Australian Open 2021

Powrót

Kaja Juvan - Iga Świątek. Mistrzyni wróciła. Polka z pierwszą wygraną przed Australian Open

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 09:51
Rozstawiona z "szóstką" Iga Świątek potrzebowała trzech setów, by awansować do 1/8 finału turnieju WTA na kortach twardych w Melbourne - Gippsland Trophy. Polska tenisistka w drugiej rundzie pokonała Słowenkę Kaję Juvan, z którą prywatnie się przyjaźni, 2:6, 6:2, 6:1.
Iga Świątek na kortach w Melbourne
Iga Świątek na kortach w MelbourneFoto: Agencja FORUM

W Melbourne jest Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy, którzy otrzymali akredytację na tenisowy turniej Australian Open. Dziennikarz radiowej Jedynki będzie przekazywał codzienne relacje z turnieju. Od 1 lutego zapraszamy także na stronę portalu PolskieRadio24.pl do specjalnego serwisu poświęconego rywalizacji tenisistów.

Australian Open 2021 grafika baner serwis 1200 F jpg
Australian Open 2021 - SERWIS SPECJALNY

Za tydzień rozpocznie się pierwszy wielkoszlemowy turniej tenisowy w tym roku - Australian Open. Do występu w nim przygotowuje się ubiegłoroczna mistrzyni Rolanda Garrosa Iga Świątek, która we wtorek rozpoczęła zmagania w zawodach WTA 500 na kortach twardych w Melbourne. Polka rywalizację zaczęła od drugiej rundy, dla jej rywalki, 104. rakiety rankingu WTA, było to drugie starcie w turnieju. Rozstawiona z numerem szóstym Polka powoli rozkręcała się w tym spotkaniu, ale pokazała niemal z minuty na minutę coraz lepszą grę. To było pierwsze starcie Polki od triumfu w Paryżu.

W pierwszym secie Iga Świątek nie zaprezentowała pewnej ręki. Polka popełniła wiele niewymuszonych błędów. Jej rywalka grała znacznie pewniej i bardziej agresywnie.

W drugim secie Iga dołożyła odrobinę siły i rozpoczęła set dobrym gemem pewnie wygranym 40:15. Przy stanie 2:2 mistrzyni z Paryża znacznie bardziej skoncentrowana agresywnie returnowała co przyniosło skutek, bo Polka po raz pierwszy w meczu przełamała Słowenkę. W kolejnym gemie Świątek musiała gonić rywalkę i bronić break pointów, ale walczyła i wyszła na prowadzenie 4:2, a potem wygrała dwa kolejne gemy pokazując całą gamę swoich umiejętności.

W trzecim gemie Kaja Juvan pewnie rozpoczęła od wygrania swojego podania, Polka odpwoiedziała jednak natychmiast, a potem przełamała rywalkę 2:1. W kolejnym gemie Polka nie ustrzegła się błędów, ale po drugiej stronie kortu jej rywalka popełniła ich znacznie więcej i Warszawianka wyszła na prowadzenie 3:1. Kolejny gem to świetne czytanie gry przez Świątek i kolejne błędy rywalki, w tym między innymi podwójny serwisowy, drugi na koncie Słowenki w tym spotkaniu (4:1). Mecz polka zamknęła w dwóch kolejnych gemach (6:1)

Pojedynek trwał godzinę i 44 minuty. Kolejną rywalką Świątek będzie rozstawiona z numerem dziewiątym Jekaterina Aleksandrowa. Z 33. na światowej liście Rosjanką Polka zmierzy się po raz pierwszy.

Kaja Juvan - Iga Świątek - 6:2, 2:6, 1:6

Kaja Juvan i Iga Świątek znają się od lat. Tenisistki w 2018 roku wywalczyły złoty medal igrzysk olimpijskich młodzieży w Buenos Aires.

W tegorocznym Australian Open zagra troje polskich singlistów. Oprócz Igi Świątek zobaczymy na kortach także Huberta Hurkacza i Kamila Majchrzaka. Z powodu kontuzji z rywalizacji wycofała się Magda Linette. W deblu zobaczymy też Łukasza Kubota.

Australian Open: Iga Świątek dla Polskiego Radia: nie byłam dotąd w podobnej sytuacji

Początek Australian Open - 8 lutego.

Piotr Sierzputowski o przygotowaniach Igi Świątek do Australian Open podczas kwarantanny. "Wygląda to nieźle"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 14:32
Iga Świątek, wspólnie z trenerem Piotrem Sierzputowskim przebywa w Australii, gdzie przygotowuje się do startu w nadchodzącym Australian Open. W rozmowie z Cezarym Gurjewem szkoleniowiec zdradza, że obostrzenia sanitarne dają się we znaki całej ekipie, ale obóz przebiega bez przeszkód.

Australian Open: Świątek ostrożna przed rozpoczęciem sezonu. "Będzie trudniejszy"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 16:50
- Nadchodzący sezon będzie trudniejszy - przyznała Iga Świątek w wywiadzie opublikowanym we wtorek na stronie internetowej WTA. Ubiegłoroczna triumfatorka French Open ma świadomość wiązanych z nią większych oczekiwań.

Iga Świątek udział w pierwszym tegorocznym turnieju - WTA na kortach twardych w Melbourne - zacznie od drugiej rundy. Polska tenisistka będzie w rozpoczynającej się w niedzielę imprezie rozstawiona z numerem szóstym.