Redakcja Polska

Szef MON zatwierdził umowę offsetową z Amerykanami. Śmigłowce Apache dla polskiego wojska

01.10.2023 12:07
Minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał w Mesie w stanie Arizona umowę offsetową z koncernem Lockheed Martin, związaną z zakupem śmigłowców Apache. Umowa zakłada powstanie centrum serwisowego radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire w Łodzi. 
W Mesie w stanie Arizona, gdzie mieszczą się zakłady Boeinga, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał pierwszą umowę offsetową do kontraktu śmigłowcowego.
W Mesie w stanie Arizona, gdzie mieszczą się zakłady Boeinga, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał pierwszą umowę offsetową do kontraktu śmigłowcowego.Źródło: Twitter/MON

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o pierwszej umowie offsetowej do kontraktu na śmigłowce Apache. Podpisał ją minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który zapowiedział, że m.in. dzięki zakupowi 96 Apachy polskie Wojska Lądowe będą najsilniejsze w Europie.

Jak powiedział minister po podpisaniu dokumentów, w ramach umowy - pierwszej z trzech wstępnych kontraktów przed finalizacją zakupu Apachy - w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi powstanie centrum serwisowe kluczowych części śmigłowców, w tym radarów i systemów naprowadzania rakiet Hellfire.

- To są kluczowe elementy dla skuteczności tych maszyn. (...) Jest to pierwsza z całego szeregu umów offsetowych, bo tak stanowi polskie prawo. Jesteśmy w procesie negocjacji warunków szczegółowych pozyskania 96 helikopterów uderzeniowych Apache. Szacujemy, że jeszcze w tym roku podpiszemy umowę główną - poinformował minister podczas briefingu w zakładach Boeinga w Mesie pod Phoenix.

Zapowiedział również, że wkrótce podpisze też kolejne umowy offsetowe: w ciągu najbliższych dni z General Electric na serwisowanie silników śmigłowców - takie same silniki są w zakupionych przez Polskę helikopterach Augusta-Westland AW101 i AW149 ze Świdnika - oraz z Boeingiem dotyczącą obsługi, napraw i serwisowania samych maszyn.

Informujemy też o polskich i unijnych rozmach z Ukrainą w sprawie nadmiernego importu zboża.

 - Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył też, że jest zadowolony ze spotkania ze stroną ukraińską.

Szef polskiego resortu rolnictwa w środę online rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Minister dodał, że w najbliższych tygodniach dojdzie do następnego spotkania ze stroną ukraińską.

Robert Telus relacjonował, że rozmowa dotyczyła kwestii zbożowych i nowych procedur, które proponuje Ukraina, jeśli chodzi o wwóz produktów rolnych do UE lub poza Wspólnotę. - Nasze stanowisko jest twarde jeśli chodzi o zboże. Na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił minister, dodając, że strona ukraińska "przyjęła naszą argumentację".

Robert Telus zaapelował m.in. o wycofanie skargi na Polskę do WTO, jaką złożyła Ukraina. - Ta skarga jest bezpodstawna - ocenił. - Minister Ukrainy zadeklarował, że będzie rozmawiał z ministrem gospodarki na Ukrainie, żeby przemyśleć wycofanie tej skargi. To byłaby dobra rzecz, jeśli chcemy szukać rozwiązań długofalowych - dodał minister.

Rozmawiamy również o umowie na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce w ramach rządowego programu energetyki jądrowej. W stolicy podpisano umowę na zaprojektowanie inwestycji, która będzie oparta na współpracy z konsorcjum firm amerykańskich.

W Warszawie z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy otwarte zostało Muzeum Historii Polski. Relacja z uroczystości w naszym magazynie.

- To najnowocześniejsze i największe muzeum w Polsce będzie służyć kolejnym pokoleniom i opowiadać o naszym wkładzie w historię Europy i wartościach, jakie daliśmy światu - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

"Muzeum Historii Polski, które dziś otwieramy, powstało w czasie rządów Prawo i Sprawiedliwość. Powinno powstać już dawno" - podkreślił we wpisie Prezes Rady Ministrów. "To kolejny monumentalny i ambitny projekt, który doprowadziliśmy do końca. Bo umiemy rządzić. I jesteśmy dumni z bycia Polakami" - dodał.

- "Wreszcie mamy Muzeum Historii Polski, które jest domem nas wszystkich, opowiada o naszej ponad tysiącletniej historii" – powiedział w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "To wspaniały dzień i wielka radość, że otwieramy dzisiaj siedzibę MHP" - podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

"Wreszcie mamy Muzeum Historii Polski, które jest domem nas wszystkich, opowiada o naszej ponad tysiącletniej historii. To jest spełnione marzenie, ale także wykonane zadanie" – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "Nasi poprzednicy tego muzeum nie budowali. My zbudowaliśmy zarówno ten wspaniały gmach, ale pokazujemy już pierwszą wystawę, która z jednej strony jest historią tworzenia się kolekcji, a z drugiej - narracją o polskiej historii" – dodał.

Mówimy w nim także o planach powołania do życia Podlaskiego Narodowego Centrum Kultury Tatarskiej. Instytucja będzie zlokalizowana w Bohonikach na Podlasiu, to jedno z dwóch dużych, obok Kruszynian - skupisk polskich Tatarów. Tamtejsza mniejszość muzułmańska od setek lat jest częścią społeczności regionu. Tatarzy zamieszkują również sąsiednie tereny na Litwie i Białorusi.

Przenosimy się także do Kanady. O Marszu Miliona Osób dla Dzieci informuje Krystyna Piotrowska z Radia Polonia w Toronto.

Film "Chłopi" został polskim kandydatem do Oscara. Obraz zgłoszony został do 96. Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. O tym także informujemy w audycji.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska otworzyła w Wilnie wystawę "Warszawa - Mariupol miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei". Towarzyszy ona wileńskiej odsłonie międzynarodowej trasy koncertowej „Niepodległa - Niepodległej”, w ramach której w Domu Kultury Polskiej wystąpił zespół Taraka. Z wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Gosiewską, rozmawia Kamil Zalewski.

W programie również kolejna audycja z cyklu "Język polski bez granic".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.