Euro 2020

Euro 2020: Dania - Finlandia. Sensacyjny wynik po dramacie Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 21:53
Mecz Dania - Finlandia na zawsze przeszedł do historii futbolu. Christian Eriksen w ostatnich minutach pierwszej połowy stracił przytomność na boisku i był na nim reanimowany. Na szczęście, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo, a piłkarze zdecydowali o dograniu meczu. Doszło w nim do wielkiej sensacji - Finlandia wygrała 1:0.
Joel Pohjanpalo (z lewej) po bramce
Joel Pohjanpalo (z lewej) po bramce Foto: PAP/EPA/Martin Meissner / POOL

Walka o życie

Rozgrywany w Kopenhadze mecz rozpoczął się zgodnie z przewidywaniami - Duńczycy kontrolowali piłkę i stwarzali sobie okazje strzeleckie. Na ich plan nie chciał się jednak zgodzić fiński bramkarz Lukas Hradecky, który świetnie bronił strzały Winda, Hojbjerga czy Eriksena.

Jeden z nielicznych kontrataków Finowie wyprowadzili dość przypadkowo w 23. minucie, ale wychodzący na wolne pole Pukki został powstrzymany przez Kjaera. Dania konsekwetnie dążyła do zdobycia bramki - szans szukali Delaney i Braithwaite. Fińska obrona ze znanymi z polskich boisk Arajuurim i Toivio potrafiła jednak nie dopuszczać Duńczyków do zbyt prostych sytuacji bramkowych.

Euro 2020: Christian Eriksen miał atak serca. Jest komunikat o stanie zdrowia piłkarza

W ostatnich minutach doszło do makabrycznej sytuacji - Christian Eriksen stracił przytomność i był reanimowany na boisku. Cały piłkarski świat myślał już tylko o tym, czy duński pomocnik przeżyje. Cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie - Eriksen odzyskał przytomność, a mecz został wznowiony. Duńczycy mieli podjąć decyzję o gotowości do gry po rozmowie z graczem Interu.

00:51 Onyszko.mp3 O zdrowie zawodnika drżał były bramkarz reprezentacji Polski Arkadiusz Onyszko, który zna Eriksena z czasów gry w juniorach duńskiego Odense (IAR)

Wielka sensacja

Po wznowieniu gry Finowie bronili się bardzo ofiarnie i zdawało się, że w końcu ich mur obronny pęknie. Tak się jednak nie stało - w 60. minucie Joel Pohjanpalo znakomicie wywalczył sobie w polu karnym pozycję do strzału po dośrodkowaniu Uronena i pokonał Schmeichela.

Duńczykom brakowało pomysłu na zorganizowanych rywali, podbudowanych świetnym wynikiem. Przełamanie nadeszło w 73. minucie, gdy w polu karnym Yussuf Poulsen został sfaulowany przez Paulusa Arajuuriego. Rzut karny fatalnie wykonał Hojbjerg, jego bardzo lekki strzał obronił Hradecky. Dania walczyła, trener Hjumland wprowadził na boisko choćby napastnika Corneliusa, ale zarówno on, jak i biegający w ataku Braithwaite z Poulsenem nie mieli łatwego zadania. W jednej z sytuacji Finów uratował Arajuuri, ale nie była to wielka ofensywna nawałnica.

Wynik nie uległ już zmianie - mecz w cieniu dramatu zakończył się sensacyjnym zwycięstwem skazywanych na pożarcie debiutantów.

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Grupa B: Dania - Finlandia 0:1 (0:0).

Bramki: 0:1 Joel Pohjanpalo (60-głową).

Żółta kartka - Finlandia: Robin Lod, Tim Sparv.

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia). Widzów: 13 790.

Dania: Kasper Schmeichel - Daniel Wass (75. Jens Stryger Larsen), Simon Kjaer (63. Jannik Vestergaard), Andreas Christensen, Joakim Maehle - Yussuf Poulsen, Christian Eriksen (43. Mathias Jensen), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (76. Andreas Cornelius), Martin Braithwaite - Jonas Wind (63. Andreas Skov Olsen).

Finlandia: Lukas Hradecky - Jukka Raitala (89. Leo Vaisanen), Paulus Arajuuri, Daniel O'Shaughnessy, Jere Uronen - Robin Lod, Glen Kamara, Tim Sparv (76. Rasmus Schuller), Joona Toivio - Joel Pohjanpalo (84. Marcus Forss), Teemu Pukki (76. Joni Kauko).

<<< RELACJA Z DRUGIEGO DNIA EURO >>>

Euro 2020: kontrowersyjna decyzja o wznowieniu meczu Dania - Finlandia? "Eriksen rozmawiał z piłkarzami"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 21:21
"Piłkarze reprezentacji rozmawiali z Christianem Eriksenem" - poinformował szef duńskiej federacji Jakob Jensen. To miało zadecydować o tym, że zawodnicy chcieli wznowić mecz z Finlandią, przerwany nagle w 43. minucie, kiedy 29-letni pomocnik zasłabł na murawie.