Redakcja Polska

Konferencja w Arabii Saudyjskiej istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy

10.08.2023 10:24
Przedstawiciele około 40. krajów uczestniczyli w zakończonej w Arabii Saudyjskiej konferencji o przyszłości Ukrainy. Zgodnie z przewidywaniami, spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Eksperci twierdzą jednak, że było istotnym forum kształtowania szerokiego poparcia dla Ukrainy. 
Audio
  • W magazynie m.in. o konferencji poświęconej Ukrainie, w Arabii Saudyjskiej, polsko-litewskich rozmowach na Przesmyku Suwalskim oraz znaczeniu Bitwy Warszawskiej z 1920 roku[posłuchaj]
W Arabii Saudyjskiej zakończyły się międzynarodowe rozmowy ws. Ukrainy.
W Arabii Saudyjskiej zakończyły się międzynarodowe rozmowy ws. Ukrainy.PAP/Vladyslav Musiienko/TT@BPM_KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o konferencji w Arabii Saudyjskiej poświęconej planowi pokojowemu dla Ukrainy.

Na spotkanie do saudyjskiej Dżuddy nie zaproszono Rosji, stąd też konferencja nie była rozmowami pokojowymi. Do saudyjskiego królestwa przylecieli za to przedstawiciele Chin, które uważane są za sojusznika Rosji. Na konferencji były też kraje globalnego południa, które w większości nie wspierają Ukrainy, bo są zależne od Rosji i chcą zachować neutralność.

Strona ukraińska mówiła po rozmowach, że jest z nich zadowolona. Kijów chciał przekonać jak najwięcej krajów do przedstawionego niemal rok temu 10-punktowego planu pokojowego. Zakłada on m.in. wymianę więźniów ale także rosyjski zwrot wszystkich należących do Ukrainy terenów, w tym Krymu. 

Było to drugie takie spotkanie po rozmowach zorganizowanych wcześniej w Kopenhadze. Część dyplomatów uważa, że może to być przygotowanie do ewentualnych rozmów pokojowych Rosji z Ukrainą. Polskę reprezentował prezydencki minister Marcin Przydacz.

Informujemy też o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, na Przesmyku Suwalskim.

Granice Polski i Litwy to granice wolnego świata powstrzymującego napór despotii ze wschodu - ocenił premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził Przesmyk Suwalski.

Szef rządu ostrzegał przed prowokacjami, których liczba będzie rosła. W czwartek szef polskiego rządu spotkał się na Przesmyku Suwalskim z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, a głównymi tematami rozmowy były kwestie związane z NATO, agresja Rosji na Ukrainę, relacje bilateralne między naszymi państwami i aktualna sytuacja na Białorusi. 

"Dzisiaj granice polskie i granica Litwy to są granice wolnego świata powstrzymującego napór przed despotią ze wschodu" - mówił na wspólnej konferencji Mateusz Morawiecki. "Na naszych granicach - granicach litewskich, granicach polskich - zatrzymują się najróżniejsze hybrydowe ataki, które obserwujemy od dwóch lat" - podkreślił. 

Rozmawiamy również o udziale polskich firm w odbudowie Ukrainy. W Warszawie odbyła się kolejna międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy. Rozmawialiśmy podczas niej z Bogusławą Rudecką - dyrektor Business Center for Ukraine, działającego przy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

W "Kartce z kalendarza" przypomnimy o 81 rocznicy zamordowania, w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince, Janusza Korczaka, lekarza, pedagoga i pisarza.

Stary Doktor – bo tak był nazywany - zginął 7 sierpnia 1942 r. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince zamordowany wraz z grupą żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Miał 64 lata.

Janusz Korczak - właściwie Henryk Goldszmit -  był twórcą autorskiego systemu pedagogicznego, który polegał na traktowaniu dziecka z szacunkiem i miłością, jako partnera mającego swoje prawa. Razem ze Stefanią Wilczyńską założył w 1912 roku w Warszawie Dom Sierot dla dzieci żydowskich, który prowadził też w czasie wojny. Gdy jesienią 1940 roku Niemcy założyli warszawskie getto, Dom Sierot został przeniesiony na jego teren. 6 sierpnia 1942 roku (inne źródła podają datę 5 sierpnia) okupant rozpoczął likwidację Domu Sierot. Janusz Korczak odrzucił propozycję ocalenia życia i został z dziećmi. Wraz z personelem zakładu poprowadził blisko 200 z nich na rampę kolejową na Umschlagplatz, skąd odchodziły transporty do obozu zagłady w Treblince.

Stary Doktor był społecznikiem, wybitnym pedagogiem i wrażliwym wychowawcą, był też autorem książek dla dzieci, takich jak "Król Maciuś Pierwszy", "Bankructwo małego Dżeka” czy "Kajtuś Czarodziej". Powieści te, utrzymane w konwencji baśniowej, do dziś są uznawane za jedne z najlepszych w historii literatury dziecięcej. Inne znane jego publikacje, skierowane już do dorosłych, to m.in. „Jak kochać dziecko” czy „Prawo dziecka do szacunku”.

Naszym gościem jest Rafał Dajbor, aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie, który opowiada o XX edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Z Anetą Banasik z Włoch rozmawiamy promocji Polski i polskiej kultury w tym kraju.

W programie również, w 103 rocznicę wydarzenia, audycja historyczna poświęcona Bitwie Warszawskiej, jednej z najważniejszych bitew XX wieku.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.