Szpital polowy drugiego poziomu (Role 2 Medical Facility lub Echelon 2 Medical Facility wg standardów NATO), został zbudowany ze stalowych kontenerów. Placówka zapewnia intensywną opiekę, leczenie i wsparcie dla pacjentów do czasu ich wypisu lub ewakuacji do innego stacjonarnego ośrodka medycznego. Wszystko to odbywa się w pobliżu linii frontu, w środowisku chronionym dla lekarzy i pacjentów.
– Szpital medyczny, zlokalizowany wiele metrów pod ziemią, jest najbardziej ambitnym i wymagającym projektem, jaki zrealizowaliśmy od początku inwazji na pełną skalę w ramach inicjatywy Stalowy Front Rinata Achmetowa. W ratowaniu życia ukraińskich obrońców liczy się każda minuta. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nie marnować tego cennego czasu i zapewnić naszym lekarzom wszystko, czego potrzebują, by mogli udzielać terminowo skutecznej pomocy – powiedział Oleksandr Myronenko, dyrektor operacyjny Grupy Metinvest.
Pod względem wyposażenia medycznego stalowy podziemny obiekt dorównuje szpitalom cywilnym. Metinvest wyposażył go m.in. w koncentratory tlenu, respirator, kardiomonitory, defibrylatory, sprzęt chirurgiczny
i oświetlenie, sterylizatory, systemy ogrzewania pacjentów, jak również w meble medyczne o łącznej wartości ponad 7 mln hrywien (blisko 660 tys. zł).
– Ten podziemny szpital to najlepsze dostępne centrum stabilizacji. Pozwoli nam zapewnić opiekę medyczną ponad stu pacjentom dziennie, ratując życie naszych bohaterów. Mam nadzieję, że liczba takich placówek będzie rosła – powiedział Roman Kuzev, pełniący obowiązki dowódcy grupy sił medycznych „Wschód”.
Podziemny szpital opiera się na sześciu powiększonych stalowych bunkrach, każdy o długości 7,6 metra i średnicy 2,5 metra. Został wyposażony w niezbędne media, w tym systemy wentylacji, wodę, system odwadniania i zasilania. Podczas instalacji szpitala podjęto dodatkowe środki bezpieczeństwa w celu ochrony przed ujawnieniem pozycji i potencjalnymi atakami wroga na obiekt. Szpital jest również wyposażony w systemy walki elektronicznej o dużej mocy i alternatywne źródła zasilania.
Od początku inwazji na pełną skalę Metinvest wydał 7,5 mld hrywien (705 mln zł) na pomoc Ukrainie i jej obywatelom, w tym 4 mld hrywien (ponad 375 mln zł) na potrzeby armii w ramach inicjatywy wojskowej Stalowy Front Rinata Achmetowa. Grupa wytwarza szeroką gamę produktów, które są dostarczane armii. Oprócz bunkrów „kryjówek”, obejmują one trały przeciwminowe, ekrany ochronne do zwalczania dronów FPV, „łapacze lancetów”, płyty na amunicję oraz pancerze do ochrony pojazdów na linii frontu.
Źródło: materiały prasowe/ho