Section00

Edycja zakończona. Zapraszamy do udziału w konkursie „Gwiazdkopisanie 2021”.

„Gwiazdkopisanie” - świąteczny konkurs literacko-plastyczny Polskiego Radia Dzieciom ogłoszony jest po to, by przywołać zimowe, rodzinne wspomnienia… Na autorów najciekawszych świątecznych historii, czekają cenne, rodzinne nagrody. Prace konkursowe oceni jury w składzie: Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik.

Zapraszamy!

*

Zakończył się świąteczny konkurs literacko-plastyczny dla rodzin na najpiękniejsze świąteczne wspomnienia zorganizowany przez Polskie Radio Dzieciom.

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom wpłynęło mnóstwo pięknie napisanych i zilustrowanych prac, opowiadań, komiksów, wierszy i kartek z pamiętnika.

Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w „Gwiazdkopisaniu”.

Prace konkursowe ocenili jurorzy w składzie: Justyna Bednarek, Martyna Chuderska, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O nas
O konkursie
Regulamin
Nagrodzone prace
Jury
O nas
Polskie Radio Dzieciom to całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców.

Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Od godziny 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, zaś wieczorem audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę i bezpieczeństwo przekazu – nie emituje reklam i serwisów informacyjnych. Duży nacisk stawiany jest na realizowanie misji edukacyjnej i przestrzeganie poprawności językowej.

Poprzez audycje pełne dźwięków stacja rozwija wyobraźnię i buduje kreatywność. Audycje wspomagają proces edukacji dzieci, odnosząc się do programu nauczania, poszerzając zakres zdobywanej wiedzy.

Stacja nadaje w Internecie, w systemie DAB+ oraz na urządzeniach mobilnych przez aplikację.

Strona internetowa:www.polskieradiodzieciom.pl
Profil na Facebooku:www.facebook.com/radiodzieciom
Konto na Instagramie:www.instagram.com/polskieradio_dzieciom
O konkursie
Nasza pamięć skrywa wiele świątecznych wspomnień. Zapach cynamonu, czekolady, wigilijna niespodzianka… Konkurs „Gwiazdkopisanie” powstał po to, aby przywołać świąteczne wspomnienia.

Wystarczyło zebrać całą rodzinę, wskoczyć do wehikułu czasu, odnaleźć w czasoprzestrzeni najpiękniejszą gwiazdkową historię, dodać szczyptę humoru i przelać ją na papier.

Autorzy najciekawszych prac otrzymają zestawy multimedialne, radioodbiorniki DAB + i rodzinne zestawy gier planszowych!

Praca konkursowa mogła być napisana w dowolnej formie literackiej: poetyckiej, prozatorskiej lub komiksowej. Mogło to być opowiadanie, list, kartka z pamiętnika lub wiersz.
Pracę literacką należało wysłać w wersji elektronicznej, edytowanej za pomocą elektronicznego formularza zgłoszeniowego na www.gwiazdkopisanie.polskieradio.pl.




Wasze rodzinne prace ocenili: Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.

Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie.
Oficjalne ogłoszenie wyników, 20 grudnia na antenie Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Kulturoteka”, a także na stronie www.polskieradiodzieciom.pl i na naszym profilu fb.
Prace laureatów konkursu będą zaprezentowane na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom w formie książki elektronicznej. Będzie je można także usłyszeć w wybranych audycjach stacji.

Nagrodzone prace
Przedstawiamy Państwu III tom elektronicznej książki „Gwiazdkopisanie”. Każdego roku prezentujemy w niej zwycięskie prace. W dwóch pierwszych tomach były to głównie teksty, ale zdarzały się również prace literackiej opatrzone rysunkiem. W trzecim tomie znajdziecie Państwo 6 komiksów, 14 opowiadań i 3 wiersze. Będą to w sumie 23 prace w tym 3 zwycięskie i 20 wyróżnionych.
Życzymy przyjemnej lektury i zapraszamy za rok!

