Australian Open 2021

Powrót

Australian Open, "Szczęściem było zakwalifikowanie się, a jestem w 1/8 finału". Debiutant Karacjew gra jak z nut

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 10:34
Debiutujący w Wielkim Szlemie rosyjski tenisista Asłan Karacjew pokonał rozstawionego z numerem ósmym Argentyńczyka Diego Schwartzmana 6:3, 6:3, 6:3 i awansował do 1/8 finału (4. runda) Australian Open. W Melbourne nie stracił jeszcze seta.
Aslan Karacjew
Aslan KaracjewFoto: EPA/JASON O'BRIEN
  • 109. edycja Australian Open potrwa w dniach 8-21 lutego
  • W grze pojedynczej kobiet tytułu broniła Amerykanka Sofia Kenin, ale Amerykanka odpadła w drugiej rundzie po porażce z Estonką Kaią Kanepi
  • Wśród mężczyzn Serb Novak Djoković

W Melbourne jest Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na tenisowy turniej Australian Open. Dziennikarz radiowej Jedynki już od połowy stycznia jest na miejscu i przekazuje codzienne relacje z Melbourne Park. Zapraszamy także na stronę portalu PolskieRadio24.pl do specjalnego serwisu poświęconego rywalizacji tenisistów.

Australian Open 2021 grafika baner serwis 1200 F jpg
Australian Open 2021 - SERWIS SPECJALNY

Rosjanin zaczął od zwycięstwa nad Włochem Gianluką Magerem 6:3, 6:3, 6:4. W drugiej rundzie pokonał Białorusina Jegora Gierasimowa, któremu oddał... jednego gema. W piątek nie dał szans Schwartzmanowi.

- To niesamowite uczucie. Byłem szczęśliwy, że w ogóle zakwalifikowałem się do Australian Open, a teraz jestem już w czwartej rundzie. Gram tutaj bardzo dobrze, ale nie sądziłem, że to wystarczy to takiego wyniku - powiedział po ostatniej piłce meczu z Argentyńczykiem.

Kolejnym rywalem Karacjewa będzie jeden z Kanadyjczyków - Denis Shapovalov (12.) lub Felix Auger-Aliasssime (19.).

27-latek z Władykaukazu odpadł w dziewięciu poprzednich kwalifikacyjnych podejściach do imprez wielkoszlemowej, w tym w 2015 i 2016 roku w Melbourne. W tym roku wreszcie udało mu się to eliminacjach rozegranych w Dausze i mógł zadebiutować w jednym z czterech najważniejszych turniejów w sezonie.

- To była długa droga. Tylko ja wiem, ile mnie to kosztowało pracy - przyznał 114. tenisista w światowym rankingu.

Australian Open: koronawirus i lockdown w Melbourne. Konieczne zmiany w turnieju

W 2017 roku Rosjanin w trakcie treningu w Hiszpanii doznał kontuzji kolana, która wyeliminowała go ze sportu na sześć miesięcy.

- Od tego momentu bardzo trudno było mi wrócić do równowagi. Nie czułem gry, brakowało mi pewności siebie - wspomniał, cytowany na stronie internetowej ATP Tour.

Gdy wrócił do pełni sił i formy, rywalizację na kilka miesięcy w ubiegłym roku przerwała pandemia COVID-19. Przełom nastąpił latem. W sierpniu dotarł do finału mocno obsadzonego challengera w Pradze, przegrywając decydujące spotkanie ze Szwajcarem Stanem Wawrinką. Później wygrał kolejny taki turniej w stolicy Czech i powtórzył to w Ostrawie. Następnie wystąpił - bez większego powodzenia - w imprezach ATP w Sankt Petersburgu, Sofii i Nur-Sułtanie, a sezon zakończył półfinałem challengera w Ortisei.

Z 20 ostatnich spotkań w challengerach wygrał 18. "Każda wygrana buduje pewność siebie, dodaje wiary, uskrzydla i relaksuje jednocześnie" - podkreślił członek rosyjskiej drużyny, która na początku lutego triumfowała w ATP Cup, przy czym Karacjew na korcie pojawił się tylko w deblu.

- Te kilka dni razem z Miedwiediewem i Rublowem bardzo dużo mi dało. Wiele u nich podpatrzyłem, zobaczyłem, jak trenują i grają, co robią poza kortem najlepsi gracze świata - zaznaczył.

Wyniki piątkowych meczów 3. rundy singla mężczyzn w wielkoszlemowym turnieju tenisowym Australian Open:

Grigor Dimitrow (Bułgaria, 18) - Pablo Carreno Busta (Hiszpania, 15) 6:0, 1:0 i krecz Carreno Busty
Alexander Zverev (Niemcy, 6) - Adrian Mannarino (Francja, 32) 6:3, 6:3, 6:1
Dusan Lajović (Serbia, 23) - Pedro Martinez (Hiszpania) 6:7 (6-8), 7:5, 6:1, 6:4
Asłan Karacjew (Rosja) - Diego Schwartzman (Argentyna, 8) 6:3, 6:3, 6:3
Milos Raonic (Kanada, 14) - Marton Fucsovics (Węgry) 7:6 (7-2), 5:7, 6:2, 6:2

Iga Świątek dla Polskiego Radia po meczu z Camilą Giorgi:

- Dzisiaj nie wszytko było idealne, ale jestem zadowolony z meczu, że to wytrzymała - pierwszy set wzorowy, ale drugi trochę gorzej. Iga bardzo dobrze pracowała taktycznie i choć nie mogę powiedzieć, że wykonała zadanie w stu procentach, bo w pewnym momencie zabrakło bycia tu i teraz, ale szybko to poprawiła i wróciła - fajnie wykończyła mecz - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Sierzputowski, trener Igi Świątek, która w drugiej rundzie Australian Open pokonała Camilę Giorgi.

Wiceliderka światowego rankingu tenisistek Simona Halep pokonała reprezentującą gospodarzy Ajlę Tomljanovic 4:6, 6:4, 7:5 i awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open w Melbourne. Rumunka w trzeciej partii przegrywała już 2:5.

Australian Open: Świątek gościem na konferencji Osaki. "Miałam przerwać twój wywiad"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 19:01
Iga Świątek i Naomi Osaka są dobrymi koleżankami, a kolejny dowód na to dały w środę podczas wielkoszlemowego Australian Open. Polska tenisistka pojawiła się nagle na konferencji prasowej Japonki, a dziennikarze byli świadkami ich żartobliwej rozmowy.