JOE BIDEN W EUROPIE
Globalna współpraca w zakresie ochrony zdrowia, demokracja, otwarte społeczeństwa, rządy prawa, suwerenność państw, centralna rola NATO, walka ze zmianami klimatycznymi i cybeprzestępczością. To wartości, o jakie wspólnie chcą walczyć Brytyjczycy i Amerykanie. Znalazły się w Nowej Karcie Atlantyckiej - dokumencie podpisanym przez premiera Borisa Johnsona i prezydenta Joe Bidena. Lider USA przypomniał, że pierwsza karta powstała jeszcze w czasie II wojny światowej: "80 lat temu premier Winston Churchill i prezydent Franklin Delano Roosevelt podpisali Kartę Atlantycką.
To była deklaracja podstawowych wartości. Obietnica, że Londyn i Waszyngton wspólnie zmierzą się z wyzwaniami tamtej ery. Dziś pogłębiamy to zobowiązanie dzięki odświeżonej nowej karcie, zaktualizowanej tak, by powtórzyć tę obietnicę w odniesieniu do wyzwań naszego wieku".
Joe Biden przyjechał do Europy przede wszystkim na szczyt G7, który rozpoczął się w piątek po południu i potrwa do niedzieli.
Unia Europejska prezentuje swoje stanowisko podczas spotkania przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Wspólnota apeluje o dochodzenie w sprawie źródeł pandemii, potępienie destrukcyjnych działań Rosji czy sankcje wobec Białorusi. W szczycie biorą także udział przewodniczący Rady i Komisji Europejskiej.
Głównym tematem rozmów jest pandemia COVID-19 i wychodzenie ze spowodowanego przez nią kryzysu. Ponieważ politycy zgadzają się co do tego, że nie wystarczy pokonanie koronawirusa w ich krajach, lecz trzeba to zrobić na całym świecie, dyskutują o pomocy dla biedniejszych krajów w szczepieniach. W poprzedni weekend Boris Johnson wezwał pozostałych przywódców do podjęcia zobowiązania, aby do końca 2022 roku zaszczepić przeciw COVID-19 całą populację świata. Oczekuje się, że na szczycie zostanie złożona obietnica przekazania przynajmniej miliarda dawek szczepionek. W czwartek w imieniu swoich krajów deklaracje w tej sprawie złożyli już Biden i Johnson - pierwszy obiecał zakup i przekazanie uboższym krajom 500 mln dawek szczepionki Pfizera, drugi - 100 mln preparatu AstraZeneka.
Drugim najważniejszym tematem na jest zapobieganie zmianom klimatu na Ziemi. Wielka Brytania w tym roku oprócz przewodnictwa w G7 jest także gospodarzem ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26. Brytyjski rząd zobowiązał się niedawno do redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2035 roku o 78 procent w stosunku do poziomu z 1990 roku, a także do zerowej emisji netto do 2050 roku i chciałby, aby podobne deklaracje złożyły pozostałe państwa G7.
MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH ZBIGNIEW RAU NA ŁOTWIE
Podczas wizyty na Łotwie szef MSZ Zbigniew Rau podkreślił zbieżność stanowisk Warszawy i Rygi w kwestii bezpieczeństwa. Podczas czwartkowego pobytu w łotewskiej stolicy minister spraw zagranicznych spotykał się z władzami tego kraju - prezydentem, przewodniczącą parlamentu oraz szefem dyplomacji.
Po rozmowach z prezydentem Egilsem Levitsem i marszałek Inarą Murniece minister Zbigniew Rau mówił, że oba kraje koncentrują się na wspólnych interesach.
W kontekście bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji pochwalił poniedziałkowe oświadczenie premierów Litwy, Łotwy i Estonii. W dokumencie szefowie rządów państw bałtyckich wyrazili obawę, że Rosja podważa bezpieczeństwo sojuszników i partnerów NATO.
Szef MSZ mówił również o otwarciu Łotwy na współpracę w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Zbigniew Rau dodał, że łotewskie władze wyrażają wdzięczność za obecność polskich żołnierzy w tym kraju, a także za dbanie o bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Polski minister dziękował natomiast za dobrą sytuację i pielęgnowanie tożsamości przez Polaków mieszkających na Łotwie.
ROZMOWY MIĘDZY INNYMI O PRZYSZŁOŚCI DOMU POLSKIEGO W BOCHUM
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podsumował swoją wizytę w Niemczech. Wiceszef polskiego MSZ odwiedził między innymi obóz koncentracyjny w Dachau i rozmawiał z niemieckimi politykami o nieuwzględnionych dotąd ustaleniach polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie. W rozmowach z bawarskimi politykami minister Szynkowski vel Sęk jasno nakreślił polskie oczekiwania dotyczące miejsc pamięci.
W Monachium wiceszef polskiego MSZ zwrócił też uwagę na konieczność dostępności nauczania języka polskiego dla Polonii w Niemczech. Zdaniem ministra temat ów jest nieodłącznym elementem polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie, przy czym 30. rocznica jego podpisania stanowi dobrą okazję do weryfikacji zawartych w nim ustaleń.
W drugim dniu wizyty minister Szynkowski vel Sęk przebywał w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie rozmawiał między innymi z premierem landu i kandydatem CDU na kanclerza Arminem Laschetem. W Düsseldorfie polski polityk poruszył pilną kwestię remontu Domu Polskiego w Bochum, historycznej siedziby Związku Polaków w Niemczech. Rząd niemiecki zagwarantował 2 mln euro na remont Domu Polskiego w Bochum -poinformował wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Minister ocenił, że to pierwszy, ale ważny krok do tego, by w najbliższych miesiącach rozpoczęły się prace zabezpieczające budynku
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.