DO POLSKI TRAFIĄ SZCZEPIONKI Z CHIN?
Ewentualny zakup chińskiej szczepionki na koronawirusa był jednym z tematów telefonicznej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Politycy omówili również stan relacji dwustronnych oraz sprawę znoszenia barier w wymianie handlowej.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że temat współpracy w walce z pandemią COVID-19 został poruszony na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Zaznaczył, że ewentualny zakup szczepionek od Chin ma służyć poszerzeniu ich puli w Narodowym Programie Szczepień.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy Andrzeja Dudy i Xi Jinping dotyczyły również rozwoju kontaktów handlowych pomiędzy Polską a Chinami. Przewodniczący Xi Jinping zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do złożenia wizyty państwowej w Chinach.
AMERYKANOM NIE PODOBA SIĘ NIEMIECKO-ROSYJSKI PROJEKT
Nominowana na stanowisko zastępcy szefa amerykańskiej dyplomacji Wendy Sherman zapewniła, że zrobi wszystko, co w jej mocy, by zatrzymać Nord Steam 2. Podczas przesłuchań w Senacie politycy obu amerykańskich partii wzywali rząd Joe Bidena do zablokowania budowy gazociągu.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau ocenił jednak, że w kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2 nic nie jest jeszcze przesądzone. Relacjonując swoją niedawną rozmowę z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem, mówił, że amerykanie uwzględniają Polski głos w sprawie Nord Stream 2. Zbigniew Rau przypomniał także słowa prezydenta USA Joe Bidena, który Nord Stream 2 nazwał "złym interesem dla Europy".
Według medialnych spekulacji Departament Stanu nie zdecydował się na sankcje przeciwko firmom europejskim zaangażowanym w rosyjsko-niemiecki projekt gazociągu, by nie skonfliktować się z Berlinem. Nieoficjalnie mówi się, że sekretarz stanu USA Antony Blinken chce wypracować w kwestii Nord Stream 2 "dyplomatyczne rozwiązanie".
SPOTKANIE PREZYDENCKICH DORADCÓW DO SPRAW BEZPIECZEŃSTWA Z POLSKI, LITWY i UKRAINY W WARSZAWIE
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom po rozmowach, że w trakcie narady doradcy omówili zagadnienia związane między innymi z bezpieczeństwem w regionie oraz z sytuacją na Białorusi.
Doradcy prezydentów Trójkąta Lubelskiego spotkali się też z prezydentem Andrzejem Dudą. W trakcie rozmowy pojawiła się propozycja zorganizowania wizyty na najwyższym szczeblu, czyli z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy.
Wizyta prezydenckich doradców była pierwszym takim spotkaniem. Wcześniej podobne rozmowy - z wykorzystaniem łączenia wideo - przeprowadzili szefowie resortów spraw zagranicznych.
Inicjatywa Trójkąta Lubelskiego pojawiła się w 2019 roku, w trakcie obchodów 450 rocznicy unii lubelskiej, podczas spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w Lublinie.
Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.