Męskie Granie 2019

Męskie Granie Orkiestra – historia pewnego zespołu

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 15:20
Pierwszym dyrektorem artystycznym Męskiego Grania był Wojciech Waglewski. Pełnił tę funkcję przez dwie pierwsze edycje imprezy – w 2010 i 2011 roku.
Wojciech Waglewski, Lech Janerka i Piotr Stelmach w Chorzowie podczas Męskiego Grania 2014
Wojciech Waglewski, Lech Janerka i Piotr Stelmach w Chorzowie podczas Męskiego Grania 2014Foto: archiwum prywatne

Przez kolejne lata sprawowała ją Katarzyna Nosowska, choć pewnie nie byłaby szczęśliwa z takiego sposobu opisywania swoich działań. Dyrektor Katarzyna Nosowska... Ok, niech tak będzie tylko na potrzeby tego tekstu.

A później zaczęła się już historia Orkiestry.

Męskie Granie – serwis specjalny Polskiego Radia >>> 

Ta pierwsza, czyli Small Synth Orchestra z 2013 roku, to zespół prowadzony przez Andrzeja Smolika. Nie miał jeszcze wtedy formy, w jakiej poznaliśmy go w ostatnich latach. Po pierwsze dlatego, bo w tamtym czasie na Męskim Graniu wciąż istniała funkcja dyrektora artystycznego. Po drugie – Smolik i zaproszeni przez Niego Artyści wykonywali podczas koncertów tylko kilka utworów. Ubrani w śnieżnobiałe ortalionowe kurtki przypominali futurystyczną ekipę muzycznych mechaników. Robiło to konkretne wrażenie, potęgowane jeszcze między innymi kapitalną wersją utworu "Das Model" zespołu Kraftwerk.

Pamiętam, kiedy tuż przed wejściem na scenę w Krakowie Katarzyna Nosowska zaśpiewała fragment pierwszej zwrotki tego kawałka, akcentując wyraźnie każdy wyraz. Żeby nie było wątpliwości – wykonywała tę piosenkę w języku niemieckim, czyli w oryginale. "Sie ist ein Model und się sieht gut aus / Ich nehm' sie heute gerne zu mir nach Haus...". Kilkadziesiąt minut później rozległy teren przed krakowskim hotelem Forum rozbrzmiewał już charakterystycznym riffem instrumentów klawiszowych i znakomitym niemieckim akcentem.

Męskie Granie 2013 w Żywcu. Piotr Stelmach z Michałem Urbaniakiem za kulisami Męskie Granie 2013 w Żywcu. Piotr Stelmach z Michałem Urbaniakiem za kulisami

Idea nazwy Męskie Granie Orkiestra ucieleśniła się rok później, czyli podczas piątej edycji Męskiego Grania. Wtedy to w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego został zrealizowany teledysk, w którym główne role zagrali i główne wokale zaśpiewali Monika Brodka i Dawid Podsiadło. "Elektryczny" to jeden z hymnów tej imprezy, do którego Słuchacze dziś najczęściej powracają pamięcią. Takie mam wrażenie. Mocny, rockowy i z... bardzo pozytywnym przekazem. Idą tam po swoje. I to dostają.

A że z teledysku ostatecznie wycięto scenę zapowiedzi, zresztą, dublowaną chyba z piętnaście razy? No cóż, to już inna bajka. Przypomnę ją w kolejnej części wspomnień.

Na koniec zacytuję jeszcze słynne pytanie z najważniejszej piosenki Męskiego Grania 2013. Obok Katarzyny Nosowskiej przy mikrofonie Adam Ostrowski, czyli O.S.T.R. I dobitnie wyrzucone przez Niego słowa: "Czy żyjesz, by mieć plan, czy masz plan, żeby żyć?". Powtarzam je sobie często. Robią mi określone porządki w mojej codzienności. I nie przemijają.

Męskie Granie 2019 Męskie Granie 2019

Tego lata Męskie Granie gra w:

  • 13.07 Poznań
  • 20.07 Kraków
  • 27.07 Gdynia
  • 03.08 Wrocław
  • 10.08 Katowice
  • 17.08 Warszawa
  • 23.08 Żywiec
  • 24.08 Żywiec
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak