Redakcja Polska

NATO potępiło działania reżimu Łukaszenki. Jens Stoltenberg: eksportuje niewinnych ludzi na granice

27.11.2021 08:20
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają, reżim Łukaszenki. - Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli.
Audio
  • W magazynie m.in. o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Jensem Stoltenbergiem, szefem NATO, o dyplomatycznej ofensywie premiera Mateusza Morawieckiego i działalności Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto [posłuchaj]
Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens StoltenbergPAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Prezydent Andrzej Duda proponuje dalsze wzmocnienie wojskowej obecności NATO na wschodzie Europy. To odpowiedź na sytuację na granicy polsko-białoruskiej, dokąd reżim Aleksandra Łukaszenki wysłał tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu. Polski prezydent rozmawiał na ten temat w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy NATO potępiają reżim Łukaszenki.

- Eksportuje niewinnych ludzi na granice Sojuszu; to nieludzkie i cyniczne - dodał szef Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli. - Żałujemy, że Rosja zamknęła biuro NATO w Moskwie i zawiesiła działania przedstawicielstwa przy NATO - stwierdził. - Jesteśmy gotowi na spotkanie w ramach Rady NATO-Rosja, by porozmawiać o trudnych i delikatnych sprawach związanych z sytuacją wokół Ukrainy. Wierzymy, że to najlepszy sposób rozwiązania tych spraw - dodał. Tematem zajął się Michał Fedusio.

Mówimy także o ofensywie dyplomatycznej premiera Mateusza Morawieckiego, który odwiedza kraje UE żeby informować o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.

Premier Mateusz Morawiecki był na początku tygodnia w Estonii, na Litwie i na Łotwie. Podczas konsultacji z szefami rządów państw bałtyckich omówił kwestie kryzysu na wschodniej granicy Unii Europejskiej oraz aktualną sytuację geopolityczną. Tallinn, Wilno i Ryga zapewniły, że są solidarne z Warszawą. O szczegółach informuje Kamil Zalewski.

O sytuacji na wschodniej granicy Polski premier Mateusz Morawiecki rozmawiał także podczas spotkania Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie oraz wizyty w Paryżu. Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim solidarność z Polską w sprawie kryzysu na białoruskiej granicy.

Przywódcy Francji i Polski rozmawiali też o zwiększeniu sankcji wobec Białorusi i o potrzebie wsparcia Polski w kryzysie granicznym ze strony krajów Unii Europejskiej. Tę część programu przygotował Przemysław Pawełek.

Naszym gościem jest Maria Nowotarska, wybitna aktorka, założycielka i dyrektorka Salonu Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto.

Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto wyprodukował ponad 100 spektakli i odbył  blisko trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. W tym roku ta niezwykła instytucja obchodzi 30-lecie istnienia.  

Salon Poezji, Muzyki i Teatru ma w repertuarze sztuki teatralne Kazimierza Brauna z cyklu "Wielkie Polki-Emigrantki":   między innymi takie spektakle, jak "Helena, rzecz o Modrzejewskiej", "Promieniowanie" o Marii Skłodowskiej-Curie, "Tamara L." o Tamarze Łempickiej, "Opowieści Poli Negri", "Tajemnice Ordonki". Stworzył  też liczne spektakle poetycko-muzyczne, przedstawienia o charakterze musicalowym i rewiowym, mniejsze inicjatywy kulturalne, coroczne serenady oraz liczne podróże, dzięki którym Salon może być śmiało nazwany "Teatrem bez granic".

Holenderski malarz postimpresjonistyczny Vincent van Gogh żył w XIX wieku. Jego nowatorskie obrazy nie znajdowały uznania wśród współczesnych. Dopiero później doceniono jego piękne, pełne kolorów obrazy. Żył tylko 37 lat. W Warszawie trwa multimedialny pokaz twórczości artysty. Ekspozycję odwiedził Klaudiusz Madeja.

W "Kartce z kalendarza" przypominamy o 88 rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, światowej sławy kompozytora, dyrygenta, należącego do grona najwybitniejszych i najbardziej cenionych osobowości muzyki, a także kultury i sztuki współczesnej. Informacje zebrała Ewa Plisiecka.

W programie także audycja "Język polski bez granic", promująca język polski.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.