Do tej pory Lunatycy występowali tylko po północy(!), gdyż wtedy – jak mówi Jan Emil Młynarski – tajemnice, pragnienia, namiętności i smutki unoszą się jak nietoperze. Na nieśmiertelne jazzowe ballady w mistrzowskim wykonaniu zawsze jest jednak dobra pora. Nocny kwintet gra w organizowanym przez Dwójkę cyklu "Jazz.PL".
Lunatycy w radiowym wydaniu zagrali w składzie: Jan Emil Młynarski – perkusja, śpiew, Jarek Bothur – saksofon, Mateusz Smoczyński – skrzypce, Piotr Zabrodzki – fortepian i Kamila Drabek – kontrabas. Gościnnie wybrane ballady zaśpiewa z Lunatykami Gaba Kulka.
O repertuarze przygotowanym w ramach projektu Lunatycy Jan Emil Młynarski mówił: - Od dziecka kochałem ballady jazzowe. Prawie każdego ranka, w dzieciństwie szum czarnej płyty z głosem Billie Holiday, Elli Fitzgerald czy Nat King Cole'a dobiegał z pracowni mojego ojca. Tak zaczynał się dzień. Po latach, kiedy zacząłem zgłębiać dorobek polskich kompozytorów rozrywkowych, głównie międzywojnia, poznałem sporo równie pięknych jazzowych ballad z rodzimym tłem. Dotarłem do momentu, w którym pragnę podzielić się moim spojrzeniem na garść najpiękniejszych melodii amerykańskich i polskich.
<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>
Lunatycy w ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpili w Studiu S3 w Warszawie. Koncert prowadził Roch Siciński.
Koncert powstał we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, sfinansowano go ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Kosmonauci, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid).
***
Na "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek (20.09).
pg/dz