POSŁUCHAJ PRAC LAURETÓW W INTERPRETACJI ZNAKOMITYCH AKTORÓW
"Wilijo po ślonsku". Czyta Anna Cieślak
volume_up
Autorka: Kędziora Agnieszka
00:00
02:26
"Kartka z pamiętnika ... Polska/Japonia. Czyta Olga Bończyk
volume_up
Autorzy: Joanna i Lauri Shigenobu 
00:00
07:30
"Bo w tym roku będzie tradycyjnie". Czyta Wojciech Słupiński
volume_up
Autorzy: Olga, Marcin, Kornel, Kalina Krzywiccy
00:00
02:12
"Kronika świąteczna PRL-u". Czyta Anna Cieślak
volume_up
Autorki: Agata i Zosia Pawłowskie 
00:00
08:04
"Kartka ze starego pamiętnika". Czyta Leszek Filipowicz
volume_up
Autor: Dominik Osipowicz 
00:00
06:23
"Wehikuł czasu". Czyta Olga Bończyk
volume_up
Autorzy: Małgorzata, Karol Heise 
00:00
06:08
"Moja Gwiazdka". Czyta Anna Cieślak
volume_up
Kinga, Kamila, Sylwia Rojek 
00:00
01:18
"Święta bez Babci". Czyta Olga Bończyk
volume_up
Autorka pracy: Zuzanna Kopczyńska 
00:00
01:28
"Tajemniczy brzęk". Czyta Wojciech Słupiński
volume_up
Autor pracy: Walicki Andrzej 
00:00
05:14
"Pierwszy barszczyk". Czyta Anna Cieślak
volume_up
Autorzy pracy: Klaudia, Andrzej, Klarcia, Michałek i Wituś Mazurowie 
00:00
03:36
"Piesołych świąt". Czyta Leszek Filipowicz
volume_up
Autorka: Laura Skrodzka
00:00
08:51
"Świąteczna samba". Czyta Olga Bończyk
volume_up
Klaudia Wróbel, Ewa Jurek-Wróbel
00:00
07:17
"Świąteczne okruszki". Czyta Olga Bończyk
volume_up
Autorka pracy: Edyta Rozenfeld
00:00
03:08
"Wigilia że och!". Czyta Wojciech Słupiński
volume_up
Autor pracy: Feliks Pietkiewicz
00:00
05:52
"Andrzej, co tu robi ten karp?" Czyta Anna Cieślak
volume_up
Autorzy pracy: Mikołaj, Monika, Kamil Adamczykowie
00:00
08:04
"Wigilia szpiegów". Czyta Leszek Filipowicz
volume_up
Autor pracy: Jan Śpikowski.
00:00
03:47
więcej
Jury
Prace konkursowe ocenili Justyna Bednarek, Grzegorz Kasdepke i Tomasz Samojlik - popularni autorzy książek dla dzieci i młodzieży oraz Martyna Chuderska - dziennikarka radiowa.
Justyna
Bednarek
Z wykształcenia romanistka, wieloletnia redaktorka w kolorowych pismach kobiecych. W roku 2015 ukazały się jej Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (nominowane do nagrody IBBY i nagrodzone w konkursie Przecinek i Kropka oraz wyróżnione Warszawską Nagrodą Literacką). Rok później – Pięć sprytnych kun.
Ta książka również przyniosła jej nominację do nagrody IBBY, nominację otrzymał również opublikowany w kolejnym roku Pan Kardan i przygoda z vetustasem, który w tym roku został uhonorowany nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego. Wydana w 2018 roku Babcocha, czyli opowieść o sympatycznej czarownicy również była nominowana do nagrody IBBY, podobnie jak historia odlatującego Pana Stanisława. Na nominacjach się skończyło, za to Babcocha została wpisana na listę White Ravens i zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie Lokomotywa. W sumie Justyna Bednarek wydała około pięćdziesięciu książek, książeczek i książczuń, w tym sześć powieści dla dorosłych, które napisała wspólnie z Jagną Kaczanowską.
Pisarka mieszka na warszawskich Bielanach, a dom dzieli z dziećmi, psami, kotem, kurami i kaczorami.
Martyna Chuderska
Dziennikarka Polskiego Radia Dzieciom. Z radiem związana od 9 lat. Jurorka konkursów dla dzieci i młodzieży, zarówno literackich jak i wokalnych. Zakochana w teatrze, zaczytana w literaturze dziecięcej. Wielbicielka Piotrusia Pana i twórczości Astrid Lindgren. Uważa, że doba jest zdecydowanie za krótka, bo gdyby było inaczej, mogłoby być tak jak w Dolinie Muminków: "Można leżeć na moście i patrzeć, jak przepływa pod nim woda. Albo biegać i brodzić w czerwonych botach po mokradłach. Albo zwinąć się w kłębek i przysłuchiwać się, jak deszcz pada na dach. Bardzo jest łatwo miło spędzać czas" - tylko trzeba go znaleźć.
Grzegorz Kasdepke
Jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy dla dzieci. Były wieloletni redaktor naczelny magazynu „Świerszczyk“. Opublikował ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m.in. „Mam prawo”, „Kuba i Buba“, “Tylko bez całowania“ , „A ja nie chcę być księżniczką", „Mity dla dzieci", „Potworak i inne kosmiczne opowieści“). Za książkę „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko“ otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, za „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela“ uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. Był też dwukrotnie laureatem nagrody Edukacja XXI (za książki „Co to znaczy..." oraz „Bon czy ton"). Fundacja ABC „Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał „Detektyw Pozytywka“ za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci ostatniej dekady. Ponadto zarówno „Detektyw Pozytywka“ jak i „W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko“ zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka „Horror, czyli skąd się biorą dzieci“ znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha - za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go nagrodą za całokształt twórczości. W roku 2017 przyznano mu tytuł „Ambasadora Polszczyzny”. Współpracuje z wydawnictwami: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Dwie Siostry, Adamada, Tamaryn i Agora.
Od roku 2019 jest Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Tomasz Samojlik
Naukowiec, badacz historii przyrodniczej w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie autor książek i komiksów dla dzieci i młodzieży (których opublikował już ponad pięćdziesiąt). Kojarzony z postaciami żubra Pompika, ryjówki Dobrzyka, wilka Ambarasa i dzięcioła trójpalczastego Triko, popularyzuje wiedzę przyrodniczą i zachęca wszystkich czytelników do troski o świat natury. Mieszka wraz z żoną i dwójką dzieci na skraju Puszczy Białowieskiej, która jest nieustającym źródłem inspiracji dla jego książek. Na podstawie liczącej 25 tomów serii „Żubr Pompik” nakręcono dwa sezony serialu animowanego, zaś jego komiks „Ryjówka przeznaczenia” stał się kanwą powstającej właśnie pełnometrażowej animacji (za obie produkcje odpowiada studio EGoFILM z Warszawy).
Jego seria książek o żubrze Pompiku oraz książki „Nauczę cię pływać, moja wyderko” i „Ambaras” znalazły się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom, zaś w 2020 roku żubr Pompik został uznany za Podlaską Markę Roku.
Współpracuje z wydawnictwami Media Rodzina, Agora, Kultura Gniewu, Multico, Widnokrąg.
Mimo skrzypiących kolan chętnie gra w koszykówkę. Robi niezłe naleśniki. Lubi gorzką czekoladę i kawę. Dużo kawy.
Patronat honorowy

Patron medialny

Partnerzy

Gwiazdkopisanie 2020
Section04
Section017
Section025