Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 26.05.2023 r.

26.05.2023 17:30
W tym wydaniu: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Londynie, wystąpienie szefa Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefańczuka w Sejmie RP oraz gotowość Polski do szkolenie ukraińskich polotów na myśliwcach F-16.
Audio
Prezydent Andrzej Duda dla WSJ: trwają rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskim
Prezydent Andrzej Duda dla "WSJ": trwają rozmowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy opartych na modelu izraelskimMarek Borawski / KPRP / prezydent.pl

Nie możemy pozwolić, by świat zmęczył się Rosją i wojną na Ukrainie 

Z takim przesłaniem wystąpił prezydent Andrzej Duda w trakcie dyskusji ze środowiskami światowego biznesu w ramach Wall Street Journal Council Summit w Londynie. Polski prezydent podkreślał, że pomoc Ukrainie potrzebna jest teraz, ale i po wojnie. "Przedstawiałem polski punkt widzenia, polską ocenę sytuacji" - podkreślał Andrzej Duda.

Polski prezydent odbył w tym tygodniu dwudniową wizytę w Londynie. Wziął udział, m.in. w Londyńskiej Konferencji ws. Obronności, odwiedził Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny i spotkał się także z przedstawicielami Polonii.

W swoim wystąpieniu prezydent zachęcał także biznesmenów do inwestowania w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Andrzej Duda powiedział również, że należy wskazać Ukrainie jasną perspektywę w kwestii przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego. podkreślił, że jednocześnie należy wspierać Ukrainę w walce z rosyjską agresją.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział wcześniej, że że Ukraina nie zostanie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego dopóki trwa wojna. Podczas Brussels Forum Jens Stoltenberg dodał, że kwestia akcesji Ukrainy do NATO jest też zależna od jej zwycięstwa. 'Wszyscy zgadzamy się, że drzwi NATO są otwarte dla nowych członków. I zgadzamy się, że to do naszych sojuszników - Ukrainy - należy decyzja kiedy powinni przystąpić do NATO. Zgadzamy się też, że najważniejszym i najpilniejszym zadaniem jest teraz zapewnienie Ukrainie zwycięstwa jako suwerennemu narodowi. Bo jeśli Ukraina nie zwycięży, to nie będzie mowy o członkostwie" - mówił Jens Stoltenberg.

W Polsce z dwudniową wizytą gościł szef Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk

Spotkał się między innymi z marszałek Sejmu. Elżbieta Witek mówiła, że rozmawiali między innymi o roli parlamentów we wspieraniu walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy. Przypomniała też o 11 uchwałach, które w tej sprawie podejmował polski parlament. Jak podkreśliła, "wszyscy musimy wspierać Ukrainę militarnie, dyplomatycznie, humanitarnie, żeby ta wojna jak najszybciej zakończyła się zwycięstwem Ukrainy", ponieważ wolna, niepodległa bezpieczna Ukraina to jest także wolna niepodległa i bezpieczna Polska.

Marszałek Sejmu poinformowała też o konferencji, która odbędzie się w czerwcu i będzie dotyczyła uprowadzeń ukraińskich dzieci do Rosji.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk dziękował Polsce i Polakom za wsparcie, jakiego udzielają Ukrainie. Wyraził też wdzięczność posłom i senatorom za podejmowane w polskim parlamencie inicjatywy, między innymi za uchwałę uznającą Rosję za państwo terrorystyczne: "Omówiliśmy też wiele kwestii dotyczących sprawiedliwości i powołania specjalnego trybunału, który osądzi zbrodnie rosyjskie. Rozmawialiśmy także o kwestiach dotyczących uprowadzeń ukraińskich dzieci. Chciałem bardzo podziękować pani marszałek za to, że jest liderem, jeżeli chodzi o omawianie tej kwestii na najwyższym szczeblu parlamentarnym."

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że klasa polityczna na Ukrainie zaczyna podchodzić odpowiedzialnie do kwestii upamiętnienia zbrodni na Wołyniu. Odniósł się w ten sposób do słów przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka, który w Sejmie mówił o współpracy z Polską w sprawie ekshumacji ofiar.

Marcin Przydacz przypomniał, że w podobnym tonie wypowiadał się wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk przemawiając wczoraj w polskim Sejmie wyraził współczucie dla rodzin ofiar zbrodni wołyńskiej. Mówił o potrzebie prawdy historycznej i zapewnił o współpracy z Polską w sprawie ekshumacji ofiar spoczywających zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie.

Strona polska jest gotowa, aby szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16


Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak rozmawiał w Brukseli z szefem resortu obrony Niemiec o uruchomieniu w Polsce hubu dla obsługi czołgów typu Leopard. Chodzi o te czołgi które zostały wysłane na Ukrainę. 

Wicepremier wyraził oczekiwanie, że niedługo niemiecki minister odwiedzi Polskę i będzie okazja do dyskusji o szczegółach.

Mariusz Błaszczak poinformował też, że strona polska jest gotowa, aby szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16. Wcześniej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na F-16.
Mariusz Błaszczak przebywający na spotkaniu ministrów obrony krajów członkowskich w Brukseli podkreślił wysoki poziom wyszkolenia polskich instruktorów. 

Zgodę na szkolenie ukraińskich żołnierzy na amerykańskich myśliwcach dały Stany Zjednoczone podczas zakończonego w weekend szczytu w G7 w Hiroszimie. Joe Biden od miesięcy opierał się wezwaniom do dostarczenia F-16, twierdząc, że nie są one natychmiast potrzebne, a Stany Zjednoczone potrzebują ich u siebie. Według nieoficjalnych informacji Biden obawiał się, że przekazane Ukrainie myśliwce mogą zostać użyte do ataków na cele położone głęboko na terytorium Rosji, co doprowadziłoby do eskalacji konfliktu. Zmiana stanowiska prezydenta USA nastąpiła tuż przed wizytą na szczycie G-7 w Hiroszimie prezydenta Zełenskiego.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.