Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna: po dwóch latach wojny w Ukrainie pomocy potrzebuje niemal 15 milionów ludzi

15.03.2024 16:43
Od początku wojny organizacja przekazała Ukrainie pięć ambulansów, wsparła medyków i pacjentów stu dwudziestoma transportami medycznymi, a także dostarczyła sprzęt do ponad osiemdziesięciu szpitali. Polska Misja Medyczna uruchomiła też kliniki mobilne.
Audio
  • Jakub Belina Brzozowski o wsparciu Ukrainy przez Polską Misję Medyczną [posłuchaj]
Jakub Belina Brzozowski, Polska Misja Medyczna
Jakub Belina Brzozowski, Polska Misja MedycznaFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Według Polskiej Misji Medycznej w Ukrainie w najtrudniejszej sytuacji są osoby, którym trudno jest opuścić tereny bliskie linii frontu z powodu ich wieku bądź niepełnosprawności. To do tych właśnie ludzi powinna być przede wszystkim kierowana pomoc humanitarna i medyczna.

Od 24 lutego 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła ponad tysiąc pięćset rosyjskich ataków na ośrodki ukraińskiej opieki zdrowotnej. Nie maleje liczba ofiar cywilnych rosyjskich ataków. Misja Obserwacyjna ONZ do spraw Praw Człowieka podaje, że tylko w styczniu zginęło lub zostało rannych co najmniej sześciuset czterdziestu jeden cywilów. To wzrost o 37 procent w porównaniu z liczbą odnotowaną w listopadzie ubiegłego roku. Według Polskiej Misji Medycznej stale narażone na rosyjskie ataki są ukraińskie placówki medyczne.  

Jakiego rodzaju pomoc humanitarna jest teraz Ukrainie najbardziej potrzebna? O to Ewa Plisiecka zapytała Jakuba Belinę Brzozowskiego z Polskiej Misji Medycznej.

Polska Misja Medyczna wspiera Ukrainę wysyłając transporty z zaopatrzeniem do szpitali

22.02.2023 13:34
Do tej pory Polska Misja Medyczna dostarczyła ponad 120 transportów z pomocą medyczną. To m.in. opatrunki, antybiotyki, leki przeciwbólowe, igły, strzykawki, wenflony, zestawy ratunkowe WHO czy narzędzia chirurgiczne i defibrylatory.

UNICEF w Polsce wspiera rodziny, które uciekły przed konfliktem zbrojnym i prawa dzieci

25.02.2024 11:10
Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce powstało w marcu 2022 roku w rekordowym czasie, aby wspierać rodziny uciekające z terenów objętych wojną.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej obecne na Ukrainie od samego początku rosyjskiej inwazji

28.02.2024 10:46
Ewakuacje, dostarczanie paczek, organizowanie bezpiecznego miejsca, pomoc tuż przy linii frontu. Przez ostatnie dwa lata pracownicy i wolontariusze PCPM pomagali w Ukrainie.