W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o dwudniowej wizycie w Polsce brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas wizyty odbył szereg rozmów na temat organizacji pomocy dla Ukrainy.
Marcin Przydacz, szef Prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, mówił, że rozmowa przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze, a książę William był pod wrażeniem pomocy, jakiej Polacy udzielili uchodźcom z Ukrainy. Jak przekazał, prezydent mówił o tym, co Polska dzisiaj robi na arenie międzynarodowej, także w kontekście wyzwań natury bezpieczeństwa.
Szef BPM wskazał, że książę William, jako osoba zainteresowana sprawami humanitarnymi, bardzo doceniał rolę Polski, mówił, że jest pod dużym wrażeniem tego, jak Polska rozwija się i jak reaguje na kryzysy, także na ten związany z rosyjską agresją na Ukrainę.
- Mówię tutaj o tej liczbie milionów uchodźców, które przez Polskę przeszły lub w niej zostały, to rzeczywiście zrobiło bardzo duże wrażenie - dodał.
W środę brytyjski następca tronu odwiedził też 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej w Rzeszowie, gdzie rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, a także z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.
Potem przyleciał do Warszawy i pojechał do punktu pobytowego, gdzie jest około 300 ukraińskich kobiet i dzieci.
W czwartek złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W tym samym miejscu kwiaty złożyli Jej Królewska Mość królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.
Relacjonujemy też wizytę w Warszawie premiera Japonii Fumio Kishida i jego rozmowy z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Premierzy Polski i Japonii rozmawiali o kwestii bezpieczeństwa i zagrożeniu ze strony Rosji
Młodzi Izraelczycy znów będą przyjeżdżać do Polski na wycieczki edukacyjne. Umowę w tej sprawie podpisali w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów - Zbigniew Rau oraz Eli Cohen. Dokument negocjowano przez ponad rok.
Komentujemy również nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że decyzja Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina jest uzasadniona. - Putin popełnił zbrodnie wojenne, nakaz jest uzasadniony - ocenił Joe Biden.
Joe Biden przypomniał, że Międzynarodowy Trybunał Karny nie jest uznawany przez wszystkie kraje, "także przez nas". Mimo to, decyzja MTK to "bardzo mocny sygnał" - dodał amerykański prezydent. - Bez wątpienia Władimir Putin popełnił zbrodnie wojenne i nakaz jego aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny jest uzasadniony - stwierdził Joe Biden w rozmowie z dziennikarzami w Białym Domu.
Wcześniej Biały Dom w oświadczeniu napisał, że popiera pociąganie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych. "Nie ma wątpliwości, że Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie. Popieramy pociągnięcie do odpowiedzialności zbrodniarzy wojennych" - oznajmił wcześniej Biały Dom w oświadczeniu cytowanym przez CNN.
„Edukacja dla pamięci” - to tytuł raportu i kampanii Instytutu Pamięci Narodowej. Szczegóły w Warszawie zaprezentował prezes i pracownicy naukowi instytucji.
W kartce z kalendarza przypominamy o 66 rocznicy urodzin Jacka Kaczmarskiego, kompozytora i pieśniarza.
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.
Jacek Kaczmarski do dziś kojarzony jest przede wszystkim z etosem pierwszej „Solidarności” oraz ze stanem wojennym - okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji. Wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim stworzył niezapomniane trio, które przygotowało program poetycki „Mury”. Tytułowa piosenka oparta na utworze katalońskiego barda Lluísa Llacha stała się symbolem walki z reżimem komunistycznym, a Kaczmarski został okrzyknięty bardem „Solidarności.
Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt.
Naszym gościem jest dr Marek Leszek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie, współorganizującej Międzynarodowy Konkurs “W duchu Strzeleckiego”, ogłoszony w Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego
W programie również audycja z cyklu "Z językiem polskim w świat".
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.