SPOTKANIE PREZYDENTÓW POLSKI I USA
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska jest jednym z poważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych w Unii Europejskiej. W siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie odbyła się w trybie pilnym narada prezydenta z premierem oraz szefami resortów, między innymi spraw zagranicznych i obrony. Politycy rozmawiali o przygotowaniach do przyszłotygodniowej wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu. Prezydent wyraził nadzieję, że spotkanie z Donaldem Trumpem rozwinie polsko-amerykańską współpracę i partnerstwo, które - jak podkreślał - w ostatnich latach jest bardzo żywotne. Andrzej Duda powiedział, że spodziewa się dobrej wizyty.
Spotkanie prezydentów Polski i USA odbędzie się 24 czerwca. Przywódcy będą rozmawiać miedzy innymi o bezpieczeństwie militarnym i energetycznym, a także o współpracy handlowej między krajami. Rozmowy o bezpieczeństwie mają się toczyć w kontekście ewentualnej relokacji części amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski.
Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda jedzie do Stanów Zjednoczonych rozmawiać między innymi o amerykańskiej obecności militarnej w Europie. Szef gabinetu prezydenta w TVP Info zaznaczał, że Polsce zależy na utrzymaniu tego zaangażowania wojskowego. Ważnym tematem rozmów prezydentów Dudy i Trumpa będzie kwestia inwestycji w najnowocześniejsze technologie.
USA REDUKUJĄ WOJSKO W NIEMCZECH
Nie mamy szczegółowych informacji dotyczących wycofania części wojsk amerykańskich z naszego kraju - mówił w Warszawie szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreśla, że rozmowy o zwiększeniu kontyngentu USA w Polsce nie mają związku z decyzją prezydenta Trumpa dotycząca wojsk w Niemczech.
Donald Trump potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne w sprawie wycofania części amerykańskich żołnierzy z Niemiec. W międzyczasie trwają polsko-amerykańskie rozmowy na temat zwiększenia obecności wojsk USA.
Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał, że nowi żołnierze USA w Polsce to pozytywny sygnał dla całego Sojuszu: “Stany Zjednoczone i Polska, także w konsultacji z NATO i ze mną, zdecydowały o zwiększeniu obecności w Polsce. Ta decyzja, podjęta już jakiś czas temu, pokazuje, że w ostatnich latach amerykańska obecność w Europie zwiększyła się”.
Minister Heiko Maas mówił natomiast, że rząd w Berlinie przyjął do wiadomości decyzję amerykańskiego prezydenta: "Nie mamy bardziej szczegółowych informacji ani ze strony Departamentu Stanu, ani Pentagonu, kiedy, jak, co zostanie zrealizowane. Czekamy, co strona amerykańska zamierza. Obecność amerykańska w Niemczech jest ważna, nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale również dla bezpieczeństwa USA, a w szczególności dla bezpieczeństwa całej Europy".
Szef niemieckiego MSZ powiedział, że jeśli Waszyngton określi szczegóły wycofania swych wojsk z Niemiec, to wtedy Berlin przyjmie to do wiadomości i wykorzysta, aby - jak dodał - wzmocnić dialog z partnerami europejskimi w kwestii bezpieczeństwa.
WSPÓLNE INTERESY POLSKI, LITWY, ŁOTWY i ESTONII
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Wilnie z szefami dyplomacji Litwy, Łotwy i Estonii, powiedział, że Polskę z krajami bałtyckimi łączą wspólne interesy, polityka dotyczącą bezpieczeństwa oraz sprzeciw wobec narracji prowadzonej przez Rosję.
Rozmowy pomiędzy ministrami krajów bałtyckich związane były z bieżącą agendą unijną. Chodzi o wspólne stanowisko wobec utrzymania tradycyjnych polityk UE, takich jak polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna. Szef polskiego MSZ powiedział, że poruszono też kwestie otwarcia polskich granic.
Minister Jacek Czaputowicz rozmawiał w cztery oczy z szefem litewskiego MSZ Linasem Linkevicziusem o stosunkach dwustronnych, kwestiach historycznych, bezpieczeństwie i energetyce. Zaznaczył, że jedną z głównych kwestii jaka została poruszona była sprawa polskiej mniejszości na Litwie i litewskiej w Polsce.
Minister Jacek Czaputowicz ocenił obecne relacje polsko-litewskie jako bardzo dobre i powiedział, że będą się one przekładać na realizację praw mniejszości narodowych w obu krajach.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.