MŚ Katar 2022

El. MŚ 2022: Węgry - Polska. Szalony mecz w Budapeszcie. Biało-Czerwoni uratowali remis

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 22:20
Reprezentacja Polski zremisowała 3:3 z Węgrami w swoim pierwszym spotkaniu eliminacji mistrzostw świata w Katarze. Biało-czerwoni zdołali dwukrotnie odrobić straty do rywali, jednak nie był to wielki mecz w debiucie Paulo Sousy na trenerskiej ławce.
Polak Robert Lewandowski (L) i Zsolt Kalmar
Polak Robert Lewandowski (L) i Zsolt Kalmar Foto: PAP/Andrzej Lange

Na relacje ze wszystkich meczów reprezentacji Polski - z Węgrami (25 marca), Andorą (28 marca) i Anglią (31 marca) - zapraszamy do radiowej Jedynki. Początek spotkań o 20.45. Do odbiorników zapraszamy już od 20.40.

53:25 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Węgry - Polska (Jedynka) Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują pierwszą połowę meczu Węgry - Polska (Jedynka)

52:29 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Węgry - Polska (Jedynka) Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski komentują drugą połowę meczu Węgry - Polska (Jedynka)

Polacy musieli radzić sobie bez Mateusza Klicha, który we wtorek miał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Oprócz niego Paulo Sousa miał do dyspozycji wszystkich najważniejszych piłkarzy reprezentacji.

Polacy przez pierwszą godzinę gry rozgrywali bardzo słabe zawody, co skończyło się prowadzeniem Węgrów 2:0. Teoretycznie częściej mieliśmy piłkę, staraliśmy się rozgrywać, ale nie przekładało się to na jakiekolwiek zagrożenie pod bramką Gulacsiego. Rywale natomiast potrafili kilka razy błyskawicznie zaatakować, co wzbudzało popłoch w defensywie biało-czerwonych. Do siatki trafiali Roland Sallai i Adam Szalai, którzy mocno przetestowali obronę.

Sousa zdecydował się jednak na zmiany, wprowadzając do gry Glika, Piątka i Jóźwiaka.

Kontaktowego gola zdobył napastnik Herthy, dosłownie minutę później do siatki trafił Jóźwiak. Polacy zaczęli grać lepiej, jednak błąd defensywy kosztował ich kolejnego straconego gola.

Wtedy do akcji wkroczył Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski idealnie wykończył dośrodkowanie Bartosza Bereszyńskiego, a do ostatniego gwizdka wynik nie uległ już zmianie.

Z pewnością można mieć mieszane uczucia po debiucie Paulo Sousy na trenerskiej ławce. Wyjściowa jedenastka nie wyglądała dobrze, nowe ustawienie nie zdało egzaminu, a Węgrzy skutecznie opierali się sporadycznym atakom biało-czerwonych. Selekcjoner potrafił jednak odpowiednio zareagować i udało się wywieźć z Budapesztu punkt.

Już pierwszy mecz może okazać się bardzo ważny dla losów awansu. Na mistrzostwa świata zakwalifikują się bezpośrednio tylko zwycięzcy grup, a reprezentacje z drugich miejsc trafią do baraży. Zagrają w nich także najwyżej sklasyfikowane drużyny w Lidze Narodów w sezonie 2020/21 spośród tych, które nie zajmą pierwszej lub drugiej lokaty w grupie eliminacji.

Łącznie 12 reprezentacji zostanie podzielonych na trzy ścieżki barażowe, w których rozegrają półfinały i finały. W ten sposób zostanie wyłonionych pozostałych trzech uczestników MŚ ze strefy europejskiej.

03:43 tomasz frankowski.mp3 Tomasz Frankowski zwraca uwagę na nos trenerski Paulo Sousy, jednak widział też dużo braków w grze biało-czerwonych (PR1)

03:36 paweł wojtala.mp3 Paweł Wojtala o meczu Polska - Węgry (PR1)

Bramki: dla Węgier - Roland Sallai (6), Adam Szalai (52), Willi Orban (78); dla Polski - Krzysztof Piątek (60), Kamil Jóźwiak (61), Robert Lewandowski (82).

Czerwona kartka: Attila Fiola (Węgry, 90+4 - za drugą żółtą).

Sędzia: Felix Brych (Niemcy).

Składy:

Węgry: Peter Gulacsi - Attila Fiola, Willi Orban, Attila Szalai - Gergo Lovrencsics (66. Loic Nego), Laszlo Kleinheisler, Adam Nagy, Zsolt Kalmar (81. David Siger), Szilveszter Hangya (66. Adam Lang) - Roland Sallai (72. Kevin Varga), Adam Szalai.

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Jan Bednarek, Michał Helik (58. Kamil Glik), Arkadiusz Reca (79. Maciej Rybus) - Sebastian Szymański (59. Kamil Jóźwiak), Grzegorz Krychowiak, Jakub Moder (59. Krzysztof Piątek), Piotr Zieliński - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik (84. Kamil Grosicki).

