ZOBACZ WIDEO
Nagrywany w ciągu kilku nocnych sesji zawiera na pierwszej stronie płyty, nagraną w dwóch zaledwie podejściach, w przeważającej części improwizowaną suitę tytułową prezentującą instrumentalną wirtuozerię muzyków.
Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>
Na drugiej stronie znalazły się natomiast skrajnie odmienne, niemal "piosenkowe" formy, pokazujące poczucie humoru i otwartość artystyczną zespołu.
Zobacz zapowiedź
Laboratorium rozpoczęło swoją działalność na początku lat 70. i było inne niż obecne na rynku muzycznym zespoły. Wyróżniało się niezwykłą dbałością o barwę i nastrój. W czasach, gdy wszyscy fascynowali się amerykańskim fusion, krakowscy muzycy szukali własnej formuły gatunku. W 1976 roku zespół wydał swój pierwszy longplay "Modern Pentathlon". Janusz Grzywacz podkreślał, że zawdzięczają temu albumowi bardzo dużo, a "Pięciobój nowoczesny", który zajął całą pierwszą stronę był wykładnikiem tego, co wtedy robili, swego rodzaju podsumowaniem.
Mimo, że skład zespołu wielokrotnie na przestrzeni lat ulegał zmianie oraz reaktywował się po latach to jednak wszyscy muzycy obecnego składu formacji, w tym weterani – założyciel Janusz Grzywacz, obecny w składzie od początku Marek Stryszowski, a także Krzysztof Ścierański udowadniają, że muzyka zespołu Laboratorium i jej niepowtarzalne brzmienie bronią się same. Ta legendarna grupa poza wiernymi fanami, którzy pamiętają ją z okresu największej świetności może dzisiaj liczyć także na grono nowych wielbicieli spragnionych niezwykłych wrażeń artystycznych.
***
Koncert w cyklu "Jazz.PL" w piątek (3.09) w godz. 18.00-19.00 transmitowaliśmy na antenie Dwójki, wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.