Redakcja Polska

Uniwersytet Warszawski otworzył swoje podwoje dla obywateli Ukrainy

30.12.2023 11:00
W tym przypadku nie chodzi o studiowanie, ale o kursy językowe, warsztaty artystyczne, planowania kariery, wycieczki oraz wsparcie psychologiczne i prawne. Ponad 8 tysięcy obywateli Ukrainy wzięło udział w programie „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy".
Audio
  • W magazynie m.in. o szansach na członkostwo w NATO Szwecji, sytuacji na froncie ukraińskim, ciekawej inicjatywie UW dla Ukraińców mieszkających w Polsce i sukcesie unijnego programu Erasmus + [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Kamyq/Pixabay/Domena publiczna

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o tym, że ważą się losy Szwecji w NATO. Skandynawski kraj blokują dwa państwa Sojuszu: Turcja oraz Węgry. Oba kraje utrzymują przyjazne stosunki z Rosją, a ich przywódcy - Recep Tayyip Erdoğan i Viktor Orbán - z Władimirem Putinem.

Turcja wysłała jednak ważny sygnał. Komisja Spraw Zagranicznych parlamentu w Ankarze poparła we wtorek ratyfikację protokołu o przyjęciu Sztokholmu do Sojuszu. Ostateczna decyzja zapadnie jednak później.

Informujemy także o sytuacji na ukraińskim froncie. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny powiedział, że armia domaga się wcielenia w jej szereg dodatkowych 450-500 tysięcy Ukraińców. Jak podkreślił, są tylko szacunki, a dokładna liczba jest tajemnicą wojskową.

Uniwersytet Warszawski otworzył swoje podwoje dla obywateli Ukrainy. W tym przypadku nie chodzi o studiowanie, ale o kursy językowe, warsztaty artystyczne, planowania kariery, wycieczki oraz wsparcie psychologiczne i prawne. Ponad 8 tysięcy obywateli Ukrainy wzięło udział w programie „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy". Uczelnia podsumowała wsparcie, jakiego udzieliła Ukraińcom. W programie mogli uczestniczyć obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku.

Z kierownikiem programu „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy” dr Agnieszką Różycką, z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, rozmawia Katarzyna Ingram.

Informujemy też, że największe polskie muzea podsumowują rok 2023 i przedstawiają plany na przyszłość, między innymi dwadzieścia nowych wystaw czasowych i pokazów w przyszłym roku przygotuje Muzeum Narodowe w Krakowie.

To okno na świat dla wielu młodych ludzi. Erasmus+ od 2014 roku pozwala uczniom, studentom, absolwentom i nauczycielom wyjechać za granicę na praktyki i szkolenia. W 2023 roku Polacy złożyli w tym programie 6 tysięcy wniosków. To o 50 procent więcej niż przed rokiem - wynika z danych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Szczegóły w rozmowie z Izabelą Laskowską z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.

Zapraszamy także na spotkanie z Lorą Szafran i Agą Zaryan, znakomitymi wokalistkami jazzowymi.

Wybitna wokalistka jazzowa Lora Szafran na najnowszej płycie zmierzyła się z legendą równie wybitnej gwiazdy Piwnicy pod Baranami; powstał niezwykły album, a Lorze Szafran towarzyszy m.in. Aga Zaryan. Sześć spośród dziesięciu tytułów wybranych przez Lorę Szafran, skomponował Zygmunt Konieczny,  człowiek-legenda krakowskiego środowiska artystycznego. Artystka rozmawiała z kompozytorem o swoim pomyśle na tę płytę na długo przed wejściem do studia.

Bezsprzeczny jest wkład w powstały materiał Miłosza Wośko, a to już trzecia płyta, przy której Lora Szafran pracuje z tym wszechstronnym pianistą, kompozytorem, aranżerem i producentem muzycznym. Przygotował on instrumentację i aranżację, wybrał muzyków i pokierował zespołem, sam zagrał na fortepianie i wreszcie nagrał w studiu wszystkie wokale artystki.

Ewa Demarczyk była aktorką. Lora Szafran jest wokalistką jazzową. Słuchając krążka wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia LORA SZAFRAN EWA DEMARCZYK INSPIRACJE łatwo zauważyć, że interpretacje Lory Szafran są bardziej stonowane, jak gdyby dojrzalsze, a w efekcie bardziej intymne, niż wykonania Demarczyk.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.