90+5 min.  Koniec meczu. Bez wątpienia było to szalone spotkanie w Budapeszcie, jednak wydaje się, że musimy uszanować ten punkt.

Dwa razy przegrywaliśmy, dwa razy zdołaliśmy doprowadzić do remisu. Z pewnością był to niewygodny rywal, ale pierwsza godzina gry w wykonaniu biało-czerwonych z pewnością do zapomnienia.

Mamy nadzieję, że Paulo Sousa będzie potrafił wyciągnąć z tej lekcji wnioski.

22:38

Węgry - Polska 3:3 [TRWA DRUGA POŁOWA]

90+3 min. - Fiola schodzi z boiska z czerwoną kartką. Czasu jednak zostało już niewiele.

22:36

90 min. - Nerwowa końcówka, jeden i drugi zespół chcą tutaj walczyć o komplet punktów.

22:32

88 min. - Robert Lewandowski próbował przepięknego uderzenia ze skraju pola karnego, ale minimalnie przestrzelił. Co to byłby za gol!

22:28

83 min. - Goooool! Robert Lewandowski doprowadza do remisu! Kapitan przyjął piłkę w polu karnym po dośrodkowaniu od Bereszyńskiego i przymierzył lewą nogą.

22:23

Węgry - Polska 3:2 [TRWA DRUGA POŁOWA]

78. min. Niestety, zostaliśmy ukarani za naszą nieporadność. Nie potrafiliśmy wybić piłki i wyjaśnić sytuacji, później zawiodło krycie w polu karnym i Węgrzy znów na prowadzeniu...

22:22

Węgry - Polska 2:2 [TRWA DRUGA POŁOWA]

77 min. - Węgrzy bardziej aktywni, teraz to my musimy się skupić na defensywie.

22:20

75 min. - Chaos w naszym polu karnym po rzucie rożnym, ale dobrze się bronimy.

22:18

73 min. - Żółta kartka dla Langa, sponiewierał Lewandowskiego.

22:17

72 min. - Kilka podań z pierwszej piłki, Zieliński próbował znaleźć podaniem Lewandowskiego, jednak Orban przecina podanie.

22:16

70 min. - Dobry okres gry Polaków, jesteśmy dokładni, lepiej wychodzi nam przenoszenie gry do przodu, Węgrzy zmuszeni do biegania.

22:12

66 min. - Oba zespoły uspokoiły grę, Węgrzy dokonali dwóch zmian, ale to my mamy inicjatywę. Nic dziwnego, dostaliśmy potężny zastrzyk pewności siebie.

22:06

61 min. - I jest już remis! Jóźwiak najpierw asystował, a teraz strzela! Co za wejście na murawę!

22:05

Węgry - Polska 2:1 [TRWA DRUGA POŁOWA]

60 min. - Jest gol dla Polski! Krzysztof Piątek zdobywa gola przy pierwszym kontakcie z piłką. Dośrodkowywał wprowadzony chwilę wcześniej Kamil Jóźwiak!

22:03

Węgry - Polska 2:0 [TRWA DRUGA POŁOWA]

58 min. - Milik uderza zza pola karnego, jednak bardzo niecelnie.

Sousa decyduje się na zmiany. Helika zastępuje Glik, Piątek zmienia Modera, a Jóźwiak wchodzi za Szymańskiego.

21:58

52 min. - Węgrzy prowadzą już dwiema bramkami. Duże zamieszanie przed naszym polem karnym, nie potrafiliśmy wyprowadzić akcji, chwilę później odrobina przypadku wystarczyło, by Szalai doszedł do pozycji i pokonał Szczęsnego bardzo dobrym strzałem w długi róg.

21:54

Węgry - Polska 1:0 [TRWA DRUGA POŁOWA]

49 min. - Żółta kartka dla Bartosza Bereszyńskiego.

21:53

48 min. - Nie opuszczamy połowy Węgrów, jednak niewiele z tego wynika.

21:49

46 min. - Zaczynamy drugą część gry. Biało-czerwoni póki co bez zmian.

21:33

Węgry - Polska 1:0 [PRZERWA]

45 +1 min. - Przerwa. Niestety, nie pokazaliśmy w tej połowie zbyt wiele, brakowało płynnej gry i szans bramkowych.

Węgrzy postawili trudne warunki, szybko wyszli na prowadzenie i od tego momentu są nastawieni na kontrę. Póki co nie potrafimy sobie poradzić z ich defensywą.

21:30

Węgry - Polska 1:0 [TRWA PIERWSZA POŁOWA]

43 min. - Węgrzy nie przebierają w środkach. Lewandowski uderzony przez któregoś z obrońców pada na murawę, ale gwizdek sędziego milczy.

Niezłe kilka ostatnich minut, zyskujemy przewagę, ale brakuje konkretów.

21:28

40 min. - Próba Zielińskiego sprzed pola karnego po dobrym zagraniu Modera. Niestety, strzał zablokowany.

