Redakcja Polska

Polacy w Ukrainie doceniają pomoc otrzymywaną z ojczyzny

25.08.2022 16:39
Zapomogi finansowe, porady specjalistów, także  konsultacje medyczne oraz  kursy języka polskiego na różnych poziomach, to niektóre z form pomocy oferowanych przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w ramach projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”.
Audio
  • Z Anitą Staszkiewicz, koordynującą projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy”, w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", byłą konsul w Charkowie i Nur Sułtanie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przodujemy wśród państw UE
Polska pomoc uchodźcom z Ukrainy. Przodujemy wśród państw UEFORUM/Wlodzimierz Wasyluk

Projekt finansowany jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się w Polsce po 24 lutego tego roku, z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy.

Anita Staszkiewicz, koordynująca projekt w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", była konsul w Charkowie i Nur Sułtanie, powiedziała Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że w ciągu minionego pół roku wojny skorzystało z pomocy ponad cztery tysiące osób.

Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy” będzie kontynuowany do końca tego roku. W trakcie jego realizacji w sposób naturalny zmieniały się formy udzielanego wsparcia. W pierwszych dniach wojny uciekający Polacy z Ukrainy, przede wszystkim szukali u nas schronienia, dachu nad głową, co dawało im minimum poczucia bezpieczeństwa, później korzystali z zapomóg finansowych, które do dziś są formą  preferowaną.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" utworzyło kilkanaście punktów pomocowo-konsultacyjnych w całym kraju, docierając w ten sposób do Polaków, którzy znaleźli schronienie w wielu także mniejszych ośrodkach.

Anita Staszkiewicz podkreśla, że przez cały czas trwania wojny nie stracono również kontaktu z Polakami, którzy pozostali w Ukrainie. Duża część naszych rodaków mieszka w Kijowie, we Lwowie, Iwano-Frankowsku, Żytomierzu, Zaporożu, Winnicy, Charkowie i innych regionach Ukrainy, także struktury działających tam organizacji polskich, zostały zachowane i funkcjonują, choć wojna wymusiła zmianę ich priorytetów.

Domy Polskie w Samborze, Żytomierzu, Emilczynie, czy  Barze od początku wojny pełniły rolę swoistych schronień, do których przybywali Polacy, zwłaszcza ze wschodniej Ukrainy. Dziś często są to właśnie centra humanitarne. Te miejsca również wspiera "Wspólnota Polska", udzielając pomocy rzeczowej i w miarę możliwości finansowej, aby nasi rodacy odczuwali opiekę i wsparcie.

Z Anitą Staszkiewicz, koordynującą projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy”, w Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", byłą konsul w Charkowie i Nur Sułtanie, rozmawiała Maria Wieczorkiewicz.

Caritas Polska dla Ukrainy. Wsparcie szacowane na 140 mln zł

24.08.2022 09:28
Olbrzymi wkład w pomoc dla Ukrainy ma po dziś dzień Caritas Polska. Organizacja zebrała dary, których wartość przekracza 140 mln zł. Ponadto Caritas zapewnia uchodźcom pomoc psychologiczną, wsparcie w edukacji czy znalezieniu zatrudnienia. Organizuje też akcje pomocowe dla ukraińskich dzieci. 

Wkrótce Światowy Kongres "Kraj - Emigracja" w Warszawie

24.08.2022 14:54
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zaprasza Polonię i Polaków zamieszkałych poza granicami ojczyzny, na Światowy Kongres "Kraj - Emigracja". Spotkanie odbędzie się w dniach 3-6 września w Warszawie.