Redakcja Polska

Książę William spotkał się z Andrzejem Dudą. Przekazał podziękowania dla Polaków

24.03.2023 15:34
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z brytyjskim następcą tronu księciem Williamem. Tematem rozmowy była pomoc humanitarna dla walczącej Ukrainy - przekazała Kancelaria Prezydenta.
Audio
  • W magazynie m.in. o wizycie brytyjskiego następcy tonu, księcia Williama w Polsce, rozmowach premierów Japonii i Polski w Warszawie, nakazie aresztowania Władimira Putina wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze [posłuchaj]
Książę William przekazał podziękowania Polakom za otwartośći hojność wobec ukraińskich uchodźców
Książę William przekazał podziękowania Polakom za otwartość i hojność wobec ukraińskich uchodźcówJakub Szymczuk/ KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o dwudniowej wizycie w Polsce brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem DudąPodczas wizyty odbył szereg rozmów na temat organizacji pomocy dla Ukrainy. 

Marcin Przydacz, szef Prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, mówił, że rozmowa przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze, a książę William był pod wrażeniem pomocy, jakiej Polacy udzielili uchodźcom z Ukrainy. Jak przekazał, prezydent mówił o tym, co Polska dzisiaj robi na arenie międzynarodowej, także w kontekście wyzwań natury bezpieczeństwa. 

Reakcja Polski na wojnę w Ukrainie i jej działania na arenie międzynarodowej to jedne z tematów poruszonych podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i księcia Williama - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Szef BPM wskazał, że książę William, jako osoba zainteresowana sprawami humanitarnymi, bardzo doceniał rolę Polski, mówił, że jest pod dużym wrażeniem tego, jak Polska rozwija się i jak reaguje na kryzysy, także na ten związany z rosyjską agresją na Ukrainę.

- Mówię tutaj o tej liczbie milionów uchodźców, które przez Polskę przeszły lub w niej zostały, to rzeczywiście zrobiło bardzo duże wrażenie - dodał.

W środę brytyjski następca tronu odwiedził też 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, gdzie rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, a także z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Potem przyleciał do Warszawy i pojechał do punktu pobytowego, gdzie jest około 300 ukraińskich kobiet i dzieci.

W czwartek złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W tym samym miejscu kwiaty złożyli Jej Królewska Mość królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.

Relacjonujemy też wizytę w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishida i jego rozmowy z szefem polskiego rządu Mateuszem MorawieckimPremierzy Polski i Japonii rozmawiali o kwestii bezpieczeństwa i zagrożeniu ze strony Rosji 

Młodzi Izraelczycy znów będą przyjeżdżać do Polski na wycieczki edukacyjne. Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów - Zbigniew Rau oraz Eli Cohen. Dokument negocjowano przez ponad rok.

Komentujemy również nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - Putin popełnił zbrodnie wojenne, nakaz jest uzasadniony - ocenił Joe Biden. 

Joe Biden przypomniał, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest uznawany przez wszystkie kraje, "także przez nas". Mimo to, decyzja MTK to "bardzo mocny sygnał" - dodał amerykański prezydent. - Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny jest uzasadniony - stwierdził Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.

Wcześniej Biały Dom w oświadczeniu napisał, że popiera pociąganie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. "Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych" - oznajmił wcześniej Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN.

„Edukacja dla pamięci” - to tytuł raportu i kampanii Instytutu Pamięci Narodowej. Szczegóły w Warszawie zaprezentował prezes i pracownicy naukowi instytucji.

W kartce z kalendarza przypominamy o 66 rocznicy urodzin Jacka Kaczmarskiego, kompozytora i pieśniarza.  

Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.

Jacek Kaczmarski do dziś kojarzony jest przede wszystkim z etosem pierwszej „Solidarności” oraz ze stanem wojennym - okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji. Wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył niezapomniane trio, które przygotowało program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka oparta na utworze katalońskiego barda Lluísa Llacha stała się symbolem walki z reżimem komunistycznym, a Kaczmarski został okrzyknięty bardem „Solidarności.

Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. 

Naszym gościem jest dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie, współorganizującej Międzynarodowy Konkurs “W duchu Strzeleckiego”, ogłoszony w Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego

W programie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.