Redakcja Polska

Sukces polskiej dyplomacji. Obraz Jana Matejki na wystawie w londyńskiej galerii sztuki

19.06.2021 09:15
W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie, wizycie prezydenta Niemiec w Polsce, relacjach polsko-afgańskich i obrazie Jana Matejki w The National Gallery w Londynie [posłuchaj}
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w Londynie
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w LondynieFoto: MSZ

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o spotkaniu prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Bidena i Władimira Putina w Szwajcarii. To były jedne z najbardziej oczekiwanych rozmów tego roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden spotkał się w Genewie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W agendzie znalazły się trudne tematy - od sytuacji na Ukrainie przez cyberataki aż po łamanie przez Rosję praw człowieka. Co udało się ustalić, a w jakich kwestiach przywódcy pozostali poróżnieni? O tym w relacji Ewy Plisieckiej.

Mija 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami. Z tej okazji w Warszawie spotkali się prezydenci obydwu krajów: Andrzej Duda i Frank Walter Steinmeier.

Prezydent Niemiec złożył oficjalną wizytę w Polsce. Miała ona związek z 30. rocznicą podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej prezydentów Andrzej Duda wskazał, że spotkanie odbywa się dokładnie w 30-rocznicę podpisania tego traktatu, który - jak mówił - miał przełomowy charakter w naszej historii i został podpisany w niezwykle przełomowym czasie. W Pałacu Prezydenckim był Michał Fedusio.

Politycy, eksperci i dziennikarze rozmawiali w Bratysławie o wychodzeniu świata z pandemii koronawirusa. To główny temat dorocznego forum GLOBSEC, poświęconego problemom światowego bezpieczeństwa. O polskich pomysłach na wychodzenie z kryzysu epidemicznego, który dotknął niemal wszystkie dziedziny życia na świecie mówił także polski prezydent Andrzej Duda. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

W magazynie również o spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych Polski i Afganistanu w Warszawie. To były pierwsze takie konsultacje od 30. lat. Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Afganistanu rozmawiali o współpracy w obszarze bezpieczeństwa, edukacji i kulturze.

Za trzy miesiące żołnierze NATO, w tym Amerykanie i Polacy, ostatecznie wyjadą z Afganistanu po 20 latach misji. Władze w Kabulu twierdzą, że będzie to “nowy rozdział” w relacjach z Zachodem. Coraz większe są jednak obawy, że po wyjściu wojsk talibowie będą chcieli przejąć władzę. Już teraz w wielu miejscach toczą się ciężkie walki rebeliantów z rządowymi wojskami.
Wiceminister spraw zagranicznych Afganistanu Mirwais Nab, który rozmawiał z reporterem Polskiego Radia Wojciechem Cegielskim, twierdzi jednak, że talibowie są za słabi, by obalić rząd. Dyplomata mówił też, dlaczego współpraca z Polską przyniesie korzyści obu stronom.

Naszym gościem jest Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie z którą rozmawiamy o polskiej wystawie w londyńskiej narodowej galerii sztuki. W The National Gallery można oglądać wystawę "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki", prezentującą m.in. wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz Matejki.  Wystawa jest wynikiem partnerskiej współpracy między The National Gallery i Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Narodowym w Krakowie, a także Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

W cyklu "Kierunek: Polska", zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Anetą Malinowską, Polką mieszkającą w Bolonii, pomysłodawczynią konkursu fotograficznego "Polskie kobiety na świecie, polską dumą".

Sejm uczcił pamięć zmarłego prof. Witolda Kieżuna, ekonomisty, żołnierza Armii Krajowej, bohatera Powstania Warszawskiego, który zmarł 13 czerwca w wieku 99 lat. W czasie powstania Witold Kieżun walczył w Oddziale Specjalnym "Harnaś". W sierpniu 1944 roku został odznaczony Krzyżem Walecznych, a 23 września z rąk dowódcy AK, generała Tadeusza Bora-Komorowskiego otrzymał Virtuti Militari i awans do stopnia podporucznika. Informacje na ten temat zebrała Ewa Plisiecka.

W programie także audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat". O promocji języka polskiego rozmawiamy z prof. Władysławem Miodunką wychowawcą i mentorem wielu polonistów w kraju i na świecie.

"Promocja języka polskiego w świecie jest jak dyplomacja. Ona oczywiście potrzebuje pewnych narzędzi prawnych, teoretycznych, które należą do państwa, ale przede wszystkim potrzebuje dobrych dyplomatów. Nauczanie języka polskiego wymaga dobrych dyplomatów w zakresie promocji języka i kultury polskiej. Takich ludzi, którzy nawiązują łatwo kontakty, przyciągają innych do siebie, którzy łączą, a nie dzielą. Ogromnie się cieszę, że w takiej roli występowałem przez wiele lat i teraz to, co opowiadam jest po prostu informacją o tym, że to się udało”. Tak, o sztuce  budowania  prestiżu języka polskiego w świecie mówi prof. Władysław Miodunka, założyciel Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.