GRUPA WYSZEHRADZKA I EGIPT O MIGRACJI
Kraje Grupy Wyszehradzkiej chwalą Egipt za wysiłki na rzecz powstrzymywania nielegalnej migracji. We wtorek Budapeszcie odbyło się spotkanie premierów Polski, Słowacji i Węgier z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim. W rozmowach nie wziął udziału szef czeskiego rządu Andrej Babisz, którego ugrupowanie przegrało w weekend wybory parlamentarne. Premier Węgier Viktor Orban podkreślił, że w ostatnich latach z Egiptu nie wypłynął do Europy żaden statek z nielegalnymi migrantami: "Interes egzystencjalny Unii jest interesem egzystencjalnym Egiptu. Jeśli Unia i Egipt nie będą kontynuować tej współpracy, która zapobiegła migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie".
Premier Morawiecki mówił, że Egipt to ważny partner dla unii europejskiej, a premier Słowacji Eduard Heger zaznaczył, że Unia Europejska może współpracować z Egiptem w wielu obszarach. Ten kraj wymaga między innymi wsparcia w walce z pandemią: "Widzimy, że szczepionki nie są równo dostępne w różnych częściach świata. To jest kluczowe, by współdziałać w tym obszarze, bo to temat, który dotyka wszystkich naszych obywateli. Słowacja popiera dalszy rozwój kompleksowego dialogu między Egiptem a Unią".
Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi dziękował krajom europejskim za przekazanie do Egiptu 250 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19. Egipski przywódca mówił, że Unia Europejska powinna działać na rzecz lepszej przyszłości dla krajów będących źródłami migracji.
Szczyt wyszehradzko-egipski w Budapeszcie był drugim tego typu spotkaniem w ostatnich latach. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Egiptu spotkali się poprzednio w stolicy Węgier w 2017 roku. Obecnie pracami V4 do końca czerwca przyszłego roku kierują Węgry.
STANIE MUR NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ
W czwartek Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawę poparło 274 posłów, przeciw było 174, a jeden wstrzymał się od głosu.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński mówi, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania.
Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk skrytykował jednak koszt realizacji inwestycji.
Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że jej ugrupowanie opowiada się za koniecznością ochrony polskich granic, jednak - jak podkreśliła - w przypadku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią należałoby skorzystać z pomocy Frontexu.
Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 milionów złotych.
"PAMIĘTAJ-REAGUJ"- pod tym hasłem w szwedzkim Malmö odbyło się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu
Otworzył je gospodarz konferencji - premier Szwecji Stefan Löfven. Wskazywał jak ważna jest pamięć o historii zagłady: "Naszym obowiązkiem jest słuchanie historii ocalałych z Holokaustu oraz przekazywanie ich po ich śmierci, naszym obowiązkiem jest też robienie wszystkiego co możliwe, by przeciwdziałać siłom, które zagrażają ludzkiej godności. Musimy pamiętać i reagować."
Premier Szwecji przypomniał, że po wojnie wielu byłych więźniów obozów koncentracyjnych przybyło do jego kraju, dzięki operacji szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Ewakuowano około 15 tysięcy osób, 7 tysięcy z nich stanowili Polacy.
Nasz kraj podczas forum reprezentował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, który powiedział, że Polska podtrzymuje swój stały sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu i antysemityzmu. Zaznaczył też, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kolejny priorytet Polski. Mówił, że szkoły otrzymają dodatkowe fundusze na organizację wycieczek do muzeów, miejsc pamięci i instytucji kultury - na tej liście są też miejsca pamięci o Holokauście i muzea poświęcone kulturze żydowskiej: "Polska - kraj, który doświadczył zarówno tysiącletniej historii pokojowego współistnienia Polaków i Żydów, jak i bolesnego Holokaustu dokonanego przez Niemców na naszym terytorium - ma obowiązek podtrzymywać pamięć, chronić i dbać o to dziedzictwo. Dlatego z roku na rok przybywa instytucji, organizacji i ich wartościowych projektów poświęconych pamięci, życiu i kulturze Żydów w Polsce."
Wicepremier Piotr Gliński mówił o tym, że dzięki tym staraniom stale zmniejsza się liczba incydentów antysemickich w Polsce.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.