Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 10.09.2021 r.

10.09.2021 16:34
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Budapeszcie, rozmowy szefów dyplomacji Polski i Litwy w Wilnie oraz 30. Forum Ekonomiczne w Karpaczu.
Audio
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na Litwie
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą na LitwieTwitter/MSZ_RP

WĘGRY WSPIERAJĄ POLSKĘ 

Węgry zapowiedziały wsparcie dla Polski zarówno przy ochronie granicy z Białorusią, jak i w sporze z Komisją Europejską. Zapewnienia o bliskiej współpracy padły z ust węgierskiego prezydenta Janosa Adera oraz premiera Węgier Viktora Orbana. Politycy spotkali się w Budapeszcie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydenci Polski i Węgier rozmawiali o gospodarce, budowie infrastruktury i nielegalnej migracji do Unii Europejskiej. Po spotkaniu prezydent Węgier Janos Ader powiedział, że Polska jest czwartym największym partnerem gospodarczym Węgier. Wartość obrotu handlowego między naszymi krajami wynosi 10 miliardów euro. W minionych latach współpraca gospodarcza się zacieśniła. Obecnie na Węgrzech działa 100 polskich firm, które zatrudniają około 13 tysięcy pracowników.

Prezydent Andrzej Duda został uhonorowany najwyższym węgierskim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą. Podczas ceremonii prezydent dziękował za odznaczenie. Mówił, że ma ono dla niego wyjątkowe znaczenie i podkreślał wspólną, sięgającą średniowiecza, polsko - węgierską historię.

Andrzej Duda odbył oficjalną wizytę na Węgrzech po raz szósty, z Janoszem Aderem spotkał się po raz dwunasty. Według prezydenckiego ministra Wojciecha Kolarskiego to dowód na to, jak dobre są dziś relacje polsko-węgierskie.

KWESTIE MIGRACJI I BEZPIECZEŃSTWA TEMATEM ROZMÓW SZEFÓW DYPLOMACJI POLSKI I LITWY

Kwestie migracji i bezpieczeństwa na granicach Polski i Litwy z Białorusią były m.in. tematem rozmów szefów dyplomacji Polski i Litwy w Wilnie.

Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis, zapytany o wprowadzenie na Litwie stanu wyjątkowego na początku lipca, powiedział, że była to decyzja bardzo ważna dla państwa litewskiego: "Gdy tylko Białoruś rozpoczęła działania przeciwko Litwie, które wywołały kryzys, informowałem ministra o wszystkich rozwiązaniach, na które się zdecydowaliśmy. Na Litwie kryzys migracyjny udało się opanować, ponieważ podejmowaliśmy właściwe decyzje zgodnie i szybko. Jedność w przypadku sytuacji z jaką mamy teraz na Litwie, w Polsce czy na Łotwie, jest ważnym elementem, który pozwala poradzić sobie z kryzysem".

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zapowiedział w Wilnie, że Polska i Litwa nadal będą współpracowały przy powstrzymaniu kryzysu migracyjnego.

Zbigniew Rau powiedział na konferencji, że Polska i Litwa pomagają sobie wzajemnie w ramach możliwości, którymi oba kraje dysponują.

Polska i Litwa oskarżają władze Białorusi o to, że umyślnie sprowadzają migrantów z Bliskiego Wschodu, by przewozić ich na granice Unii Europejskiej. Ma to destabilizować sytuację we Wspólnocie.

Szefowie dyplomacji Polski i Litwy rozmawiali również o współpracy gospodarczej, kulturowej i naukowej. Zbigniew Rau zaznaczył, że stosunki polsko-litewskie są teraz "najlepsze od 30 lat". 

Wizyta Zbigniewa Raua w Wilnie miała również wymiar symboliczny - minęła bowiem 30. rocznica wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.

XXX FORUM EKONOMICZNE W KARPACZU

Uroczysta gala zakończyła w Karpaczu 30. Forum Ekonomiczne. Wręczono w sumie trzy nagrody: Człowieka Roku 2020, Nagrodę specjalną Forum Ekonomicznego oraz Nagrodę Polonijną. Wyróżnienia otrzymali - odpowiednio - premier Słowenii, społeczeństwo Ukrainy oraz liderzy Związku Polaków na Białorusi.

Nagrodę w imieniu osadzonych w więzieniu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odebrały przedstawicielki związku Irena Biernacka oraz Maria Tiszkowska. 

Sytuacja na Białorusi była jednym z głównych tematów 30. Forum Ekonomicznego. W Karpaczu przez trzy dni rozmawiano również między innymi o kryzysie gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa, globalnym ociepleniu, unijnymi pakcie klimatycznym czy programie Polski Ład.

W spotkaniu wzięło udział ponad cztery tysiące gości. To politycy, przedsiębiorcy, prezesi spółek skarby państwa, naukowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ostatniego dnia w Karpaczu spotkali się premierzy Polski, Ukrainy i Słowenii. Wydarzenie odbywało się pod hasłem "Europa w poszukiwaniu przywództwa".

Polskie Radio było patronem medialnym Forum Ekonomicznego

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.