Zapraszamy na specjalne wydanie magazynu "Widziane z Polski", w którym dużo miejsca poświęcamy Powstaniu Warszawskiemu. Mija 77. rocznica bohaterskiego zrywu Warszawy.
1 sierpnia 1944 roku, wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Bój o wyzwolenie stolicy miał trwać kilka dni, powstańcy bronili się jednak znacznie dłużej. Do walki włączyli się mieszkańcy Warszawy, harcerze, a nawet dzieci, które roznosiły meldunki i pomagały w budowaniu barykad. Przez 63 dni znacznie słabiej uzbrojeni od Niemców polscy żołnierze walczyli o każdy dom i każdy metr ziemi.
Z nagrań archiwalnych Polskiego Radia dla Zagranicy odtworzymy rozmowę z pułkownikiem Edmundem Baranowskim ps. Jur, uczestnikiem walk o Warszawę. Z Anną Bośniacką z Muzeum Powstania Warszawskiego porozmawiamy o działalności powstańczego teatrzyku, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem żołnierzy Armii Krajowej.
W programie także informacje o aplikacji MSZ "Polak za granicą". Ministerstwo Spraw Zagranicznych przygotowało aplikację „Polak za granicą”. Aplikacja ma pomóc tym, którzy podróżują oraz tym, którzy już wypoczywają za granicą. Są w niej informację na temat aktualnych zasad wjazdu do danego kraju, adresy polskich placówek dyplomatycznych oraz przydatne w podróży linki. Na prezentacji aplikacji w MSZ w Warszawie była Katarzyna Ingram.
Mówimy również o działalności Fundacji Mare, która skupia się na ochronie ekosystemów morskich. Zanieczyszczenie mórz jest współczesnym problemem ogólnoświatowym. Nie chodzi, wbrew pozorom, jedynie o tworzywa sztuczne. Są także na przykład pozostałości po II wojnie światowej. Fundacja Mare jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Morza Bałtyckiego. Klaudiusz Madeja poprosił o rozmowę prezes Fundacji Mare, Olgę Sarnę.
W programie także o śladach spuścizny marszałka Józefa Piłsudskiego na Kresach, opowiada Tomasz Kuba Kozłowski, znawca Kresów, autor licznych wystaw i prezentacji w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Do studia Polskiego Radia dla Zagranicy zaprosiła go Maria Wieczorkiewicz.
O promocji języka polskiego w Stanach Zjednoczonych, mówimy w audycji z cyklu "Z językiem polskim w świat".
The Kosciuszko Foundation, Inc., czyli Fundacja Kościuszkowska, założona w Nowym Jorku w roku 1925, od prawie 100 lat działa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce na rzecz pogłębiania więzi między oboma krajami poprzez programy edukacyjne oraz wymianę naukową i kulturalną.
Co roku Fundacja Kościuszkowska przeznacza prawie milion dolarów na stypendia i granty badawcze dla polskich naukowców, przyjazdy amerykańskich uczonych do Polski, udział amerykańskich studentów w szkołach letnich na polskich uniwersytetach oraz naukę języka angielskiego w Polsce w ramach letnich obozów językowych.
Okazuje się więc, że Fundacja Kościuszkowska i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej mają zbliżoną misję, zwłaszcza w kwestii promocji języka polskiego.
"Uznaliśmy więc, że możemy być dobrym partnerem dla NAWA i jeśli połączymy wysiłki, to będzie to na pewno z większą korzyścią dla promocji Polski, polskiego dziedzictwa i oczywiście języka polskiego, bo właśnie w tym kontekście nawiązaliśmy współpracę przy promocji nauczania języka polskiego na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych" - mówi Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.
Chodzi o lektoraty języka polskiego na takich amerykańskich uczelniach jak The University of North Carolina at Chapel Hill oraz Brown University.
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.