Program "Polonista" adresowany jest do osób, które już mogą się wykazać dobrą znajomością języka polskiego, naszej historii i kultury. Otwiera im drogę do pogłębienia wiedzy o polszczyźnie, a także umożliwia podjęcie prac badawczych i realizację projektów naukowych.
Do programu "Polonista" mogą się zgłaszać studenci - absolwenci studiów polonistycznych i slawistycznych, laureaci olimpiad polonistycznych oraz naukowcy z zagranicznych uczelni i instytucji.
Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Mariusz Czech, koordynator programu "Polonista" podkreślają, że program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najpierw skierowany był tylko do studentów, później dołączono naukowców, a w przygotowaniu jest również propozycja dla doktorantów.
Uczestnicy programu "Polonista" sami wskazują uczelnię w Polsce, na której chcą studiować, czy też prowadzić swoje projekty badawcze. Dla nich, oprócz stypendialnego - finansowego wsparcia NAWA - istotna jest możliwość kontynuowania w Polsce wcześniej podjętych studiów polonistycznych na swoich macierzystych uczelniach, ale przede wszystkim szansa rozwijania polonistycznych zainteresowań, zbierania materiałów do prac naukowych, a także korzystania z zasobów bibliotek uniwersyteckich i archiwów w Polsce.
Tak jest w przypadku dr hab. Wiktorii Durkalewicz z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie, która wybrała Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdyż bada aspekty kulturowe łączące oba miasta. Efektem pracy naukowej, zrealizowanej w ramach programu "Polonista", ma być monografia i cykl wykładów poświęconych m.in. tożsamości literackiej Drohobycza i Torunia.
Profesor Wiktoria Durkalewicz z wykształcenia jest filologiem ukraińskim, ale jej zainteresowanie językiem polskim i naszą literaturą zrodziło się naturalnie, gdy poznała historię wielokulturowego Drohobycza. Uznała, że powinna znać język polski, w którym tak wielu twórców tego miasta wyrażało swoje myśli. Celem realizowanej w Toruniu pracy naukowej profesor Wiktorii Durkalewicz jest promocja polskiej literatury współczesnej, ale ma ona także, naszym zdaniem, dodatkowy wymiar. Udowadnia, że polsko-ukraińska przeszłość nie musi dzielić, a uniwersalnym łącznikiem okazał się w tym przypadku język polski.
W audycji z cyklu: "Z językiem polskim w świat", wzięła udział dr hab. Wiktoria Durkalewicz z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie, realizująca pracę badawczą w ramach programu "Polonista".
O jego założeniach opowiedzieli Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Mariusz Czech, koordynator programu "Polonista".
Audycję zrealizowała Magdalena Górecka–Balcer, a do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.
Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.