bo w tej sprawie Polska i Francja mają wspólny punkt widzenia.
Premier Mateusz Morawiecki dodał, że rozmowa dotyczyła też współpracy zbrojeniowej w zakresie badań i rozwoju oraz zmian w energetyce. "Budujemy Centralny Port Komunikacyjny, Solidarity Transport Hub Poland, z nowym układem inwestycji kolejowych, a także sieć 5G. We wszystkich tych obszarach jest pole do współpracy pomiędzy Polską i Francją. Francuski biznes ma ogromne osiągnięcia w obszarze budowy infrastruktury lotniczej czy cyfrowej" - zauważył szef polskiego rządu.
W naszym programie także o międzynarodowym proteście wobec osadzenia Aleksieja Nawalnego w kolonii karnej. Aleksiej Nawalny po prawie trzech tygodniach w konwoju został dowieziony do kolonii w Pokrowie. Uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji zażądał Europejski Trybunał Praw Człowieka, ale Rosja odmówiła wykonania postanowienia.
Mija 10 lat od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii. Wojny, która zmieniła świat i spowodowała cierpienia milionów ludzi. Naloty na szpitale, bombardowania szkół, używanie broni chemicznej, tortury - to teraz w Syrii codzienność.
Ale najstraszniejszym skutkiem tej wojny jest fakt, że z domów musiało uciekać 13 milionów osób. Niektórzy uciekali kilkakrotnie. Większość Syryjczyków schroniła się w innych miejscach w kraju, ale część uciekła za granicę: do Libanu, Turcji, ale także do Europy. Dodajmy, że wojna domowa w Syrii kosztowała życie co najmniej pół miliona osób. Wojciech Cegielski zebrał historie czwórki Syryjczyków, których wojna rozsiała po świecie.
W kartce z kalendarza przypominamy o setnej rocznicy podpisania Traktatu Ryskiego. Dokument kończył wojnę polsko-bolszewicką i wyznaczał granice państwa polskiego na wschodzie. Traktat stanowił o odszkodowaniach dla Polski i miał regulować sprawy repatriacji oraz polityki wobec ludności polskiej na terenie Rosji Sowieckiej.
W cyklu "Kierunek: Polska" spotkamy z Martą Lebdowicz, która wróciła do kraju z Wielkiej Brytanii. Audycję przygotowała Małgorzata Frydrych.
W naszym programie także cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie". Odwiedzamy Agłonę i Krasław na Łotwie.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.