Australian Open 2021

Powrót

Australian Open: niespodziewane kłopoty Simony Halep. Rumunka była blisko pożegnania się z turniejem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 15:50
Wiceliderka światowego rankingu tenisistek Simona Halep pokonała reprezentującą gospodarzy Ajlę Tomljanovic 4:6, 6:4, 7:5 i awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open w Melbourne. Rumunka w trzeciej partii przegrywała już 2:5.
Simona Halep
Simona Halep Foto: PAP/EPA/DEAN LEWINS
  • Rumunka jest potencjalną rywalką Igi Świątek w czwartej rundzie
  • W kolejnej fazie turnieju zmierzy się jednak z Rosjanką Weroniką Kudermietową

W Melbourne jest Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na tenisowy turniej Australian Open. Dziennikarz radiowej Jedynki już od połowy stycznia jest na miejscu i przekazuje codzienne relacje z Melbourne Park. Zapraszamy także na stronę portalu PolskieRadio24.pl do specjalnego serwisu poświęconego rywalizacji tenisistów.

Australian Open 2021 grafika baner serwis 1200 F jpg
Australian Open 2021 - SERWIS SPECJALNY

29-letnia Halep w czwartej rundzie może być rywalką Igi Świątek. Z Polką przegrała właśnie na tym etapie w rozgrywanym jesienią ubiegłego roku French Open w Paryżu.

Mecz pełen zwrotów akcji

Trwające ponad dwie i pół godziny spotkanie było od początku do końca bardzo wyrównane i pełne zwrotów akcji. Wynikały one jednak głównie z kłopotów obu zawodniczek z serwisem oraz dużą liczbą niewymuszonych błędów.

W każdej z trzech partii aż pięciokrotnie doszło do przełamania podania. W decydującej urodzona w Zagrzebiu Tomljanovic prowadziła już 5:2. Kluczowy był jej gem serwisowy przy 5:4, a którym jednak wygrała tylko jedną akcję. Z kolei przy 5:5 obroniła trzy break pointy, by skapitulować przy czwartym. W kolejnym faworytka przypieczętowała sukces po 154 minutach gry.

Halep odnotowała po pięć asów i podwójnych błędów, a Tomljanovic, odpowiednio, sześć i dziewięć. Obie miały zdecydowanie więcej niewymuszonych błędów niż wygrywających zagrań, przy czym Australijka popełniła ich aż 57.

Zagra ze Świątek?

Kolejną rywalką tenisistki z Konstancy będzie rozstawiona z numerem 32. Rosjanka Weronika Kudermietowa. Lepsza w tym meczu o ćwierćfinał zagra ze Świątek bądź Francuzką Fioną Ferro.

Rumunka w Melbourne najlepiej spisała się dotychczas w 2018 roku, kiedy dotarła do finału, w którym uległa w trzech setach Dunce polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki. Przed rokiem natomiast zatrzymała się na półfinale. Ma za to w dorobku triumfy we French Open 2018 i w Wimbledonie rok później.

27-letnia Tomljanovic od kilku lat reprezentuje Australię. W klasyfikacji tenisistek jest 72, a jej najwyższą pozycją była 39. w kwietniu 2019. W Wielkim Szlemie jej najlepsze osiągnięcie to 4. runda na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu w 2014 roku. W Melbourne w żadnym z siedmiu występów nie udało się jej przebić do trzeciej rundy.

Aryna Sabalenka (Białoruś, 7) - Daria Kasatkina (Rosja) 7:6 (7-5), 6:3
Ann Li (USA) - Alize Cornet (Francja) 6:2, 7:6 (8-6)

Sponsor główny

- Dzisiaj nie wszytko było idealne, ale jestem zadowolony z meczu, że to wytrzymała - pierwszy set wzorowy, ale drugi trochę gorzej. Iga bardzo dobrze pracowała taktycznie i choć nie mogę powiedzieć, że wykonała zadanie w stu procentach, bo w pewnym momencie zabrakło bycia tu i teraz, ale szybko to poprawiła i wróciła - fajnie wykończyła mecz - mówi w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Sierzputowski, trener Igi Świątek, która w drugiej rundzie Australian Open pokonała Camilę Giorgi.

Serena Williams pokonała serbską tenisistkę Ninę Stojanović 6:3, 6:0 i awansowała do trzeciej rundy Australian Open. Kolejną rywalką walczącej o 24. tytuł wielkoszlemowy w singlu i wyrównanie rekordu wszech czasów Amerykanki będzie 20 lat młodsza Rosjanka Anastazja Potapowa.