21:24

38 min. - Długo rozgrywamy piłkę, jednak mamy problemy z tym, by przenieść się do ofensywy.

21:23

36 min. - Helik zgrał piłkę w polu karnym po rzucie wolnym, ale nikt z naszych piłkarzy nie zdołał dojść do strzału. Węgrzy od razu kontrują, faulem zatrzymuje ich Bednarek.

21:22

35 min. - Gra się zaostrza, tym razem faulowany Szymański, Felix Brych próbuje uspokoić sytuację.

21:21

34 min. - Żółta kartka dla Helika. Jak na razie nie jest to wymarzony debiut...

Po chwili znów groźna akcja Węgrów, którzy wykorzystali potknięcie Recy.

21:17

31 min. - Kolejny rzut rożny, ale gospodarze skutecznie się bronią.

21:15

28 min. - Drybling Zielińskiego kończy się stratą, znów szybka akcja Węgrów, ale zakończona niecelnym strzałem.

21:13

27 min. - Kolejna składna akcja Polaków, Krychowiak dobrze wyprowadził piłkę, Szymański centrował do Milika, a ten w trudnej pozycji niecelnie uderzył głową.

21:12

25 min. - Milik znalazł się w polu karnym, jednak nie zdołał oddać strzału. Było blisko.

21:10

23 min. - Robert Lewandowski znów gra bardzo głęboko, teraz wrócił blisko środka boiska i próbował prostopadłej piłki. Niestety, jego zamiary przewidzieli obrońcy.

21:08

21 min. - Niezła próba Polaków, ale Zieliński zagrywa ręką. To mogła być okazja do tego, by stworzyć przewagę pod bramką Gulacsiego.

21:06

19 min. - Błyskawiczny kontratak Węgrów, Lovrencsics uderza, ale prosto w Szczęsnego. Poważne ostrzeżenie dla naszej defensywy, znów pozwoliliśmy zbyt łatwo przedostać się pod naszą bramkę.

21:05

18 min. - Węgrzy dobrze ustawiają się w środku pola, starają się grać pressingiem. Po raz trzeci nasz zawodnik został złapany na spalonym.

21:03

15 min. - Niestety, na razie nie wygląda to dobrze. Kwadrans za nami, nie stworzyliśmy sobie jeszcze żadnej okazji i gramy zbyt wolno, by to zmienić.

21:00

14 min. - Węgrzy cofnęli się do defensywy, mamy rzut rożny, ale dobrze piąstkuje Gulacsi.

20:57

10 min. - Niezła okazja do tego, by stworzyć sobie sytuację, ale Moder nie zdołał wypuścić Zielińskiego w pole karne.

20:56

8 min. - Faul na Lewandowskim i pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Ukarany Fiola.

20:53

6 min. - Niestety, błąd Polaków w obronie, na listę strzelców wpisuje się Roland Sallai...

Wojciech Szczęsny nie zanotuje czystego konta w pięćdziesiątym występie w kadrze.

01:34 Roland Sallai pokonuje Wojciecha Szczęsnego. Węgry prowadzą z Polską 1:0 (Jedynka) Roland Sallai pokonuje Wojciecha Szczęsnego. Węgry prowadzą z Polską 1:0 (Jedynka)

20:50

Węgry - Polska 0:0 [TRWA PIERWSZA POŁOWA]

4 min. - Lewandowski próbował naciskać bramkarza rywali, ale Gulacsi wyszedł z opresji obronną ręką. Chwilę później w walce o górną piłkę faulował Krychowiak.

20:49

2 min. - Szybko przejmujemy piłkę i staramy się spokojnie budować naszą akcję. Wszystko kończy się spalonym Arkadiusza Recy.

20:45

1 min. - Zaczynamy nasz pierwszy mecz eliminacji do mistrzostw świata w Katarze!

20:31

20.30 - Kwadrans do rozpoczęcia spotkania. Trzeba przyznać, że emocje są naprawdę duże. Czy to będzie dobre nowe otwarcie dla naszej reprezentacji?

Nasz skład wskazuje na to, że będziemy starali się narzucić tutaj swoje warunki.

20:13

20.15 - Biało-czerwoni z pewnością nie będą mogli narzekać na to, że warunki atmosferyczne nie sprzyjały grze w piłkę. Liczymy dziś na powiew świeżości w wykonaniu naszych zawodników.

19:53

19.55 - Michał Helik staje dziś przed dużym wyzwaniem. Debiut w dorosłej reprezentacji okaże się udany? Tego dopiero się dowiemy, ale trzeba przyznać, że środkowy obrońca poczynił od momentu przejścia do Barnsley ogromne postępy.

19:38

19.40 - Starzy znajomi z boiska. Nemanja Nikolić i Bartosz Bereszyński, byli piłkarze Legii Warszawa, mogą dziś spotkać się na murawie.

19:22

19.30 - Rozpoczynamy naszą relację, do pierwszego gwizdka meczu Polska - Węgry pozostała jeszcze godzina.