POLSKA DYPLOMACJA Z NIEPOKOJEM PATRZY NA AFGANISTAN
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraziło zaniepokojenie "pogarszającą się w zawrotnym tempie sytuacją bezpieczeństwa w Afganistanie, będącą wynikiem ofensywy talibów i skutkującą rekordową liczbą ofiar". Resort zapewnił, że Polska prowadzi stałe konsultacje na temat sytuacji w Afganistanie z naszymi partnerami z UE i sojusznikami z NATO oraz wezwał wszystkie strony do ożywienia rozmów pokojowych i przełamania trwającego impasu. Jak wskazał w komunikacie - należy natychmiast podjąć działania mające powstrzymać przemoc, która prowadzi do cierpienia Afgańczyków.
Ponadto, polski MSZ ocenia, że należy zapewnić mieszkańcom Afganistanu pomoc humanitarną, respektowanie praw człowieka, w tym praw kobiet na obszarach zdobytych przez talibów oraz - jak wskazano - walczyć o zachowanie dotychczasowych osiągnięć Afganistanu w procesie demokratyzacji życia w tym kraju.
Tymczasem afgański rząd proponuje talibom podział władzy w zamian za zatrzymanie walk. Propozycja miała zostać przedstawiona przez pośredników, ale nie wiadomo, czy zostanie przyjęta. Walki w Afganistanie zaostrzają się, a talibowie mają pod kontrolą co najmniej połowę kraju. Tysiące cywilów uciekają z domów.
W sumie od piątku talibowie zajęli już dziesięć dużych miast, w większości na tradycyjnie nieprzychylnej im północy. Szacuje się, że rebelianci mają już pod kontrolą ponad połowę terytorium Afganistanu. Wywiad USA szacuje, że w ciągu 90 dni talibowie mogą zająć Kabul, a tym samym przejąć władzę w kraju.
ROK PO WYBORACH NA BIAŁORUSI
Reżim Łukaszenki jest coraz mocniej skonfliktowany z innymi krajami, nie tylko europejskimi.
Białoruskie MSZ wycofało zgodę na mianowanie Julie Fisher ambasadorem USA w Mińsku. Białoruskie władze zwróciły się również do Stanów Zjednoczonych, aby do 1 września zredukowały liczebność personelu ambasady w Mińsku do 5 osób.
Łotwa w związku z kryzysem migracyjnym wprowadza stan wyjątkowy w regionach, które graniczą z Białorusią, zaś Litwa zamierza wybudować specjalne ogrodzenie. Migranci z Bliskiego Wschodu docierają również na Podlasie. Łukaszenka wykorzystuje kwestię migracji, żeby wywierać presję i trochę mścić się na sąsiadach - mówi dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Stan wyjątkowy na Łotwie będzie obowiązywał od 11 sierpnia do 10 listopada. Zgodnie z decyzją rządu, w celu opanowania sytuacji, łotewską straż graniczną wspomogą Narodowe Siły Zbrojne i policja. Rozszerzone zostaną także uprawnienia Państwowej Straży Granicznej. Natomiast Parlament Litwy przyjął w trybie nadzwyczajnym we wtorek specjalną ustawę, na mocy której w ciągu roku powstanie ogrodzenie na granicy litewsko-białoruskiej. Migranci z Bliskiego Wschodu, przekraczający w niedozwolonych miejscach granice, znaleźli się także na Podlasiu w Polsce.
POLSCY STRAŻACY W TURCJI I W GRECJI
Strażacy opanowali największe ogniska pożarów, które od ponad tygodnia płonęły w Grecji. Dzięki wysiłkom służb oraz deszczom i niższej temperaturze od wczoraj nie pojawiły się nowe ogniska, a strażacy walczą jedynie z kilkoma dogasającymi zarzewiami.
Wszystkie jednostki straży pożarnej, także te wysłane do Grecji w ramach pomocy międzynarodowej, pozostają w stanie najwyższej gotowości.
W gaszeniu ognia w Grecji biorą udział również polscy strażacy, którzy walczą z pożarami w północno-wschodniej części wyspy Eubea. Starszy kapitan Rafał Sołowin potwierdził w rozmowie, że w tej chwili trwa dogaszanie ognisk pożarów.
Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis nazwał pożary największą katastrofą ekologiczną od dziesięcioleci. Według niego odbudowa kraju po żywiole pochłonie miliony euro. Obiecał również, że w ciągu najbliższych dni rząd rozpocznie wypłacanie odszkodowań i środków na odbudowę.
W sumie w Grecji w pożarach, które trwają od 29 lipca, spłonęło ponad 100 tysięcy hektarów lasów i gajów oliwnych. Zniszczonych jest również wiele miejscowości na wyspie Eubea oraz w okolicach Aten, a dziesiątki tysięcy mieszkańców zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów. Polscy strażacy pomagają też gasić pożary w Turcji.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.