Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 17.02.2023 r.

17.02.2023 18:32
W tym wydaniu: dyplomatyczna ofensywa prezydenta Andrzeja Dudy, kolejne spotkanie w formule Ramstein oraz niezidentyfikowane obiekty latające w różnych częściach globu.
Audio
Król Karol III i Andrzej Duda
Król Karol III i Andrzej Duda Yui Mok/PAP/PA Wire

Ofensywa dyplomatyczna polskiego prezydenta

W mijających tygodniu prezydent Andrzej Duda rozpoczął ofensywę dyplomatyczna - pierwszym jej celem była Bruksela. W środę w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego polski prezydent rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i zaprosił go do Warszawy na przyszłotygodniowy szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym będzie uczestniczył prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. W jej skład wchodzą państwa Europy wschodniej należące do NATO.

"Jestem tutaj dzisiaj w Brukseli, żeby omówić to spotkanie z panem Sekretarzem Generalnym. Także po to, by osobiście, również zaprosić na nie w imieniu prezydent Słowacji Zuzany Czaputovej"- mówił prezydent. Andrzej Duda powiedział także, że Polska oczekuje powstania w ramach NATO nowych planów bezpieczeństwa dla obrony wschodniej flanki Sojuszu.

Andrzej Duda podkreślił, że reforma planów reagowania to jedna ze spraw, które poruszą kraje naszego regionu podczas lipcowego szczytu NATO w Wilnie:

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił po spotkaniu, że Polska odgrywa wiodącą rolę zarówno w umacnianiu sojuszu, jak i pomocy udzielanej Ukrainie, a także zapewnił, że w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia może liczyć na solidarne wsparcie sojuszników z NATO.

Jens Stoltenberg powiedział też, podczas spotkania poruszono kwestię roli, jaką odgrywa Białoruś w rosyjskiej agresji na Ukrainę. "Białoruś wspiera rosyjska armię na swoim terenie oraz zacieśnia współpracę polityczną i militarną z Rosją" - mówił szef NATO.

Tego samego dnia prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami Litwy i Słowacji. To spotkanie miało formę wideokonferencji. Litwa będzie gospodarzem szczytu NATO w połowie roku, natomiast Słowacja przewodzi aktualnie pracom Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. Do spotkania przywódców tego formatu z prezydentem Stanów Zjednoczonych dojdzie w przyszłym tygodniu w Warszawie.

Z Brukseli Andrzej Duda udał się do Londynu, by spotkać się z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem, a także królem Karolem III.

Na piątek zaplanowano udział prezydenta w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

"Tam też dojdzie do spotkania przywódców Trójkąta Weimarskiego" - powiedział jeszcze przed rozpoczęciem ofensywy szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Na koniec tygodnia zaplanowano spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem elektem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem i premierem Norwegii Jonasem Gahrem Storem. We do Polski przyleci prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

Brukselskie potkanie w formule Ramstein

We wtorek w Kwaterze Głównej NATO odbyło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej Ramstein, w której skład wchodzą państwa sojuszu i inne kraje wspierające Ukrainę.

Kraje wchodzące w skład grupy dostarczą na front czołgi, wozy bojowe i artylerię systemy antyrakietowe - zapewnił po spotkaniu w Brukseli szef połączonych sztabów wojsk USA generał Mark Milley.

Amerykański dowódca argumentował, że Rosja przegrała na Ukrainie "strategicznie, operacyjnie i taktycznie". Zaznaczył jednak, że wojna ma charakter dynamiczny, stąd w ostatnim czasie zapadły sojusznicze decyzje o wsparciu Ukrainy.

Z kolei amerykański sekretarz obrony Llyod Austin poinformował, że na tym etapie nie ma decyzji w sprawie potencjalnych dostaw myśliwców na Ukrainę. Zaznaczał jednocześnie, że na razie nie widać, by Rosja gromadziła samoloty w celu przeprowadzenia większego ataku powietrznego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w swoim wystąpieniu w mediach społecznościowych, że Ukraina i jej partnerzy robią wszystko, aby Rosja przegrała.

Było to już dziewiąte spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy w formule Ramsterin.

Niezidentyfikowane obiekty latające nad Ameryką Północną

Amerykańskie samoloty zestrzeliły kolejny niezidentyfikowany obiekt latający, tym razem nad jeziorem Huron przy granicy USA i Kanady. To trzecia tego rodzaju akcja sił powietrznych USA w ciągu ostatnim czasie. Na początku lutego Amerykanie zestrzelili także chiński balon wywiadowczy.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że naruszenie amerykańskiej powietrznej przez szpiegowski balon i niezidentyfikowane obiekty, jest częścią wzoru, wedle którego Chiny i Rosja coraz intensywniej szpiegują państwa Sojuszu.

W minionych dniach także Rumuńskie siły wykryły mały, niezidentyfikowany statek powietrzny w swojej przestrzeni powietrznej. Choć poderwano dwa MiG-i 21, nie udało się go zlokalizować ani rozpoznać.

o zarejestrowaniu sześciu wrogich powietrznych obiektów W przestrzeni powietrznej nad Kijowem, uznanych według wstępnych ustaleń za balony - poinformowała w środę kijowska miejska administracja wojskowa.

Także tajwańska armia poinformowała o odnalezieniu szczątków balonu na jednej z wysp kontrolowanych przez Tajwan, znajdujących się blisko wybrzeża Chińskiej Republiki Ludowej. Prawdopodobnie jest to balon meteorologiczny. Wcześniej "Financial Times", powołując się na źródła w tajwańskiej administracji, pisał, że chińskie balony szpiegowskie wielokrotnie miały znajdować się również nad Tajwanem.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.

Szef NATO apeluje w Monachium o kontynuacje wsparcia dla Ukrainy i ostrzega przed zwycięstwem Rosji

18.02.2023 16:20
Przemawiając w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał do kontynuowania i wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy w walce z rosyjskim okupantem, a także ostrzegł przed konsekwencjami sukcesu Kremla, który byłby sygnałem dla innych reżimów, że swoje cele mogą osiągnąć za pomocą siły.

Premier Morawiecki apeluje do kanclerza Scholza, by jak najszybciej przekazać Leopardy Ukrainie

18.02.2023 14:55
Apeluję do kanclerza Niemiec Olafa Scholza, aby przekazanie Leopardów Ukrainie odbyło się jak najszybciej. Rosja już wzmaga ofensywę na kilku odcinkach frontu, nie ma na co czekać - chcemy, by Ukraina mogła skutecznie kontratakować - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Monachium.

Kremlowi coraz trudniej jest izolować rosyjskie społeczeństwo od wojny

18.02.2023 15:27
Rosyjskim władzom coraz trudniej jest izolować społeczeństwo od wojny na Ukrainie, a wraz z rosnącą liczbą zmobilizowanych znaczenia nabiera kwestia wsparcia dla nich i ich rodzin - poinformowało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.